Тадбиркор ва инвесторлар мурожаатларини ҳал этиш бўйича янги тизим жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 май куни тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналарини ишга тушириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Тадбиркорликни ривожлантириш – мамлакатимиз иқтисодий сиёсатининг муҳим йўналиши этиб белгиланган. Кейинги йилларда бизнес муҳитини яхшилаш, аҳолини тадбиркорликка кенг жалб қилиш бўйича фармон ва қарорлар қабул қилинди. Рухсат берувчи ҳужжатларни олиш тартиби сезиларли даражада соддалаштирилди, тадбиркорлик субъектларининг молиявий-хўжалик фаолиятини текширишлар қисқартирилди. “Ҳар бир оила – тадбиркор”, “Yoshlar – kelajagimiz” дастурлари тадбиркорлик истагидагиларни қўллаб-қувватлашда муҳим омил бўлмоқда. Натижада янги ташкил этилган субъектлар сони 2,3 бараварга кўпайгани бунинг тасдиғидир.
Бироқ, жойларда бюрократия, таъмагирлик ва тадбиркор фаолиятига тўсқинлик қилиш ҳолатлари ҳали ҳам учраб турибди. Мисол учун, жорий йилнинг биринчи чорагида Президент Халқ қабулхоналарига тадбиркорлардан 16 мингта мурожаат тушган. Улар асосан ер ажратиш, газ, электр ва сув таъминоти, қишлоқ хўжалиги, кредит, солиқ масалаларига тааллуқли. Икки мингга яқин мурожаатда мансабдорларнинг хатти-ҳаракатларидан норозилик билдирилган.
Бу муаммоларни тизимли ҳал этиш, тадбиркорларга чинакам кўмак бериш мақсадида жорий йил 14 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони қабул қилинди. Унга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ташкил этилиши белгиланди.
Йиғилишда мазкур қабулхоналар фаолиятини йўлга қўйиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Президентимиз Савдо-саноат палатаси раиси ва адлия вазири раҳбарлигида Республика ишчи гуруҳи тузиб, жойларда тадбиркорлар билан очиқ, амалий учрашувлар ўтказиш зарурлигини таъкидлади. Аниқланган муаммоларнинг ҳудудга тааллуқлиси вилоят ҳокимига, республика даражасидагиси эса Бош вазирга берилиши, улар ҳафтада бир кун қабулхона масалалари билан шуғулланиши кўрсатиб ўтилди.
Қайд этилганидек, қабулхоналар иши уч босқичда олиб борилади. Аввало, қабулхонада тасдиқланган кунлик жадвал асосида ҳокимликлар, Савдо-саноат палатаси, инвестиция бошқармаси, прокуратура, адлия, солиқ, қурилиш, кадастр, банк ва бошқа ташкилотлар вакиллари тадбиркорларни қабул қилади.
Ўз ечимини топмаган мурожаатлар вилоят қабулхоналарига юборилади. Натижа бўлмаса, Вазирлар Маҳкамасининг котибиятида Бизнес омбудсман, Савдо-саноат палатаси ва ваколатли идоралар иштирокида кўрилади.
Мурожаатлар шунда ҳам ўз ечимини топмаса, тадбиркорларни Бош вазирнинг шахсан ўзи қабул қилади. Бош вазир қабулхонаси мурожаатларни таҳлил қилиб, бу борада вазирлик ва идоралар фаолиятини мувофиқлаштириб боради. Президент Администрацияси ва Олий Мажлисга тадбиркорларга шароитларни янада яхшилаш бўйича таклифлар киритади.
Хорижий инвесторларга кўмаклашиш Бош вазир қабулхоналарининг асосий вазифаларидан бири бўлади. Шу боис уларга хорижий тилларни биладиган ва инвесторлар билан ишлаш салоҳиятига эга кадрлар ишга олинади. Инвестицияларни жалб этишга тўсқинлик қилаётган муаммоларни мониторинг қилиш, инвесторларнинг турли идоралардаги муаммосини ҳал қилиб бериш бўйича вазифалар белгиланди.
Йиғилишда секторлар ва давлат идоралари раҳбарлари тадбиркорларга ҳар томонлама кўмаклашиши, Халқ депутатлари кенгаши мажлисларида уларнинг бу борадаги фаолияти муҳокама қилиниши зарурлиги таъкидланди.
Мурожаатларни кўриб чиқишда шаффофлик ва тезкорликни таъминлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига мурожаатлар ҳаракатини назорат қилишнинг ягона электрон порталини жорий қилиш вазифаси юклатилди.
Янги тизимнинг мазмуни ва моҳиятини тадбиркорларга етказиш, жумладан, қабулхоналар фаолиятини оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиб бориш бўйича ҳам тавсиялар берилди.

New system pending introduction to consider appeals from entrepreneurs and investors
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev convened a meeting on May 27 to discuss the launch of receptions designated to consider appeals from businesses.
Entrepreneurship development has been defined as one of the critical pillars of economic policy in our country. In recent years, a number of important decrees and resolutions have been adopted to improve the business environment and secure extensive engagement of the population in entrepreneurship. Procedures for obtaining permits are significantly simplified, audits of financial and economic activities of business entities have been lessened. The programs “Every family entrepreneur”, “Youth is our future” have come to be instrumental in supporting those wishing to embark on business. As a result, the number of new entities on this front have grown 2.3 times.
However, there are still cases of red tape, extortion and hindrance of the activities of entrepreneurs on the local level. Thus, in the first quarter of this year, 16,000 appeals from businesspeople were received by the People’s reception offices. They mainly concern issues of land allocation, gas, electricity and water supply, agriculture, credit and taxation. About 2 thousand appeals reflected complaints about actions or inaction of officials.
For systemic and systematic solution of such problems, to provide effective assistance to entrepreneurs, President of the Republic of Uzbekistan signed a decree on May 14 this year outlining measures to fundamentally improve the system of support and protection of entrepreneurial activity. In accordance with the document, Prime Minister’s reception offices for the consideration of business people’s appeals are being set up.
Measures to streamline the activities of these receptions have been discussed at the meeting.
The President noted the need to establish a national working group headed by the Minister of Justice and Chairman of the Chamber of Commerce and Industry to hold open and constructive meetings with entrepreneurs on the field. It was indicated that the regional hokims would deal with the identified problems of regional significance; the Prime Minister would address those of the national importance; once a week they will consider issues raised at those receptions.
It was stressed that the receptions are expected to work in three stages. First of all, on the basis of the daily schedules approved by the receptions, representatives of hokimiyats, the Chamber of Commerce and Industry, prosecutors, justice, tax authorities, structures responsible for investments, construction, cadastre, as well as banks and other organizations will receive entrepreneurs.
Appeals that could not be resolved at this stage would be sent to regional receptions. In the case the result cannot be achieved, appeals will be reviewed at the Secretariat of the Cabinet of Ministers with the participation of the Business Ombudsman, the officials of the Chamber of Commerce and Industry and authorized agencies.
If the problem is not solved even at this stage, the Prime Minister will receive the entrepreneurs personally. Receptions are tasked with analyzing the appeals and, on this basis, coordinate the activities of ministries and agencies, introduce proposals to the Administration of the President and the Oliy Majlis to perfect the conditions for entrepreneurs.
One of the key objectives of the Prime Minister’s receptions is to assist foreign investors. Therefore, these offices are to be staffed with specialists who speak foreign languages and have the necessary competence to work with investors.
Directives have been identified for monitoring problems that impede the attraction of investments and for addressing the challenges investors face in various government bodies.
At the meeting, the President urged the heads of sectors and state bodies to provide all-round assistance to entrepreneurs, discuss the activities of officials in this direction during sessions of the Kengashes of people’s deputies.
Attention is paid to the issues of transparency and speedy consideration of complaints. The Ministry for the Development of Information Technologies and Communications was instructed to implement a single electronic portal that allows one to monitor the movement of appeals.
It was recommended to discuss the essence of the new system and introduce it to entrepreneurs, to widely cover the activities of reception offices in the media.