Экспорт фаолиятини молиялаштириш ва суғурта ҳимояси механизмларини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-05-26 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 20 декабрдаги “Экспортга кўмаклашиш ва уни рағбатлантиришни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4069-сон қарорига мувофиқ, шунингдек, экспорт ва экспортолди молиялаштириш, экспорт кредитлари ва таваккалчиликларини суғурталаш механизмларини самарали татбиқ этиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг экспорт қилувчиларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тартибини ўрнатиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин, унга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) экспорт қилувчиларга:
тижорат банкларининг экспортолди кредитлари, шу жумладан, айланма маблағларни тўлдириш учун берилган кредитлари бўйича фоиз харажатларини қоплашга, миллий валютадаги кредитлар бўйича – Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошган қисмида, бироқ 10 фоизлик пунктдан кўп бўлмаган миқдорда, хорижий валютадаги кредитлар бўйича – тижорат банклари томонидан белгиланган ставканинг 40 фоизи, бироқ 4 фоизлик пунктдан ошмаган миқдордакомпенсация тақдим этади;
тижорат банкларининг кредитлари, шу жумладан, экспортолди кредитлари бўйича кредит суммасининг 50 фоизигача, бироқ 4 миллиард сўмдан ошмаган миқдордакафиллик беради.
Белгилансинки, ушбу бандда назарда тутилган қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 ноябрдаги “Маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг экспорт салоҳиятини янада рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5587-сон Фармони 1-иловасида кўрсатилган хомашё товарлари экспортига нисбатан татбиқ этилмайди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Жамғарманинг буюртманомалари асосида 2019-2020 йиллар давомидаушбу бандда кўрсатилган мақсадлар учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан 50 миллиард сўмгача миқдорда маблағ ажратсин.
2. Ўзбекистон банклари ассоциацияси тижорат банклари билан биргаликда экспорт қилувчи корхоналарни, шу жумладан, айланма маблағларни тўлдириш учун кредитлар бериш орқали молиялаштириш турларини кенгайтирсин.
3. Маҳаллий экспорт қилувчи корхоналар (уларнинг ваколатли вакиллари)га иловадаги рўйхатга мувофиқ маҳсулотларни экспорт қилишда темир йўл транспортида ташиш харажатларини 50 фоизигача миқдорда компенсация қилишга субсидиялар тақдим этиш механизми жорий қилинсин.
Белгилансинки, ушбу бандда назарда тутилган қўллаб-қувватлаш чораси қўшни давлатларга экспорт қилинадиган маҳсулотларга татбиқ этилмайди, қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳолатлар бундан мустасно.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) маҳсулотни экспортга ташиш харажатларининг бир қисмини компенсация қилиш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг маблағлари ҳисобидан субсидиялар тўлаш бўйича ваколатли орган этиб белгилансин.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига Молия вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан келишилган ҳолда ушбу банд билан тасдиқланган рўйхатга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ товарлар (ишлар, хизматлар)ни, шу жумладан, комиссионер (ишончли вакил) орқали реализация қилишдан тушган умумий тушумида ҳисобот даври якуни бўйича тайёр маҳсулот экспорти улуши 50 фоиздан юқори бўлган юридик шахсларга уларнинг аризаларига кўра экспортга мўлжалланган маҳсулот ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган хомашё, бутловчи буюмлар ва материаллар импортида қўшилган қиймат солиғи тўлашни божхона декларацияси қабул қилинган кундан бошлаб 120 кунга кечиктириш имконияти берилади.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва Давлат солиқ қўмитаси икки ой муддатда экспорт қилувчи корхоналарга қўшилган қиймат солиғини тўлашни кечиктириш имкониятини бериш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
5. Агентлик зиммасига ҳам республикамиздаги, ҳам хориждаги халқаро стандартлаштириш ва сертификатлаштириш тизимларини жорий этиш, миллий маҳсулотни хорижий давлатлар ваколатли органларида рўйхатдан ўтказиш, шунингдек, кўргазма стендларини ташкил қилиш ва халқаро кўргазма-ярмаркаларида иштирок этиш, тақдимотлар ва реклама кампанияларини ўтказиш, шу жумладан, анъанавий миллий маҳсулотлар ва брендларни потенциал бозорларда илгари суриш бўйича экспорт қилувчи ташкилотларга молиявий кўмак бериш вазифаси юкланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Агентлик икки ой муддатда экспорт қилувчи ташкилотларга мазкур молиявий кўмакни бериш механизмини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин, бунда тадбиркорлик субъектларининг хорижий мамлакатларда зарур лицензиялар, рухсатномалар, сертификатлар олиш, шунингдек, рўйхатдан ўтказиш йиғимлари ҳамда халқаро тендерлар ва танловларда иштирок этиш билан боғлиқ бошқа тўлов харажатларининг бир қисмини тўлашни назарда тутсин.
6. Белгилансинки, 2019 йил 1 июндан бошлаб тирик ҳолдаги товуқ, қуён ва балиқ ҳамда уларни сўйиб ишланган маҳсулотлар экспорти учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Вазирлар Маҳкамаси рухсати талаб қилинмайди.
7. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда “Ўзбекинвест” экспорт-импорт миллий суғурта компанияси (кейинги ўринларда – “Ўзбекинвест” ЭИМСК) директорлар Кенгашининг:
“Ўзбекинвест” ЭИМСКнинг устав капиталини компаниянинг ўз капитали ҳисобига 221,6 миллиард сўмгача кўпайтириш;
“Ўзбекинвест” ЭИМСК тузилмасида экспортолди ва экспорт суғуртаси масалалари бўйича бош директорнинг биринчи ўринбосари лавозимини жорий этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
“Ўзбекинвест” ЭИМСКнинг экспортни суғурталаш орқали қўллаб-қувватлаш хизматлари комплекси харидор кредитини, қисқа муддатли дебитор қарздорликни, маҳсулот етказиб берувчи кредитини, тасдиқланган аккредитивни, экспорт қилувчининг айланма маблағларини тўлдириш кредитини, экспорт факторингини суғурталашни ҳамда экспортни суғурталаш орқали қўллаб-қувватлашнинг бошқа воситаларини ўз ичига олади;
молия йилида экспорт контрактлари ва кредитларини суғурталашнинг барча шартномалари бўйича (хомашё бўлмаган маҳсулот экспорти қисмида) суғурта товон тўлашнинг умумий ҳажми “Ўзбекинвест” ЭИМСК ўз капиталининг 10 фоизидан ошиб кетган тақдирда, “Ўзбекинвест” ЭИМСК ўз капиталининг 10 фоизидан ошиб кетган миқдордаги йўқотишлари унинг устав жамғармасини ошириш орқали Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан компенсация қилинади.
9. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги:
икки ой муддатда Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда “Ўзбекинвест” ЭИМСК фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисида тегишли ҳукумат қарори лойиҳасининг белгиланган тартибда ишлаб чиқилиши ҳамда Вазирлар Маҳкамасига киритилишини;
бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Транспорт вазирлиги билан биргаликда хабар берилганлик факти қайд этилишини таъминлайдиган ахборот тизимларидан фойдаланган ҳолда, буюртманомаларни, шу жумладан, 2019 йил 1 майдан буён амалга оширилган маҳсулот экспорти бўйича қабул қилиш ва кўриб чиқиш механизмини назарда тутадиган, маҳсулот олиб бориладиган мамлакат ва субсидия тақдим этишнинг энг кўп муддатидан келиб чиқиб, Маҳсулотни экспорт қилишда ташиш харажатларини Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан компенсация қилиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритишни;
2019 йил 1 августга қадар Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси ва Агентлик маблағлари ҳисобидан ташқи иқтисодий фаолият соҳасида давлат хизматларининг интерактив шаклда тақдим этилишини, шунингдек, давлат тили, рус тили ва бошқа хорижий тилларда батафсил маълумотлардан фойдаланиш имкониятини таъминлайдиган, электрон савдо майдончалари ҳамда манфаатдор вазирликлар ва идораларнинг ахборот тизимлари билан интеграциялашганТашқи иқтисодий маълумотлар порталини яратиш ва ишга туширишни;
бир ой муддатда манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда Ташқи иқтисодий маълумотлар порталини юритиш ва масъул идоралар томонидан Порталга тегишли маълумотлар ўз вақтида киритилиши устидан мониторингни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланишини;
бир ой муддатда “Ўзагроэкспортбанк” АТБ негизида экспорт ва импортни молиялаштириш бўйича ихтисослашган банк ташкил этиш юзасидан таклиф киритилишини таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Монополияга қарши курашиш қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда “Uzbekistan airways” АЖ ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖнинг экспорт юкларини ташиш тарифларини танқидий қайта кўриб чиқсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 октябрдаги “Мева-сабзавот маҳсулотларини ташқи бозорларга чиқариш самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–3978-сон қарорининг 6 ва 7-бандлари, 14-бандининг еттинчи хатбоши ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
12. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги икки ой муддатда манфаатдор вазирликлар, идоралар ва ташкилотлар билан биргаликда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ж.А.Қўчқоров ва Э.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по расширению механизмов финансирования и страховой защиты экспортной деятельности
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 декабря 2018 года № ПП-4069 «О мерах по усилению содействия и стимулирования экспорта», а также в целях создания необходимых условий для эффективного внедрения механизмов экспортного и предэкспортного финансирования, страхования экспортных кредитов и рисков:
1. Согласиться с предложениями Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства финансов и Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан об установлении порядка государственной поддержки экспортеров, в соответствии с которым Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Фонд)предоставляет экспортерам:
компенсации на покрытие процентных расходов по предэкспортным кредитамкоммерческих банков, в том числе выданным для пополнения оборотных средств, до ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, но не более 10 процентных пунктов по кредитам в национальной валюте, и в размере 40 процентов от установленной коммерческими банками ставки, но не более 4 процентных пунктов – по кредитам в иностранной валюте;
поручительства по кредитам коммерческих банковв размере до 50 процентов включительно от суммы предэкспортного кредита, но не более чем на 4 миллиарда сумов.
Определить, что меры поддержки, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на экспорт сырьевых товаров, указанных в приложении № 1 к Указу Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2018 года № УП-5587 «О мерах по дальнейшему стимулированию экспортного потенциала отечественных производителей».
Министерству финансов Республики Узбекистан на основе заявок Фонда выделить в течение 2019-2020годов средства из Государственного бюджета Республики Узбекистан в размере до 50 миллиардов сумов на цели, указанные в настоящем пункте.
2. Ассоциации банков Узбекистана совместно с коммерческими банками расширить виды финансирования предприятий-экспортеров, в том числе посредством предоставления кредитов для пополнения оборотных средств.
3. Внедрить механизм предоставления отечественным предприятиям-экспортерам (их уполномоченным представителям) субсидий на компенсацию до 50 процентов затрат на транспортировку железнодорожным транспортом при экспорте продукции по перечню согласно приложению.
Установить, что мера поддержки, предусмотренная настоящим пунктом, не применяется на экспорт продукции в сопредельные государства, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
Определить Агентство продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан (далее – Агентство) уполномоченным органом по выплате субсидий за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан по компенсации части затрат на транспортировку продукции на экспорт.
Предоставить право Министерству инвестиций и внешней торговли вносить, по согласованию с Министерством финансов и Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан, изменения и дополнения в утвержденный настоящим пунктом перечень.
4. Установить порядок, в соответствии с которым юридическим лицам, имеющим долю экспорта готовой продукции в общей выручке от реализации товаров (работ, услуг) более 50 процентов по итогам отчетного периода, в том числе через комиссионера (поверенного), по их заявлениям предоставляется отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость сроком до 120 дней со дня принятия таможенной декларации при импорте сырья, комплектующих изделий и материалов, используемых при производстве экспортируемой продукции.
Министерству финансов, Государственному таможенному комитету и Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить порядок предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость предприятиям-экспортерам.
5. Принять к сведению, что на Агентство возложены задачи по оказанию финансового содействия организациям-экспортерам во внедрении международных систем стандартизации и сертификации как в республике, так и за рубежом, регистрации национальной продукции в уполномоченных органах зарубежных стран, а также создании выставочных стендов и участии в международных выставках-ярмарках, проведении презентаций и рекламных кампаний, в том числе в части продвижения традиционных национальных продуктов и брендов на потенциальные рынки сбыта.
Агентству в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров механизм оказания указанного финансового содействия организациям-экспортерам, предусмотрев оплату части затрат на получение необходимых лицензий, разрешений, сертификатов в зарубежных странах, а также регистрационных сборов и других платежей, связанных с участием субъектов предпринимательства в международных тендерах и конкурсах.
6. Установить, что с 1 июня 2019 года для экспорта кур, кроликов и рыбы в живом виде и продуктов их убоя не требуется разрешение Президента Республики Узбекистан или Правительства Республики Узбекистан.
7. Одобрить предложения Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Совета директоров Национальной компании экспортно-импортного страхования «Узбекинвест» (далее – НКЭИС «Узбекинвест») о:
увеличении уставного капитала НКЭИС «Узбекинвест» до 221,6 миллиарда сумов за счет собственного капитала компании;
введении в структуру НКЭИС «Узбекинвест» должности первого заместителя генерального директора по вопросам предэкспортного и экспортного страхования.
комплекс услуг НКЭИС «Узбекинвест» по страховой поддержке экспорта включает страхование кредита покупателю, краткосрочной дебиторской задолженности, кредита поставщика, подтвержденного аккредитива, кредита на пополнение оборотных средств экспортера, экспортного факторинга и другие инструменты страховой поддержки экспорта;
в случае превышения общего объема страхового возмещения по всем договорам страхования экспортных контрактов и кредитов (в части экспорта несырьевой продукции) за финансовый год 10 процентов собственного капитала НКЭИС «Узбекинвест», потери компании в сумме, превышающей 10 процентов собственного капитала, компенсируются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан путем увеличения ее уставного капитала.
9. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан обеспечить:
совместно с Агентством по управлению государственными активами в двухмесячный срок в установленном порядке разработку и внесение в Кабинет Министров соответствующего проекта правительственного решения о дальнейшем совершенствовании деятельности НКЭИС «Узбекинвест»;
совместно с Министерством финансов и Министерством транспорта Республики Узбекистан в месячный срок внесение на утверждение в Кабинет Министров Положения о порядке компенсации затрат на транспортировку при экспорте продукции за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан в зависимости от страны назначения и предельного срока, на который предоставляются субсидии, предусмотрев механизм приема и рассмотрения заявок с использованием информационных систем, обеспечивающих фиксирование факта извещения, в том числе по экспортным поставкам, осуществленным с 1 мая 2019 года;
в срок до 1 августа 2019 года создание и запуск за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий и Агентства Портала внешнеэкономической информации, интегрированного с электронными торговыми площадками, информационными системами заинтересованных министерств и ведомств, обеспечивающего предоставление государственных услуг в сфере внешнеэкономической деятельности в интерактивной форме, а также доступ к развернутой информации на государственном, русском и других иностранных языках;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами утверждение в месячный срок Положения о порядке ведения Портала внешнеэкономической информации и осуществления мониторинга за своевременным внесением данных в Портал ответственными ведомствами;
в месячный срок внесение предложения по созданию на базе АКБ «Узагроэкспортбанк» специализированного банка по экспортно-импортному финансированию.
10. Министерству транспорта совместно с Антимонопольным комитетом Республики Узбекистан в месячный срок критически пересмотреть тарифы АО «Uzbekistan airways» и АО «Узбекистон темир йуллари» на перевозку экспортных грузов.
11. Пункты 6 и 7, абзац седьмой пункта 14 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 октября 2018 года № ПП-3978 «О дополнительных мерах по повышению эффективности продвижения плодоовощной продукции на внешние рынки» признать утратившими силу.
12. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и организациями внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Ганиева Э.М.