Сой бўйида кўркам маданият ва маърифат маскани барпо этилди
Давлатимиз раҳбари 2018 йил 9 февраль куни Олмазор туманида бўлиб, каналлар бўйини ободонлаштириш, аҳолининг дам олиши учун қулай шароитлар яратиш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Бугун бу ерда кўркам маданият ва маърифат маскани бунёд бўлди. «Дамаши» каналининг 2,5 километр қисми қирғоқлари бетонлаштирилиб, «Сой бўйи» сайилгоҳи барпо этилди. Мамлакатимиз ва жаҳондаги машҳур обидалар макетлари ўрнатилди. Тадбиркорлик субъектлари томонидан кафе ва ресторанлар, коворкинг маркази, фитнес клуби ва бошқа объектлар ташкил қилинди.
Президентимиз коворкинг маркази ва ундаги тикувчилик корхонаси фаолияти билан танишди.
Абдулла Қодирий ва Чўлпон номидаги кутубхоналар, Нуронийлар маскани ҳам аввалги ташрифнинг амалий натижаларидир.
Кутубхона бой китоб фонди ва ахборот технологиялари билан таъминланган. Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан электрон тарзда боғланган.
Нуронийлар масканида фахрийлар ўз вақтини мазмунли ўтказиши, саломатлигини мустаҳкамлаши учун барча шароитлар яратилган.
Давлатимиз раҳбари мазкур кутубхоналар ва Нуронийлар масканини кўздан кечирди. Маҳаллий аҳоли вакиллари, нуронийлар билан суҳбатлашди.
Шу ерда маҳаллаларда жамоат тартиби ва хавфсизлигини таъминлаш тизими ҳақида маълумот берилди. Президентимиз бу тизимни Тошкент шаҳрининг барча туманларида жорий қилиш, жиноятчиликнинг олдини олишда илм ва таҳлил асосида ишлаш зарурлигини таъкидлади.

На набережной сая появился прекрасный центр культуры и просвещения
В ходе посещения Алмазарского района 9 февраля 2018 года Президент Шавкат Мирзиёев дал указания по благоустройству каналов и созданию удобств для отдыха населения.
Сегодня здесь создан комплекс культурных и просветительских объектов. Выполнено бетонирование 2,5 километра канала Дамаши, возведена набережная "Сой буйи", установлены макеты известных достопримечательностей нашей страны и мира. Субъектами предпринимательства организованы кафе и рестораны, коворкинг-центр, фитнес-клуб и другие объекты.
Президент ознакомился с деятельностью коворкинг-центра и швейного предприятия в нем.
Практическими результатами данных поручений стали и библиотеки имени Абдуллы Кадыри и Чулпана, Центр аксакалов. Библиотеки имеют богатый книжный фонд и оснащены современными информационными технологиями, подключены к базе Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои.
В Центре аксакалов созданы все условия для содержательного досуга представителей старшего поколения, укрепления их здоровья.
Глава государства осмотрел библиотеки и Центр аксакалов. Побеседовал с местными жителями и ветеранами.
Здесь же представлена информация о системе охраны общественного порядка и обеспечения безопасности. Президент отметил, что необходимо внедрить эту систему во всех районах Ташкента, применять научный подход и аналитику в предупреждении преступности.