Шавкат Мирзиёев илм-фан намояндалари билан мулоқот қилди
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Миллий университетида олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари раҳбарлари, академиклар, олимлар, ёш тадқиқотчилар билан учрашди.
Учрашувда илмий-тадқиқот ишларини тижоратлаштириш, кадрлар тайёрлаш ва уларни моддий, ижтимоий қўллаб-қувватлаш масалалари ҳақида сўз борди.
Давлатимиз раҳбари импорт ўрнини босадиган ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга қаратилган илмий ишланмаларни кўпайтириш, соҳадаги ҳар бир ташкилот тизимида илмий маҳсулотларни бозорбоп қиладиган маркетинг тизимини ташкил қилиш зарурлигини таъкидлади. Илмий муассасаларни келгуси йилдан тўғридан-тўғри давлат бюджетидан молиялаштиришга ўтказиш таклифи олимлар томонидан қизғин қўллаб-қувватланди.
Изланувчан олимларни рағбатлантириш мақсадида илмий ишланма яратган тадқиқотчига докторлик ва уни амалиётга татбиқ этган изланувчига таянч докторлик илмий даражасини берадиган бинар (иккиталик) ҳимоя тизимини жорий этиш, бюджет маблағлари ҳисобидан стажёр-тадқиқотчилар институтини ҳамда юртимиз биологик хилма-хиллигини ўрганадиган дала-тажриба станциялари ташкил этиш бўйича тавсиялар берилди.
Кейинги йилларда илм-фан ва таълим соҳаси ходимлари изчил рағбатлантирилиб келинмоқда. Илмий ходимларнинг ойлик маошлари ўтган йил 1 сентябрдан ўртача 25 фоизга, жорий йил 1 январдан 20 фоизга оширилган эди, 1 июлдан эса яна 25 фоизга кўтарилади.
Президентимиз бу амалий чораларнинг мантиқий давоми сифатида жорий йил 1 сентябрдан барча давлат ташкилотларида илмий-педагогик фаолият билан шуғулланаётган, таълим ва илм-фан соҳасида фаолият олиб бораётган фан номзодларининг ойлик маошларига 30 фоиз, фан докторлари учун эса 60 фоиз устама ҳақи белгилашни таклиф қилди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузурида ташкил этилаётган Ёшлар академияси ҳам илм-фан вакилларини қўллаб-қувватлашга хизмат қилади. Ушбу академияга илмий-инновацион фикрлаш қобилиятига эга бўлган иқтидорли талабалар ва 40 ёшгача бўлган олимлар, ташаббускор ёшлар аъзо бўлади. Академияда сунъий интеллект, қайта тикланадиган энергия манбалари, робот техникалари ва мехатроника, фармацевтика, биотехнология, дастурлаш, саноат дизайни, 3D моделлаштириш каби йўналишларда иш олиб борилади.
Шавкат Мирзиёев олим ва педагогларнинг ижтимоий шароитларини яхшилаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратди.
Хусусан, Талабалар шаҳарчаси ҳудудида профессор-ўқитувчилар, ёш тадқиқотчилар учун 6 та кўп қаватли уй ва барча шароитларга эга универсал спорт мажмуаси қуриш бўйича топшириқ берди. Шунингдек, шаҳарчада Ёшлар боғи, ёзги томошалар майдончаси, «китоб-кафе»лар, Wi-Fi зоналарини ташкил этиш ва ободонлаштириш бўйича вазифалар белгиланди.
Шу ерда Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети илмий-педагогик фаолияти ва кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштиришга оид режалар тақдимоти ўтказилди. Беш йиллик комплекс дастур ишлаб чиқиб, университет фаолиятини ривожлантириш ва халқаро рейтингларда муносиб ўрин эгаллашини таъминлаш бўйича топшириқлар берилди. Университет қошидаги лицейни табиий ва аниқ фанларга ихтисослаштириш, етук мутахассисларга бўлган эҳтиёж тобора кучайиб бораётганини инобатга олиб, университетда янги факультетлар ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
- Истеъдодли ёшларни излаб топиш ва уларни мақсадли тарбиялаш борасидаги ишларни кучайтириш керак. Илмни, тарбияни тўғри қилсак, ҳамма соҳаларни малакали мутахассислар ўзлари ривожлантиради, - деди Шавкат Мирзиёев.

Шавкат Мирзиёев встретился с деятелями науки
Президент Шавкат Мирзиёев провел в Национальном университете Узбекистана встречу с руководителями высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений, академиками, учеными и молодыми исследователями.
На встрече шла речь о коммерциализации результатов научных исследований, подготовке кадров, их материальной и социальной поддержке.
Глава государства отметил необходимость расширения научных изысканий, нацеленных на импортозамещение и локализацию продукции, создания в системе каждого научного учреждения и вуза системы маркетинга научной продукции. Предложение о внедрении со следующего года финансирования научных учреждений напрямую из государственного бюджета было горячо поддержано учеными.
Высказаны рекомендации о внедрении системы присуждения бинарных (двойных) ученых степеней доктора - исследователю, создавшему научную разработку, и базового доктора - соискателю, внедрившему разработку в практику. Предложено также внедрить институт подготовки стажеров-исследователей за счет бюджета и организовать опытные полевые станции, которые будут изучать биологическое разнообразие нашей страны.
В последние годы усиливается забота о работниках сферы науки и образования. Размер заработной платы научных работников повысился в среднем на 25 процентов с 1 сентября прошлого года, еще на 20 процентов - с 1 января текущего года, ожидается повышение еще на 25 процентов с 1 июля.
В продолжение этой работы Президент предложил установить с 1 сентября текущего года надбавки к заработной плате в размере 30 процентов для кандидатов наук и 60 процентов для докторов наук, занимающихся научно-педагогической деятельностью в государственных организациях.
По инициативе главы государства при Министерстве инновационного развития организуется Академия молодежи, которая также послужит поддержке представителей науки. В академию будут приниматься талантливые студенты, ученые до 40 лет и инициативная молодежь с научно-инновационным потенциалом. Здесь будут проводиться исследования в таких областях, как искусственный интеллект, возобновляемая энергетика, робототехника и мехатроника, фармацевтика, биотехнологии, промышленный дизайн и ЗD-моделирование.
Шавкат Мирзиёев уделил особое внимание и вопросам улучшения социальных условий ученых и педагогов.
В частности, глава государства поручил построить 6 многоэтажных домов для преподавателей и молодых исследователей, а также универсальный спортивный комплекс на территории Студенческого городка. Определены задачи по организации Парка молодежи, летней сцены, книжных кафе и зон Wi-Fi на территории городка.
В университете состоялась презентация, посвященная планам по совершенствованию научно-педагогической деятельности и системы подготовки кадров Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека. Поручено разработать пятилетнюю комплексную программу и обеспечить на ее основе укрепление научно-педагогического потенциала университета и занятие им достойного места в международных рейтингах. Отмечалось, что действующий при вузе лицей следует специализировать на естественные и точные науки, необходимо организовать в университете новые факультеты с учетом растущей потребности в квалифицированных специалистах.
- Необходимо усилить работу по выявлению и целенаправленной подготовке талантливой молодежи. Если наладим научную и воспитательную работу правильно, квалифицированные специалисты будут сами развивать все сферы, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.