Президент Талабалар шаҳарчасига ташриф буюрди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 май куни Тошкентдаги Талабалар шаҳарчасида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Талабалар шаҳарчаси мамлакатимиздаги йирик таълим ва илм-фан масканидир. Бу ерда Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Маънавият ва маърифат маркази, коллеж ва лицейлар, спорт мажмуалари жойлашган. Икки университетда қарийб 25 мингга яқин талаба таҳсил олмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан шаҳарча ҳудудининг бошланишида, «Беруний» метро бекати ёнида Беруний майдони барпо этилди. Абу Райҳон Берунийнинг Техника университети олдидаги ҳайкали шу ерга кўчирилиб, атрофи обод қилинди. Алломанинг буюк мероси ҳақида маълумот берувчи тош лавҳлар ўрнатилди. Булар ўзига хос мажмуа ҳосил қилиб, Талабалар шаҳарчаси илмий салоҳиятининг яна бир рамзи бўлди.
Давлатимиз раҳбари ушбу мажмуани кўздан кечирди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2017 йил 2 декабрь куни Талабалар шаҳарчасига ташриф буюриб, Инновацион ривожланиш вазирлиги учун бино қуриш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Шунга мувофиқ бу ерда беш қаватли замонавий бино бунёд этилмоқда. Вазирликда иқтисодиёт тармоқларининг инновацион эҳтиёжларини ўрганиш, ёшлар инновацион ғояларини қўллаб-қувватлаш хизматлари, масофавий таълим курслари йўлга қўйилади. Янги ишланма ва технологиялар намойиши, стартап лойиҳалар иқтидорли ёшларда илмий-тадқиқот кўникмаларини шакллантиришга ёрдам беради.
Бинонинг биринчи қаватида кутубхона, амфитеатр, холл, кўргазмалар зали жойлашади. Юқори қаватларда коворкинг ва стартап ҳудудлар, интернет лабораториялар, анжуман заллари бўлади. Аэрокосмик лаборатория, устахона, реклама агентлиги ҳам ташкил этилади.
– Вазирликни бежиз Талабалар шаҳарчасига жойлаштирмадик. Бу ердаги олий ўқув юртларида минглаб иқтидорли ёшлар, тадқиқотчилар, олимлар бор. Уларни жалб этиб, қўллаб-қувватлаб, ҳар бир соҳада янгилик яратиш керак. Инновацион ривожланиш вазирлиги бу борада илмий марказ, база бўлиши зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда вазирлик ва Жараёнларни автоматлаштириш миллий ассоциацияси - NAPA томонидан хорижий марказлар билан ҳамкорликда ташкил этилиши режалаштирилган инновацион технопарк тақдимоти бўлиб ўтди.
Ушбу технопаркда ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда янги ишланмалар яратиш ва трансфер қилиш учун замонавий шароит яратилади. Ёшларни рағбатлантириб, ахборот технологиялари соҳасидаги тажрибали мутахассисларнинг мамлакатимизга келишига туртки беради.
Шавкат Мирзиёев технопаркда энг замонавий моддий-техник база яратиш, кадрлар тайёрлаш ва уларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент посетил Студенческий городок
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 мая ознакомился с созидательной работой, проводимой в Студенческом городке Ташкента.
Студенческий городок является крупным центром образования и науки нашей страны. Здесь расположены Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство инновационного развития, Центр духовности и просветительства, колледжи и лицеи, спортивные комплексы. В двух университетах обучаются около 25 тысяч студентов.
По инициативе главы государства на территории городка, рядом со станцией метро "Беруний" создана площадь Беруни. Сюда с территории Технического университета перенесен памятник Абу Райхону Беруни. Установлены плиты со сведениями о великом наследии ученого. Все это образовало уникальный комплекс, который стал очередным символом Студенческого городка как научного центра.
Глава государства ознакомился с этим комплексом.
Напомним, в ходе посещения Студенческого городка 2 декабря 2017 года Шавкат Мирзиёев дал указания по возведению нового здания для Министерства инновационного развития.
В связи с этим здесь в настоящее время полным ходом идет строительство современного пятиэтажного сооружения. В здании будут проводиться исследования по определению потребностей отраслей экономики в инновациях, оказываться услуги по поддержке инновационных идей молодежи и дистанционному обучению. Выставки новых разработок и технологий, стартап-проектов будут способствовать формированию научно-исследовательских навыков у молодежи.
На первом этаже здания расположатся библиотека, амфитеатр, холл, выставочный зал. На верхних этажах будут зоны для коворкинга и стартапов, интернет-лаборатории, конференц-залы. Будут организованы также аэрокосмическая лаборатория, мастерская, рекламное агентство.
– Мы неспроста размещаем это министерство в Студенческом городке. В вузах здесь трудятся и обучаются тысячи одаренных молодых людей, исследователей, ученых. Необходимо привлекать и поддерживать их, создавать инновации в каждой сфере. В этом плане Министерство инновационного развития должно выступать научным центром, базой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась презентация инновационного технопарка, возводимого совместно с министерством.
Для создания необходимой инфраструктуры для сфер информационно-коммуникационных технологий и образования организована Национальная ассоциация автоматизации процессов - NAPA. Ассоциация совместно с Мининноваций разрабатывает инвестиционный проект по учреждению технопарка NAPA.
В технопарке NAPA будут созданы современные условия для создания и трансфера новых разработок, он будет стимулировать идеи молодежи и послужит привлечению в нашу страну опытных специалистов в области информационных технологий.
Шавкат Мирзиёев дал указания по формированию в технопарке самой современной материально-технической базы, подготовке и поддержке кадров.