АКТ бўйича лойиҳалар нима учун Давлат дастурининг ижтимоий блокидан жой олган?
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг яқинда бўлиб ўтган мажлисида илк бор Вазирлар Маҳкамасининг 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да амалга оширишга оид Давлат дастурининг 2019 йил биринчи чорагида бажарилишининг бориши тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди.
Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йилнинг 28 декабрида Олий Мажлисга Мурожаатномасида парламентга сиёсий ҳаётимизга янги амалиётни жорий этишни Мурожаатномада белгиланган ҳар бир устувор йўналиш бўйича Бош вазир ҳукумат аъзолари билан биргаликда Қонунчилик палатаси ва Сенат олдида ҳар чоракда ҳисобот бериб бориши таклифини билдирган эди.
Шундан келиб чиқиб, мазкур янги институтни амалиётга татбиқ этиш ишлари бошланди. Парламент қуйи палатаси депутаталари ижро этувчи хокимият органлари билан биргаликда Давлат дастури бандларини сўзсиз бажариш ишларига киришдилар. Шу билан бирга Ҳукуматнинг Давлат дастурини амалга оширилишидаги ваколатларининг ўз вақтида ва сифатли бажарилишидаги масъулиятини ошириш бўйича янги механизмлар тадбиқ этилмоқда.
Инновацион ривожланиш, ахборот сиёсати ва ахборот технологиялари масалалари қўмитаси раиси Илхом Абдуллаев, - 274 банддан иборат Давлат дастурининг 20 дан ортиқ банди бевосита ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги турли лойиҳаларни рўёбга чиқариш билан боғлиқ. Мазкур бандлар билан демократияни ривожлантириш, ижтимоий муаммоларни оптималлаштириш, электрон давлат хизматларини тадбиқ этиш каби ўта муҳим йўналишлар боғлиқ. Шуниси муҳимки, режали ҳужжатларда илк бор   ахборотлаштиришни ривожлантириш масаласи иқтисодий эмас балки, айнан ижтимоий блокка киритилган. Бошқача айтганда, биз мазкур масалаларни сифатли ичимлик суви, пенсия таъминоти, бандлик каби фуқароларимиз учун ўта муҳим бўлган масалалар қаторида кўра бошладик.
Давлат дастуридаги АКТ-лойиҳаларининг сифатли ва ўз вақтида бажарилиши инвестицияларни самарали жалб қилиш, миллий хўжалик юритувчи субъектларнинг экспорт салоҳияти ва иқтисодий самарадорлигини ошириш билан боғлиқ бўлган унинг қолган шу каби бошқа кўплаб пунктларининг муваффақиятига боғлиқ.
Ушбу лойиҳаларнинг муҳимлигидан келиб чиқиб, депутат томонидан парламент ва ҳукумат ўртасида юқори даражадаги икки томонлама ишчи гуруҳи тузиш таклифи билдирилди. Унинг таркибига парламент томонидан барча фракциялар раҳбарлари, ҳукумат томонидан эса дастурнинг АКТ лойиҳаларини амалга ошириш билан боғлиқ бандлари ижросига жавоб берадиган ҳукумат аъзолари киритилиши, ушбу гуруҳга тегишли Спикер ўринбосари ва Бош вазир ўринбосари раҳбарлик қилиши мумкинлиги таъкидланди.
Бу гуруҳнинг асосий вазифалари этиб, Давлат дастурининг АКТ лойиҳалари ижросини пухта мониторинг қилиш, тизимли асосда ахборот тўплаш ва лойиҳа мониторингини олиб бориш, шунингдек парламентда ҳукуматнинг чораклик ҳисоботи доирасида Давлат дастури бажарилишининг бориши тўғрисида тегишли ахборот тақдим этишни белгилаш мумкин.
Ўз навбатида Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, мазкур таклифни амалга оширишда доим тайёр эканлигини билдириб, мазкур ишчи гуруҳни тузишда ҳеч қандай тўсиқ мавжуд эмаслигини таъкидлади.

Вопросы, включенные не в экономическом, а в социальном блоке
Недавно на проведенном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса впервые был заслушан отчет Кабинета Министров о ходе реализации Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития» в первом квартале 2019 года.
Надо отметить, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем Послании 28 декабря прошлого года парламенту предложил ввести новую практику в нашей политической жизни – по каждому из определенных в Послании приоритетных направлений Премьер-министр вместе с членами правительства будут ежеквартально представлять Законодательной палате и Сенату отчет о проделанной работе.
Исходя из этого, была начата работа по внедрению в практику данного нового института. Депутаты нижней палаты парламента, включились в консолидированную с органами исполнительной власти работу по безусловной реализации положений Государственной программы. Наряду с этим внедряются новые механизмы повышения ответственности Правительства по своевременному и качественному исполнению своих полномочий в рамках реализации Госпрограммы.
Председатель Комитета по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий Илхом Абдуллаев, – В составе 274 пунктов, из которых состоит Государственная программа, 20 пунктов непосредственно связаны с реализацией ИКТ-проектов. С этими пунктами связаны очень важные направления, как развитие демократии, оптимизация социальных проблем, внедрение электронных государственных услуг и другие вопросы. Очень важно, что впервые, в плановых документах, вопросы развития информатизации включены не в экономический, а в социальный блок. Другими словами, мы стали рассматривать эти вопросы в качестве наиважнейших для жизни наших граждан вопросов, таких как: доступ к качественной питьевой воде, пенсионное обеспечение, вопросы занятости.
От качественной и своевременной реализации ИКТ-проектов Госпрограммы зависит успешность и многих других ее пунктов, связанных с эффективным привлечением иностранного инвестирования, повышения экспортного потенциала и экономической эффективности национальных субъектов хозяйствования.
Исходя из важности данных проектов депутатом было предложено создать двухстороннюю рабочую группу высокого уровня между парламентом и правительством, в которую со стороны парламента вошли бы представители всех фракций, а со стороны правительства его члены, отвечающие за исполнение пунктов Госпрограммы, связанных с реализацией ИКТ-проектов. Возглавить данную группу могли бы соответствующие заместитель Спикера и Премьер-министра.
Основной задачей данной группы можно было бы определить задачу четкого мониторинга исполнения ИКТ-проектов Госпрограммы, проведение на системной основе сбора информации и проектного мониторинга, а также представление в рамках ежеквартального отчета правительства в парламенте о ходе реализации Госпрограммы соответствующей информации.
В свою очередь заместитель Премьер-министра Азиз Абдухакимов, выразил готовность реализацию данного предложения, и отметил, что нет никаких препятствий для создания этой рабочей группы.
После оживленных дискуссий депутатами был одобрен отчет Кабинета Министров о ходе исполнения Государственной программы за первый квартал текущего года.