Ўзбекистон делегацияси ШҲТ ТИВК мажлисида иштирок этди
2019 йилнинг 22 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Бишкек шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Ҳиндистон, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Хитой ва Ўзбекистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ШҲТ Бош котиби ва Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори иштирокида Бишкек шаҳрида ўтказилиши режалаштирилаётган ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарларининг бўлажак мажлисига тайёргарликнинг боришини муҳокама қилдилар.
Вазирлар мажлис кун тартиби, Саммитда имзоланиши кутилаётган ҳужжатлар, жумладан аъзо давлатлар раҳбарларининг Бишкек декларацияси лойиҳаларини кўриб чиқдилар, ШҲТ Бош котибининг Котибиятнинг ўтган йил давомидаги фаолияти тўгрисдаги ҳисоботини тингладилар.
Мажлис доирасида долзарб халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
22 май куни ТИВКда иштирок этаётган делегация раҳбарлари ШҲТга раислик қилаётган Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Жеенбеков томонидан қабул қилинди.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании СМИД ШОС
22 мая 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел Шанхайской организации сотрудничества в г.Бишкеке.
Руководители внешнеполитических ведомств Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана при участии генерального секретаря ШОС и директора Исполкома Региональной антитеррористической структуры обсудили ход подготовки к предстоящему заседанию Совета глав государств-членов организации, который планируется провести в г.Бишкеке.
Министры рассмотрели проекты повестки дня заседания, документы, которые предполагается подписать на Саммите, в том числе Бишкекской декларации глав государств-членов, заслушали отчет генерального секретаря ШОС о работе Секретариата за прошедший год.
В рамках заседания также состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным вопросам.
22 мая главы делегаций, участвующие в СМИД, были приняты Президентом председательствующей в ШОС Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.