Буюк Британия Бирлашган Қироллигининг Давлат коммуникация хизмати делегацияси аъзоларининг ташрифи ҳақида
2019-05-21 | Жамият
2019 йил 20 май куни “Тараққиёт стратегияси” маркази ижрочи директори Элдор Туляков Буюк Британия Бирлашган Қироллигининг Давлат коммуникация хизмати делегация аъзоларини қабул қилди.
Э.Туляков меҳмонларга “Тараққиёт стратегия” маркази фаолияти ҳақида батафсил маълумот бериш бирга, “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”ни “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йил”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг мазмун-моҳияти ва унинг босқичма-босқич амалга оширилаётганига алоҳида тўхталди.
Бундан ташқари, мулоқот давомида ислоҳотлар ҳақида аҳолини кенг хабардор этишнинг самарали механизмлари, турли тадбирлар (форум, конференция, жамоатчилик муҳокамалари ва хк) ўтказиш ва уларнинг таклиф ва муносабатларини замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда олиш каби масалалар муҳокама этилди.
Ўз навбатида, Британия делегацияси раҳбари Дж.Балантайн республикамиздаги вазирлик ва идораларнинг ахборот хизматлари, амалга оширилаётган ислоҳотларни аҳолига қолаверса, жаҳон ҳамжамиятига тезкор ва самарали етказиш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган миссиянинг мақсад ва вазифалари ҳақида маълумот берди.
Тарафлар бу борадаги ҳамкорлик учун мавжуд имкониятларни кўриб чиқишди, жумладан, Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини самарали реализация қилиш бўйича жамоатчилик муҳокамаларини ўтказиш учун фуқаролик жамияти институтларини жалб этиш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Очиқ ва конструктив мулоқот руҳида ўтган учрашувда томонлар ўзаро манфаатли бошқа масалаларни ҳам кўриб чиқиб, истиқболда муносабатларни янада мутаҳкамлашдан манфаатдор эканликларини билдиришди.

Информация о проведенной встрече с делегацией Государственной службы коммуникации Соединенного Королевства Великобритании
2019-05-21 | Общество
20 мая 2019 года Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Э.Туляков принял в офисе Центра делегацию Государственной службы коммуникации Соединенного Королевства Великобритании.
Э. Туляков представил подробную информацию о деятельности Центра «Стратегия развития», а также о сути и значении реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 – 2021 годах и Государственной программы «Год активных инвестиций и социального развития».
Кроме того, были затронуты вопросы использования эффективных механизмов по информированию граждан республики о проводимых реформах посредством проведения различных мероприятий (форумов, конференций, общественных дискуссий и пр.) и получением отзыва от населения с применением современных инструментов информационно-коммуникационных технологий.
Глава Британской делегации Г-н Дж.Балантайн, в свою очередь, проинформировал о целях и задачах миссии, направленной на налаживание сотрудничества в сфере развития потенциала пресс-служб министерств и ведомств республики для оперативного и эффективного донесения до населения и мировой общественности сути и содержания проводимых реформ в Узбекистане.
Стороны обсудили возможность сотрудничества в части широкого информирования населения о данном процессе, а также привлечение институтов гражданского общества с целью общественного обсуждения и выработки эффективных методов для успешной реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан.
На встрече, прошедшей в духе открытого и конструктивного диалога, стороны рассмотрели и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, выразив готовность в дальнейшем развитии и укреплении отношений.