Алишер Шадманов Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг вице-президенти этиб сайланди
20 май куни Женевада Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеяси (ЖССА)нинг 72-сессияси ўз ишини бошлади, дея хабар беради Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Ўзбекистоннинг Женевадаги доимий ваколатхонаси маълумотига кўра, ЖССАнинг Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) Европа минтақаси бўйича вице-президенти этиб Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов сайланган.
"Бу Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлиги остида амалга оширилаётган соғлиқни сақлаш тизимини яхшилаш, соғлом авлодни тарбиялаш учун зарур шароитларни шакллантириш ва профилактик тиббиётни ривожлантиришга йўналтирилган кенг қамровли ислоҳотларнинг ЖССТ томонидан эътироф этилишидан далолат беради", — дейилади манбада.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеяси - ЖССТнинг олий органи бўлиб, унинг фаолиятида ташкилотга аъзо барча давлатлар делегациялари иштирок этади. Унинг асосий функцияларига ЖССТ фаолияти йўналишларини белгилаш, ташкилот бош директорини танлаш, бюджетни тасдиқлаш ва назорат қилиш киради. Ассамблея раиси ва унинг 5 нафар ўринбосари ЖССТнинг ҳар бир ҳудудидан биттадан сайланади ва ЖССА ялпи сессияларида навбатма-навбат раислик қилади.
ЖССАнинг ҳозирги сессиясида дунёнинг 190 дан зиёд мамлакатидан 3 мингга яқин делегат иштирок этмоқда. 150 нафарга яқин соғлиқни сақлаш вазири, етакчи халқаро ташкилотлар, йирик корпорациялар, халқаро жамғармалар ва илмий доиралар шулар жумласидандир.
"Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистоннинг соғлиқни сақлаш соҳасидаги ютуқлари ЖССА тадбири очилиш маросимида ЖССТ бош директори Тедрос Адханом Гебрейесуснинг чиқишида ҳам ўз аксини топди. У, хусусан, Ўзбекистон дунёнинг оз сонли мамлакатлари қаторида ўз ҳудудида безгакни тўлиқ йўқ қилишга эришганини таъкидлади", — дейилади ТИВ хабарида.
Тадбир доирасида Ўзбекистон делегацияси раҳбарининг ялпи сессияда чиқиши режалаштирилмоқда. Шунингдек, ЖССТ раҳбарияти ҳамда хорижий давлатлар делегациялари раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ўтказилиши ва соғлиқни сақлаш тизимидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга доир устувор масалалар муҳокама қилиниши кутилмоқда.

Алишер Шадманов избран вице-президентом Всемирной ассамблеи здравоохранения
20 мая в Женеве начала свою работу 72-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения (ВАЗ), сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
По информации постоянного представительства Узбекистана в Женеве, ее вице-президентом от Европейского региона Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) избран министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов.
«Это свидетельствует о признании со стороны ВОЗ осуществляемых под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева масштабных реформ, направленных на сохранение и дальнейшее улучшение системы охраны здоровья населения, формирование условий для воспитания здорового поколения и развитие профилактической медицины», — говорится в сообщении внешнеполитического ведомства.
Всемирная ассамблея здравоохранения — высший орган ВОЗ, в работе которого участвуют делегации всех стран-членов. Ее основными функциями являются определение направлений деятельности ВОЗ, выбор гендиректора организации, утверждение и контроль за бюджетом. Председатель Ассамблеи и пять его заместителей избираются по одному из каждого региона ВОЗ и поочередно председательствуют на пленарных сессиях ВАЗ.
В нынешней сессии ВАЗ принимают участие около 3 тыс. делегатов, представляющих более 190 стран мира, в том числе около 150 министров здравоохранения, а также ведущие международные организации, крупные корпорации, международные фонды и научные круги.
«Следует отметить, что успехи Узбекистана в сфере здравоохранения также нашли свое отражение в выступлении Генерального директора ВОЗ Тедроса Адханома Гебрейесуса на открытии ВАЗ. В частности, он подчеркнул, что Узбекистан в числе немногих стран мира добился полного искоренения малярии на своей территории», — отметили в МИД.
В рамках мероприятия планируются выступление главы делегации Узбекистана на пленарной сессии, а также проведение двусторонних встреч с руководством ВОЗ и главами делегаций зарубежных государств для предметного обсуждения приоритетных вопросов развития и укрепления сотрудничества в сфере здравоохранения.