Ўзбекистон Республикасида заргарлик тармоғини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Мамлакатда маҳаллий заргарлик тармоғини тиклаш ва ривожлантириш бўйича изчил саъй-ҳаракатлар амалга оширилмоқда. Ишлаб чиқарувчиларга қимматбаҳо металлардан фойдаланиш имкониятининг берилиши ишлаб чиқарилаётган маҳаллий заргарлик маҳсулотлари ҳажмини кенгайтириш имконини яратди.
Шу билан бирга, соҳада тизимли камчиликларнинг мавжудлиги инвестицияларни фаол жалб қилиш, сифатли заргарлик маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича фаолият юритаётган қувватларни модернизация қилиш ва янгиларини ташкил этиш, ушбу маҳсулотлар экспортини кенгайтиришга тўсқинлик қилиб, тармоқ ривожига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Сифатли ва рақобатбардош заргарлик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш, тармоққа чет эл инвестицияларини фаол жалб этиш, рақобатбардош ва сифатли заргарлик буюмларини тайёрлашда маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, шунингдек, республика заргарлик тармоғини жадал ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмасининг 2019 йил 1 июлдан бошлаб қуйидаги тартибни жорий этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин:
заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш учун лицензияга эга бўлганмаҳаллий ишлаб чиқарувчиларга ишлаб чиқарувчининг рўйхатдан ўтказилган шахсий тамғасини буюмга босиш шарти билан давлат асиллик даражаси белгисини мажбурий равишда қўймасдан ўзи ишлаб чиқарган, заргарлик ҳамда қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлардан ясалган бошқа буюмларнинг (кейинги ўринларда – заргарлик буюмлари)асиллик даражасини мустақил белгилаш ва уларга белгиланган намунадаги асиллик даражаси белгиси изларини қўйиш ҳуқуқи берилсин.
Бунда тамғалаш ва асиллик даражаси белгисини қўйиш тартибини бузган ҳамда кўрсатилган намунага мувофиқ келмайдиган заргарлик буюмларини сотувчи маҳаллий ишлаб чиқарувчилар заргарлик тармоғидаги ноҳалол тадбиркорлик субъектлари реестрига киритилади, уларга нисбатан қонун ҳужжатларида белгиланган, шу жумладан, лицензия ёки рухсат берувчи бошқа ҳужжатнинг амал қилишини тўхтатиш бўйича таъсир чоралари қўлланилади;
заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш учун лицензияга эга бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар ўзлари ишлаб чиқарган маҳсулотни мустақил равишда чакана тартибда сотиш, шунингдек, аҳолидан қимматбаҳо металл парчалари, қимматбаҳо тошлар ва улардан ясалган буюмларни ишлаб чиқариш мақсадларида сотиб олиш ҳуқуқига эга;
устав фондида давлат улуши бўлмаган ёки давлат улуши 50 фоиздан кам бўлган юридик шахслар, шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорлар ишлаб чиқаришда қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошларни сарфлаш, ҳисобини юритиш ва сақлаш тартибини мустақил равишда белгилайдилар;
жисмоний шахсларга қиймати 5 000 (беш минг) АҚШ долларидан ортиқ бўлган тайёр заргарлик буюмларини йўловчи божхона декларациясини тўлдирган ҳолда Ўзбекистон Республикасидан ташқарига олиб чиқишга рухсат берилади;
заргарлик буюмларининг чакана савдоси айрим турдаги товарлар билан чакана савдо қилиш ҳуқуқи учун йиғим объекти ҳисобланмайди;
тадбиркорлик субъектлари олтин изловчилик фаолияти доирасида заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчиларни таъминлаш учун қимматбаҳо ва ярим қимматбаҳо тошларни қазиб олиши мумкин;
заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш учун лицензияга эга бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмасида ихтиёрий асосда ягона ташкилотга бирлашиш орқали иштирок этган тақдирда, уларга нисбатан қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳуқуқ ва мажбуриятлар, шунингдек, уюшма аъзоларининг имтиёз ва преференциялари татбиқ этилади.
2. Тижорат банклари ва заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчиларга қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
“Навоий КМК” ДК ва “Олмалиқ КМК” АЖдан қимматбаҳо металларни (олтин ва кумуш) ўлчов пластиналари кўринишида, шунингдек, 5 грамм ва ундан ортиқ бўлган оғирликдаги гранулаларни (қимматбаҳо металлар соф оғирлигига қайта ҳисоблаганда) Лондон қимматбаҳо металлар биржасининг тонгги фиксинги асосида миллий валютада сотиб олиш;
сотиб олинган қимматбаҳо металларни бошқа заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчиларига сотиш.
“Ўзстандарт” агентлиги “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси, “Навоий КМК” ДК ва “Олмалиқ КМК” АЖ билан биргаликда бир ой муддатда мазкур бандни амалга ошириш имкониятини таъминлашни инобатга олган ҳолда Қимматбаҳо металлар (олтин ва кумуш) ўлчов пластиналари ҳамда гранулаларининг давлат стандартини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
3. 2019 йил 1 июндан бошлаб қимматбаҳо металларни сотиб олиш учун берилган миллий валютадаги тижорат банклари кредитлари бўйича фоиз харажатлариниЎзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаштириш ставкасидан ошадиган, бироқ кредитлар бўйича 5 фоизлик пунктдан ортиқ бўлмаган қисмида қоплаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан компенсация қилиш орқали маҳаллий заргарлик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизми жорий этилсин.
Молия вазирлиги заруратга қараб, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасига мазкур бандда кўрсатилган мақсадлар учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағларидан 2019-2020 йилларда 40 миллиард сўмгача миқдорда маблағ ажратсин.
4. Ўзбекистон Банклар ассоциацияси тижорат банклари билан биргаликда заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчилар қимматбаҳо металларни сотиб олиши учун қисқа муддатли револьвер (қайта тикланувчи) кредитларни ажратиш амалиётини кенгайтирсин.
5. 2022 йилнинг 1 июлига қадар:
қимматбаҳо металлар ва маҳаллий заргарлик буюмларини ишлаб чиқариш ва реализация қилиш обороти қўшилган қиймат ва акциз солиғидан;
белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича Ўзбекистон Республикасига олиб кириладиган қимматбаҳо ва ярим қимматбаҳо тошлар божхона тўловларидан (божхона йиғимлари бундан мустасно) озод қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – молия вазири Ж.А.Қўчқоров янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодекси лойиҳасига мазкур бандда назарда тутилган солиқ имтиёзларини киритсин.
6. 2019 йил 1 июлдан бошлаб навбатдаги йилга Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрлари шакллантирилаётганда миқдорини ҳар йили индексация қилган ҳолда, олтиндан ясалган заргарлик буюмларни чакана савдода сотганлик учун 1 граммига 1 000 (бир минг) сўм миқдорида йиғим жорий этилсин.
7. 2019-2023 йилларда Ўзбекистон Республикасида заргарлик тармоғини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси билан биргаликда 2020 йилнинг охирига қадар тадбиркорлик субъектлари иштирокида ҳар бир ҳудудда камида иккита, Тошкент шаҳрида эса – камида ўнта тайёр заргарлик буюмларини ишлаб чиқаришдан сотишгача бўлган тўлиқ жараённи ўз ичига олувчи замонавий заргарлик савдо-ишлаб чиқариш марказларини ташкил этсин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда аниқ ташаббускорлар, жойлаштириш манзили, молиялаштириш манбалари, заргарлик буюмларини ишлаб чиқариш (сотиш) ҳажмларини кўрсатган ҳолда замонавий заргарлик савдо-ишлаб чиқариш марказларини ташкил этиш жадвалини тасдиқлаш, шунингдек, мазкур марказларни ташкил этиш бўйича бошқа зарур ташкилий чора-тадбирларни назарда тутувчи ҳукумат қарорини қабул қилсин.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги,
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги бир ой муддатда 2-иловага мувофиқ заргарлик савдо-ишлаб чиқариш марказлари фаолиятини ташкил этиш учун объектларни “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмасига топширсин.
9. “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Молия вазирлигининг “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси қошида юридик шахс ташкил этмаган ҳолда Заргарлик тармоғини ривожлантириш жамғармасини(кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
10. Қуйидагилар Жамғарма маблағларини шакллантириш манбалари этиб белгилансин:
2019 йилда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 5 миллиард сўм миқдоридаги маблағлари, 2020-2021 йилларда эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети шакллантирилаётганда олтиндан ясалган заргарлик буюмларини чакана савдода сотганлик учун йиғимнинг 50 фоизидан кам бўлмаган миқдори тушиши ҳисобига зарур маблағларни назарда тутиш;
халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг грантлари;
11. Белгилансинки, Жамғарманинг маблағларидан қуйидагилар учун фойдаланилади:
заргарлик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларни ҳар томонлама, шу жумладан, истиқболли инвестиция лойиҳаларининг лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқишни молиялаштириш орқали қўллаб-қувватлаш;
истеъмол бозорида сифати паст, контрафакт заргарлик буюмларининг сотилиши, шунингдек, уларнинг ноқонуний муомаласига йўл қўймаслик учун жамоатчилик назоратини ўрнатиш;
заргарлик тармоғи мутахассисларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ўқув марказларини ташкил этиш;
маҳаллий заргарлик брендларини илгари суришга, шу жумладан, мамлакатимизда ва хорижда заргарлик кўргазмалари ва ярмаркаларини ташкил этиш, шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг шундай тадбирларда кенг иштирокини таъминлаш орқали кўмаклашиш;
ўзини ўзи молиялаштириш шартларида, шу жумладан, тадбиркорлик субъектлари томонидан амалга ошириладиган қимматбаҳо металлар ва заргарлик буюмларини таҳлил қилиш ва асиллик даражасини назорат қилиш шохобчаларини (мини-лабораторияларини) ташкил этиш;
заргарлик тармоғидаги хорижий маслаҳатчилар ва экспертларни жалб қилиш, “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмасининг аъзолари ва ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш;
“Ўзбекзаргарсаноати” уюшмасининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, шу жумладан, унинг ходимларини иш ҳақи билан таъминлаш.
12. Ўзбекистон Республикаси Марказий банки ҳузуридаги Қимматбаҳо металлар агентлигининг Давлат асиллик даражасини белгилаш палатаси (кейинги ўринларда – Асиллик даражасини белгилаш палатаси) Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги тасарруфига ўтказилсин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Асиллик даражасини белгилаш палатасининг фаолиятини ташкил этиш бўйича ҳукумат қарорини қабул қилсин.
13. Тадбиркорлик субъектларига ваколатли давлат органи томонидан бериладиган лицензия асосида аффинаж фаолияти билан шуғулланиш, шу жумладан, қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
қимматбаҳо металларни сотиб олиш ва сотиш учун биржа савдоларида иштирок этиш;
аҳолидан қимматбаҳо металларни, шу жумладан, олтин изловчилар усулида қазиб олинган қимматбаҳо металларни, заргарлик буюмларини, уларни ишлаб чиқаришдан ҳосил бўлган парчалар ва чиқиндиларни сотиб олиш;
қимматбаҳо металларни сотиб олиш ва сотиш шохобчаларини, шу жумладан, мамлакатимиз ҳудудларида очиш.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда аффинаж фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низомини тасдиқласин.
14. Белгилансинки, давлат даромадига қаратилган қимматбаҳо металларнинг парчалари ҳамда қимматбаҳо металлар, ярим қимматбаҳо ва қимматбаҳо тошлар ҳамда марвариддан ясалган буюмлар кўринишидаги бойликлар, эгасиз бойликлар, хазиналар, шунингдек, мулкдорлар томонидан давлат даромадига бепул топширилган бойликлар (археологик ва музей буюмлари ёки музей коллекциялари ҳамда маданий қимматга эга бўлган буюмлар бундан мустасно) заргарлик тармоғининг манфаатдор қатнашчиларига олдиндан тўлиқ ҳақ тўлаш шарти билан қуйидаги тартибда сотилади:
қимматбаҳо металлар – тўлов ҳисоби ёзилган санадаги Лондон қимматбаҳо металлар биржасининг эрталабки фиксинг нархи ва Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг курси бўйича;
ярим қимматбаҳо ва қимматбаҳо тошлар ҳамда марварид – тегишли харажатлар харидорлар томонидан қопланган ҳолда, баҳолаш ташкилотлари томонидан белгиланган тартибда амалга оширилган баҳолаш асосида.
15. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмасининг буюртманомалари асосида 2019/2020 ўқув йилидан бошлабТошкент давлат техника университетида “Заргарлик буюмлари дизайни”йўналиши бўйича алоҳида гуруҳларни ташкил этган ҳолда заргарлик тармоғи учун кадрлар, шунингдек, касб-ҳунар коллежларида заргарлик тармоғи мутахассислари тайёрланишини таъминласин.
16. 2020 йилдан бошлаб хорижий мамлакатларнинг заргарлик тармоғи вакиллари, хорижий инвесторлар, экспертлар ва мутахассисларни жалб этган ҳолда “UzbekJewelleryFair”заргарлик саноатининг замонавий асбоб-ускуналари, технологиялари ва буюмларининг йиллик халқаро кўргазма-савдосини ўтказиш амалиёти жорий этилсин.
“Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан биргаликда ташкил этиладиган кўргазмаларда юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан заргарлик буюмлари сотилишининг соддалаштирилган тартибини назарда тутган ҳолда бир ой муддатда кўргазма-савдони ташкил этиш ва ўтказиш бўйича ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
17. Давлат солиқ қўмитаси Олий суд, Бош прокуратура ва Адлия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда қуйидагиларни қўллаган ҳолда асиллик даражасини белгилаш ва тамғалашнинг белгиланган тартибини бузган ҳолда, шунингдек, кирим қилинмаган заргарлик буюмларини сотганлик учун жавобгарликни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқсин ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
ҳуқуқбузарлик биринчи марта содир этилганда – заргарлик буюмини мусодара қилмаган ҳолда унинг қийматининг 50 фоизи миқдорида жарима солиш кўринишидаги молиявий жазо;
ушбу ҳуқуқбузарлик бир йил давомида такроран содир этилганда – заргарлик буюмини мусодара қилиш ёки унинг қийматининг 100 фоизи миқдорида жарима солиш кўринишидаги молиявий жазо.
18. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда тўғридан-тўғри амал қилувчи “Қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар тўғрисида”ги қонун лойиҳаси қайта ишланишини таъминласин ва унда қуйидагиларни назарда тутсин:
қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар муомаласи соҳасидаги муносабатларни комплекс ҳуқуқий тартибга солиш;
заргарлик буюмлари асиллик даражасини белгилаш ва тамғалаш тизимини, шунингдек, уларнинг сифатини назорат қилиш тартиб-таомилларини, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик механизмини қўллаган ҳолда такомиллаштириш;
қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар муомаласи соҳасидаги давлат органлари ва бошқа иштирокчиларнинг ваколатлари ва жавобгарлик соҳасини аниқ чегаралаш;
тармоққа инвестициялар, шу жумладан, хорижий инвестицияларни кенг жалб этиш учун қулай шароит яратиш ва рақобат муҳитини яхшилаш.
19. Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Давлат божхона қўмитаси, Асиллик даражасини белгилаш палатаси, “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда заргарлик буюмлари ноқонуний муомаласига чек қўйиш, шу жумладан, тегишли тарзда тамғаланмаган ва асиллик даражаси бўлмаган қалбаки буюмларнинг чакана савдода сотилишига йўл қўймаслик бўйича ҳамкорликдаги ҳаракатларнинг комплекс режасини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
20. “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси Ўзбекистон Республикаси Миллий телерадиокомпанияси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда заргарлик тармоғида яратилган қулай имкониятлар, қабул қилинган қонун ҳужжатларининг моҳияти ва мазмуни тўғрисида кенг тушунтириш ишларини олиб борсин.
21. Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси:
икки ой муддатда олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун республикада мавжуд бўлган қимматбаҳо ва ярим қимматбаҳо тошларнинг конларини хатловдан ўтказсин;
минерал-хом ашё базасини ривожлантириш ва такрор ишлаб чиқариш йиллик дастури доирасида заргарлик ва бадиий товарларнинг саноат эҳтиёжлари учун яроқлилигини ҳисобга олган ҳолда қимматбаҳо ва ярим қимматбаҳо тошларни разведка қилиш бўйича лойиҳаларни амалга оширсин.
22. Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Молия вазирлиги ҳамда Монополияга қарши курашиш қўмитаси билан биргаликда халқаро тажрибани ўрганиш асосида икки ой муддатда республикада металлар билан боғлиқ битимларни тузишга ихтисослашган товар биржасини ташкил этишга доир таклифни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
23. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Марказий банк билан биргаликда икки ой муддатда Марказий банк ҳузуридаги Қимматбаҳо металлар агентлигининг заргарлик тармоғини тартибга солиш бўйича айрим функциялари ва ваколатлари Асиллик даражасини белгилаш палатасига берилганлигини инобатга олиб, мазкур агентликнинг фаолияти самарадорлигини янада ошириш юзасидан таклифлар киритсин.
24. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 3-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
25. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорлари 4-иловага мувофиқ ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
26. Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Марказий Банк, Молия вазирлиги, “Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси ва манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
27. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О мерах по ускоренному развитию ювелирной отрасли в Республике Узбекистан
В стране последовательно принимаются усилия по восстановлению и развитию отечественной ювелирной отрасли. Обеспечение производителям доступа к драгоценным металлам позволило расширить объем изготавливаемой отечественной ювелирной продукции.
Вместе с тем наличие системных недостатков сдерживает активное привлечение инвестиций, модернизацию действующих и организацию новых мощностей по производству качественной ювелирной продукции, расширение ее экспорта, что негативно сказывается на развитии отрасли.
В целях расширения производства качественной и конкурентоспособной ювелирной продукции, активного привлечения в отрасль иностранных инвестиций, оказания отечественным производителям всесторонней поддержки в изготовлении конкурентоспособных и качественных ювелирных изделий, а также создания благоприятных условий для дальнейшего ускоренного развития ювелирной отрасли республики:
1. Одобрить предложения Министерства экономики и промышленности, Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан и Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» о введении с 1 июля 2019 года порядка, в соответствии с которым:
отечественным производителям, имеющим лицензию на производство ювелирных изделий, предоставляется право самостоятельно осуществлять опробование и проставление на производимые ими ювелирные и другие изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – ювелирные изделия)оттисков знака пробы установленного образца без обязательного государственного опробования с условием проставления на изделие зарегистрированного персонального клейма производителя.
При этом субъекты предпринимательства, допустившие нарушение порядка клеймения и опробования и реализующие ювелирные изделия, не соответствующие заявленной пробе, подлежат внесению в реестр недобросовестных субъектов предпринимательства ювелирной отрасли с применением в отношении них мер воздействия в порядке, установленном законодательством, в том числе по прекращению действия лицензии или иного документа разрешительного характера;
индивидуальные предприниматели, имеющие лицензию на производство ювелирных изделий, имеют право самостоятельно осуществлять розничную реализацию продукции собственного производства, а также скупку у населения лома драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них в производственных целях;
юридические лица, не имеющие государственной доли в уставном фонде или с долей государства менее 50 процентов, а также индивидуальные предпринимателисамостоятельно определяют порядок расходования, учета и хранения на производстве драгоценных металлов и драгоценных камней;
физическим лицам разрешается вывозить за пределы Республики Узбекистан готовые ювелирные изделия, стоимость которых превышает 5 000 (пять тысяч) долларов США, с заполнением пассажирской таможенной декларации;
розничная торговля ювелирными изделиями не является объектом сбора за право розничной торговлиотдельными видами товаров;
субъектами предпринимательства в рамках старательской деятельности может осуществляться добыча драгоценных и полудрагоценных камней для обеспечения производителей ювелирных изделий;
при участии индивидуальных предпринимателей, имеющих лицензию на производство ювелирных изделий, в Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» посредством объединения на добровольной основе в единую организацию на них распространяются предусмотренные законодательством права и обязанности, а также льготы и преференции членов ассоциации.
2. Предоставить коммерческим банкам и производителям ювелирных изделий право:
приобретать у ГП «Навоийский ГМК» и АО «Алмалыкский ГМК» драгоценные металлы (золото и серебро) в виде мерных пластин, а также гранул весом от 5 граммов и выше за национальную валюту исходя из цены утреннего фиксинга Лондонской биржи драгоценных металлов (в пересчете на чистый вес драгоценных металлов);
реализовывать приобретенные драгоценные металлы другим производителямювелирных изделий.
Агентству «Узстандарт» совместно с Ассоциацией «Узбекзаргарсаноати», ГП «Навоийский ГМК» и АО «Алмалыкский ГМК» в месячный срок разработать и утвердить Государственный стандарт мерных пластин, а также гранул драгоценных металлов (золота и серебра)с учетом создания возможности реализации настоящего пункта.
3. Внедрить с 1 июня 2019 года механизм государственной поддержки отечественных производителей ювелирной продукции путем предоставления Государственным фондом поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан компенсации на покрытие процентных расходов по кредитам коммерческих банков в национальной валюте, выданным для закупа драгоценных металлов, в части, превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, но не более 5 процентных пунктов по кредитам.
Министерству финансов, по мере необходимости, выделять Государственному фонду поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров средства из Государственного бюджета Республики Узбекистан в размере до 40 миллиардов сумов в 2019–2020 годах на цели, указанные в настоящем пункте.
4. Ассоциации банков Узбекистана совместно с коммерческими банками расширить практику выдачи револьверных (возобновляемых) краткосрочных кредитов для закупа драгоценных металлов производителями ювелирных изделий.
5. Освободить сроком до 1 июля 2022 года:
от налога на добавленную стоимость и акцизного налога оборот по производству и реализации драгоценных металлов и отечественных ювелирных изделий;
от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) ввозимые в Республику Узбекистан драгоценные и полудрагоценные камни по перечням, формируемым в установленном порядке.
Заместителю Премьер-министра – министру финансов Республики Узбекистан Кучкарову Д.А. включить в проект Налогового кодекса Республики Узбекистан в новой редакции налоговые льготы, предусмотренные настоящим пунктом.
6. Ввести с 1 июля 2019 года сбор за реализуемые в розничной торговле ювелирные изделия из золота в размере 1 000 (одна тысяча) сумов за 1 грамм с ежегодной индексацией его размера при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на очередной год.
7. Утвердить Комплексную программу мер по развитию ювелирной отрасли в Республике Узбекистан на 2019–2023 годы согласно приложению № 1.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан, Ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» до конца 2020 года организовать с участием субъектов предпринимательства в каждом регионе не менее двух, а в городе Ташкенте – не менее десяти современных ювелирных торгово-производственных центров, включающих полный цикл от производства до реализации готовых ювелирных изделий.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять правительственное решение, предусматривающее утверждение графика организации современных ювелирных торгово-производственных центров с указанием конкретных инициаторов, месторасположения, источников финансирования, объемов производства (реализации) ювелирных изделий, а также иные необходимые организационные меры по созданию данных центров.
Агентству по управлению государственными активами, Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в месячный срок передать Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» объекты согласно приложению № 2 для организации деятельности ювелирных торгово-производственных центров.
9. Согласиться с предложением Ассоциации «Узбекзаргарсаноати», Министерства экономики и промышленности и Министерства финансов Республики Узбекистан о создании при Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» Фонда развития ювелирной отрасли (далее – Фонд) без образования юридического лица.
10. Определить источниками формирования средств Фонда:
в 2019 году средства Государственного бюджета Республики Узбекистан в размере 5 миллиардов сумов, а в течение 2020–2021 годов предусматривать необходимые средства при формировании Государственного бюджета Республики Узбекистан в размере, равном не менее 50 процентам поступлений от сбора за реализованные в розничной торговле ювелирные изделия из золота;
гранты международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций;
11. Установить, что средства Фонда используются на:
всестороннюю поддержку производителей ювелирной продукции, в том числе посредством финансирования разработки предпроектной и проектной документации перспективных инвестиционных проектов;
осуществление общественного контроля за недопущением реализации на потребительском рынке низкокачественных, контрафактных ювелирных изделий, а также их незаконного оборота;
создание учебных центров по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов ювелирной отрасли;
содействие в продвижении отечественных ювелирных брендов, в том числе путем организации ювелирных выставок и ярмарок в стране и за рубежом, а также обеспечения широкого участия отечественных производителей в аналогичных мероприятиях;
создание пунктов (мини-лабораторий) для анализа и пробирного контроля драгоценных металлов и ювелирных изделий, осуществляющих деятельность на условиях самофинансирования, в том числе субъектами предпринимательства;
привлечение иностранных консультантов и экспертов ювелирной отрасли, подготовку, переподготовку и повышение квалификации членов и работников Ассоциации «Узбекзаргарсаноати»;
укрепление материально-технической базы Ассоциации «Узбекзаргарсаноати», включая заработную плату ее работников.
12. Передать Государственную пробирную палату Агентства по драгоценным металлам при Центральном банке Республики Узбекистан (далее – Пробирная палата) в ведение Министерства финансов Республики Узбекистан.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять правительственное решение по организации деятельности Пробирной палаты.
13. Предоставить субъектам предпринимательства правозаниматься аффинажной деятельностью на основе лицензии, выдаваемой уполномоченным государственным органом, в том числе:
участвовать в биржевых торгах для покупки и продажи драгоценных металлов;
покупать у населения драгоценные металлы, в том числе добытые путем старательской добычи, ювелирные изделия, лом и отходы от их производства;
открывать пункты покупки и реализации драгоценных металлов, в том числе в регионах страны.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить Положение о порядке лицензирования аффинажной деятельности.
14. Определить, что обращенные в доход государства ценности в виде лома и изделий из драгоценных металлов, полудрагоценных и драгоценных камней и жемчуга, бесхозяйных ценностей, кладов, а также ценностей, переданных безвозмездно собственниками в доход государства (за исключением археологических и музейных предметов или музейных коллекций, а также изделий, имеющих культурную ценность), реализуются заинтересованным участникам ювелирной отрасли на условиях полной предоплаты в следующем порядке:
драгоценные металлы – по цене утреннего фиксинга Лондонской биржи драгоценных металлов и курса Центрального банка Республики Узбекистан на дату выписки счета оплаты;
полудрагоценные и драгоценные камни и жемчуг – на основе проведенных оценочными организациями в установленном порядке оценок с покрытием соответствующих расходов со стороны покупателей.
15. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан по заявкам Ассоциации “Узбекзаргарсаноати” обеспечить, начиная с 2019/2020 учебного года, подготовку кадров для ювелирной отрасли вТашкентском государственном техническом университете с созданием отдельных групп по направлению «Дизайн ювелирных изделий», а такжеспециалистов ювелирной отрасли в профессиональных колледжах.
16. Внедрить в практику проведение с 2020 года ежегодной международной выставки-продажи современного оборудования, технологий и изделий ювелирной промышленности – «Uzbek Jewellery Fair» с привлечением представителей ювелирной отрасли зарубежных стран, иностранных инвесторов, экспертов и специалистов.
Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством экономики и промышленности в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по организации и проведению выставки-продажи, предусмотрев упрощенный порядок реализации ювелирных изделий юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями на организуемых выставках.
17. Государственному налоговому комитету совместно с Верховным судом, Генеральной прокуратурой и Министерством юстиции в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект нормативно-правового акта, предусматривающегоответственность за реализацию с нарушением установленного порядка опробования и клеймения, а также неоприходованных ювелирных изделий с применением:
финансовой санкции в виде штрафа в размере 50 процентов
от стоимости ювелирного изделия без его конфискации– при совершении правонарушения впервые;
конфискации ювелирного изделия или финансовой санкции в виде штрафа в размере 100 процентов от его стоимости– за повторное совершение данного правонарушения в течение одного года.
18. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить доработку проекта закона прямого действия «О драгоценных металлах и драгоценных камнях», предусмотрев в нем:
комплексное правовое регулирование отношений в сфере оборота драгоценных металлов и драгоценных камней;
совершенствование системы опробования и клеймения, а также процедуры контроля качества ювелирных изделий, в том числе с применением механизма государственно-частного партнерства;
четкое разграничение полномочий и сферы ответственности государственных органов и других участников отношений в сфере оборота драгоценных металлов и драгоценных камней;
создание благоприятных условий и улучшение конкурентной среды для широкого привлечения в отрасль инвестиций, в том числе иностранных.
19. Государственному налоговому комитету совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан, Пробирной палатой, Ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» и другими заинтересованными ведомствами в месячный срок разработать и утвердить комплексный план совместных действий по пресечению незаконного оборота ювелирных изделий, в том числе недопущению реализации в розничной торговле фальсифицированных изделий без соответствующего клеймения и опробования.
20. Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» совместно с Национальной телерадиокомпанией, Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан в месячный срок провести широкую разъяснительную работу о созданных благоприятных возможностях, сути и содержании принятых актов законодательства в ювелирной отрасли.
21. Государственному комитету Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам:
в двухмесячный срок провести инвентаризацию имеющихся в республике месторождений драгоценных и полудрагоценных камней для осуществления деятельности по старательской добыче;
в рамках ежегодной программы развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы реализовать проекты по разведке драгоценных и полудрагоценных камней с учетом пригодности ювелирных и художественных товаров для промышленных потребностей.
22. Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством финансов и Антимонопольным комитетом в двухмесячный срок, на основе изучения международного опыта внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложение по созданию в республике товарной биржи, специализирующейся на сделках с металлами.
23. Кабинету Министров совместно с Центральным банком в двухмесячный срок внести предложения по дальнейшему повышению эффективности деятельности Агентства по драгоценным металлам при Центральном банке Республики Узбекистан с учетом передачи Пробирной палате части функций и полномочий по регулированию ювелирной отрасли.
24. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
25. Признать утратившими силу некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
26. Министерству экономики и промышленности совместно с Центральным банком, Министерством финансов, Ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» и заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
27. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.