Энергетика вазирлиги ва Энергетика хартияси раҳбарларининг учрашуви
Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов Халқаро энергетика хартияси Бош котиби Урбан Руснак билан учрашди.
Учрашув «Ўзбекистоннинг нефть ва гази - OGU 2019» конференцияси ва 23-халқаро кўргазмаси, «Power Uzbekistan 2019» 14-халқаро кўргазма ва конференция ҳамда биринчи Халқаро энергетика конференцияси доирасида бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида томонлар Ўзбекистоннинг энергетика соҳасидаги ислоҳотларини ва бу жараёнда Энергетика хартиясининг иштироки масаласини муҳокама қилдилар. Урбан Руснак Энергетика вазирлигига 1994 йилдаги Энергетика хартиясига илова этилаётган шартнома лойиҳасини кўриб чиқиб, таклиф ва шарҳлар билдириш борасида илтимос билан мурожаат қилди.
Шунингдек, Урбан Руснак Энергетика хартиясининг йиғилишларида Ўзбекистоннинг доимий вакили иштирокини таъминлаш масаласини кўтарди. Энергетика хартияси энергетика соҳасида тўплаган амалий тажрибаси билан ўртоқлашишга ва зарур эксперт ва мутахассисларни жалб этиш борасида ҳамкорлик қилишга тайёр эканини билдирди.
Урбан Руснак келгусидаги ҳамкорлик режалари ҳақида гапирар экан, энергетика соҳасидаги ислоҳотларга ҳамда соҳага алоқадор қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштириш борасида амалий семинар ташкил этишга тайёр эканини маълум қилди.
Томонлар энергетика соҳасида ислоҳотлар ўтказиш ва мавжуд муаммоларни тезкорликда ҳал этиш мақсадида алоқадор вазирликлар мутахассислари иштирокида ишчи гуруҳ ташкил этиш хусусида келишиб олдилар.

Встреча руководства Минэнерго и Энергетической хартии
В Ташкенте состоялась встреча министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова и Генерального секретаря Международной Энергетической хартии Урбана Руснака.
Встреча состоялась в рамках проведения 23-й Международной выставки и конференции «Нефть и газ Узбекистана - OGU 2019», 14-й Международной выставки и конференции «Power Uzbekistan 2019» и первой Международной энергетической конференции.
В ходе общения стороны обсудили реформы в энергетическом секторе Узбекистана и участие Энергетической хартии в этих процессах. Урбан Руснак обратился к Министерству энергетики Узбекистана с просьбой рассмотреть предложения и комментарии после рассмотрения проекта Договора к Энергетической Хартии 1994 года.
Также Урбан Руснак затронул вопрос обеспечения постоянного представительства Узбекистана на заседаниях Энергетической хартии, а также ряд других. Было отмечено, что Энергетическая Хартия готова делиться практическим опытом, накопленным в энергетическом секторе, а также содействовать в привлечении необходимых экспертов и специалистов.
Что касается ближайших планов взаимодействия, то Урбан Руснак выразил готовность организовать учебный семинар по вопросу реформ энергетического сектора и разработке соответствующих нормативно-правовых документов.
Стороны договорились сформировать рабочую группу с привлечением специалистов из соответствующих министерств для проведения реформ в энергетическом секторе и оперативного решения существующих проблем.