Малайзиялик журналистга “Олтин қалам” сертификати топширилди
2019 йилнинг 20 май куни Элчи Равшан Усманов Куала-Лумпур шаҳрида Малайзиянинг “БЕРНАМА” Миллий ахборот агентлиги халқаро хабарлар бўлими журналисти Набила Бинти Салеҳга тантанали тарзда журналистика соҳасидаги “Олтин қалам” XIV  Миллий мукофоти “Чет эллик журналистнинг Ўзбекистон ҳақидаги энг яхши материали учун” рағбатлантирувчи номинациясининг сертификатини топширди.
“БЕРНАМА” МАА 1967 йилда ташкил этилган ва хорижий ахборот агентликларининг хабарларини тарқатиш борасида мутлақ ҳуқуқга эга Малайзиянинг ягона етакчи ахборот агентлиги ҳисобланади. Агентлик ўзининг “Бернама ТВ” ахборот телеканали ва “Радио24” радиостанциясига эга.
Агентлик нафақат мамлакат ичида, балки Сингапур, Индонезия, Филиппин, Бангладеш, Ҳиндистон, Австралия, Буюк Британия, АҚШ ва Канадада кенг мухбирлик тармоғига эга. “БЕРНАМА” ҳар куни мамлакат бўйлаб расмий ва бошқа тадбирлар билан боғлиқ воқеаларнинг ёритилишини таъминлайди ҳамда Малайзия ОАВ учун асосий ахборот манбаи ҳисобланади. Малайзиянинг барча вазирлик ва давлат идоралари агентликнинг янгиликлар лентаси обуначиси ҳисобланади.
Набила Бинти Салеҳ Ўзбекистоннинг Малайзиядаги Элчихонаси томонидан экспертлар, жамоатчилик ва ОАВ вакиллари иштирокида ташкил этиладиган тадбирларда, “доира столларида” фаол қатнашади. У халқаро форум ва фестивалларда иштирок этиш доирасида бир неча бор Ўзбекистонга ташриф буюрган. Ўзининг мақолалари орқали ўқувчиларни мамлакатимизда иқтисодиёт, таълим, туризм ва маданият соҳаларида юз бераётган кенг кўламли ўзгаришлар ҳамда демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва аёлларни қўллаб-қувватлаш борасидаги ҳукумат сиёсати бўйича бажарилаётган ишлар билан таништиради. Набила Бинти Салеҳ Ўзбекистондаги ўзгаришлар мавзусини ижтимоий тармоқлар, жумладан Instagram ва Facebook каби машҳур дастурлар орқали ҳам фаол ёритиб боради.
Маросимдан сўнг малайзиялик журналист миннатдорчилик изҳор этди, бугунги тадбир ва журналистика соҳасидаги “Олтин қалам” ХИВ Миллий мукофоти тўғрисидаги маълумот Малайзия электрон ва босма ОАВда кенг ёритилишини қайд этди.

Малазийскому журналисту вручен сертификат «Олтин калама»
20 мая 2019 года Посол Равшан Усманов в г.Куала-Лумпуре в торжественной обстановке вручил сертификат поощрительной номинации «За лучший материал зарубежных журналистов об Узбекистане» XIV Национальной премии в области журналистики «Олтин қалам» («Золотое перо») журналисту отдела международных новостей Национального информационного агентства Малайзии «BERNAMA» Набиле Бинти Салех.
НИА «BERNAMA» было основано в 1967 году и является единственным ведущим информационным агентством Малайзии, обладающим исключительным правом распространять информацию иностранных информационных агентств. Агентство имеет свой новостной телеканал «Bernama TV» и радиостанцию «Radio24».
Агентство имеет широкую корреспондентскую сеть как внутри страны, так и в Сингапуре, Индонезии, Филиппинах, Бангладеш, Индии, Австралии, Великобритании, США и Канаде. Ежедневно «BERNAMA» обеспечивает освещение событий, касающихся официальных и других мероприятий по всей стране, и является основным источником информации для всех СМИ в Малайзии. Подписчиками новостной ленты агентства являются все малазийские министерства и государственные ведомства.
Набила Бинти Салех принимает активное участие в мероприятиях, «круглых столах», организуемых Посольством Узбекистана в Малайзии с участием экспертов, представителей общественности и СМИ. Она неоднократно посещала Узбекистан в рамках участия на международных форумах и фестивалях. В своих статьях ознакомила читателей о происходящих в нашей стране масштабных преобразованиях в сфере экономики, образования, туризма и культуры, а также осуществляемых шагах по углублению демократических реформ и политике правительства в поддержку женщин. Набила Бинти Салех активно продвигает тему изменений в Узбекистане в социальных сетях, включая такие популярные, как Instagram и Facebook.
После церемонии малазийский журналист выразила благодарность и отметила, что сегодняшнее мероприятие, как и информация о XIV Национальной премии в области журналистики «Олтин қалам», будут широко освещены в электронных и печатных малазийских СМИ.