ИИВда Қирғизистон Республикаси Ички ишлар вазири ва Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари иштирокида учрашув ўтказилди
2019 йил 15 май куни Қирғизистон Республикаси Ички ишлар вазири, милиция полковниги Мирлан Каниметов ва Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари, генерал-майор Даврон Назармухамедов иштирокида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди.
Шунингдек, мазкур учрашувда Қирғизистон Республикаси ИИВ Ҳуқуқий таъминлаш ва халқаро ҳамкорлик бошқармаси бошлиғи милиция полковниги Мирлан Карачалов Мирлан, Қирғизистон Республикаси ИИВ Криминал милиция хизмати бошлиғи, милиция полковниги Нурбек Абдиев, Қирғизистон Республикаси ИИВ Наркотикларни ноқонуний айланишига қарши курашиш хизмати бошлиғи ўринбосари, милиция полковниги Кудиритила Охунов қатнашди.
Учрашувда ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари, яъни наркотик воситаларини ноқонуний айланиши, халқаро диний экстремизм, киберхатар ва трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши курашишни кучайтириш бўйича бирлашиш ва мувофиқлаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Мирлан Каниметовнинг таъкидлашича, ҳар қандай давлатнинг хотиржам юксалиши ўзагида ушбу халқнинг ҳаёт мароми хавфсизлигини таъминлаш туради. Шундагина хавфсиз давлатда иқтисодий, ижтимоий, маданий ва инвестициявий равнақ ҳақида гапириш мумкин.
Келгусида яқин ҳамкорликдаги масалалар юзасидан ҳам фикрлар алмашилди. Томонлар келгусида ҳудудий бўлинмаларнинг тезкор хизматлари раҳбарлари иштирокида мувофиқлаштириш учрашувларини ўтказишни ҳам келишиб олдилар. Учрашув якунида Мирлан Каниметов хайрихоҳ муносабат келгусида икки томонлама ҳамкорликнинг мустаҳкамланишига ва ривожланишига хизмат қилишига ишонч билдирди.

В МВД состоялась встреча заместителя министра внутренних дел Кыргызской Республики и первого заместителя министра внутренних дел Республики Узбекистан
15 мая 2019 года состоялась двусторонняя встреча заместителя министра внутренних дел Кыргызской Республики, полковника милиции Мирлана Каниметова с Первым заместителем министра внутренних дел Республики Узбекистан генерал-майором милиции Давроном Назармухамедовым.
Также, на данной встрече приняли участие начальник УПОМС МВД КР полковник милиции Мирлан Карачалов Мирлан, начальник СКМ МВД Кыргызской Республики, полковник милиции Нурбек Абдиев, заместитель начальника СБНОН МВД полковник милиции Кудиритила Охунов.
В ходе встречи были обсуждены ключевые аспекты сотрудничества, вопросы объединения и координации усилий по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, международным религиозным экстремизмом, киберугрозами и транснациональной организованной преступностью. Стороны еще раз подтвердили готовность продолжать взаимодействие и активно проводить работу по укреплению сотрудничества в борьбе с преступностью.
Мирлан Каниметов отметил, что стержнем благополучного развития любого государства является безопасная среда для жизнедеятельности его народа. Ведь именно в безопасном государстве можно говорить об экономическом, социальном, культурном и инвестиционном процветании.
Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития и тесного сотрудничества. Стороны договорились о проведении в дальнейшем координационных встреч с участием руководителей ведомств, оперативных служб, территориальных подразделений.
В заключение встречи Мирлан Каниметов выразил уверенность в том, что доброжелательные отношения в дальнейшем послужат укреплению и развитию двустороннего сотрудничества.