Ўзбекистон делегацияси “Марказий Осиё + Япония” мулоқотининг вазирлар учрашувида иштирок этди
2019 йилнинг 18 май куни Душанбе шаҳрида “Марказий Осиё + Япония” мулоқоти Ташқи ишлар вазирларининг 7-йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон ва Япониянинг ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари иштирок этдилар.
Йиғилишда Мулоқот иштирокчи давлатларининг савдо-сотиқ, инвестиция, ривожланиш ва туризм соҳаларидаги амалий ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди. Алоҳида сессия минтақавий хавфсизлик ва ушбу соҳадаги ҳамкорлик масалаларига бағишланди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ўз нутқида 15 йил мобайнида Мулоқот Япония ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасида иқтисод, транспорт, энергетика, туризм, таълим, маданият ва бошқа соҳалардаги ўзаро ҳамкорликнинг муҳим майдонига айланганини таъкидлади.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари минтақадаги вазиятнинг ривожланиш тенденцияларига тўхталар экан, Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарларининг сиёсий иродаси ва томонларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари ҳамда ўзаро мақбул ечимларни топишга тайёрлик туфайли сўнгги икки йил мобайнида минтақада янги сиёсий ишонч ва яхши қўшничилик муҳити яратилганини таъкидлади. Бу “Марказий Осиё + Япония” шаклидаги ҳамкорликни сезиларли яхшилаш ва самарадорлигини ошириш учун қўшимча имкониятлар очади.
“Ўтмишда халқларимизнинг фаровонлигини янада ривожлантириш ва ошириш мақсадида ўзаро яқинлашиш ва умумий манфаатларга эришиш йўлида тўсиқлар яратган кўплаб масалаларни ҳал қилишда улкан ютуқларга эришилди", - деди Абдулазиз Камилов. - Савдо, инвестиция, транспорт-коммуникация, кооперацион ишлаб чиқариш ва маданий-гуманитар алоқалар, чегара орқали ва минтақалараро ҳамкорлик, хавфсизликни таъминлаш ва замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга биргаликда қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорлик фаоллашди".
Таъкидланганидек, БМТ экспертлари ҳисобига кўра Марказий Осиё мамлакатларининг самарали ҳамкорлиги натижасида минтақавий ялпи ички маҳсулот 10 йил давомида камида икки марта ўсиши мумкин ва бу ўзаро фаровонлик йўлида минтақа давлатлари ўз олдига қўйиши керак бўлган реал вазифадир.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари ишонч билдирдики, Марказий Осиё минтақаси мамлакатларининг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига катта ҳисса қўшаётган Япония билан ҳамкорлик бундан кейин ҳам кенг ишлатилмаган салоҳиятидан самарали фойдаланиш, жаҳоннинг савдо-иқтисод ва транспорт алоқалари тизимига янада кўпроқ интеграциялашувига хизмат қилади.
Йиғилиш якунига кўра Қўшма баёнот қабул қилинди, унда “Марказий Осиё + Япония” шаклидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлар белгиланди.

Делегация Узбекистана приняла участие в министерской встрече Диалога «Центральная Азия + Япония»
18 мая 2019 года в г.Душанбе состоялось 7-е Совещание министров иностранных дел Диалога «Центральная Азия + Япония», в работе которого приняли участие руководители внешнеполитических ведомств Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Японии.
На совещании обсуждены перспективы практического взаимодействия стран-участниц Диалога в сферах торговли, инвестиций, развития и туризма. Отдельная сессия была посвящена вопросам региональной безопасности и сотрудничества в этой области.
В своем выступлении Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов отметил, что за 15 лет Диалог стал важной площадкой взаимодействия между Японией и странами Центральной Азии в области экономики, транспорта, энергетики, туризма, образования, культуры и других сферах.
Касаясь тенденций развития ситуации в регионе, глава узбекской делегации подчеркнул, что благодаря проявленной руководителями стран Центральной Азии политической воле и общим усилиям сторон, готовности находить взаимоприемлемые решения, за последние два года в регионе создана новая политическая атмосфера доверия и добрососедства. Это открывает дополнительные возможности для качественного улучшения и повышения эффективности сотрудничества в формате «Центральная Азия + Япония».
«Достигнут прорыв в решении многих вопросов, которые в прошлом создавали препятствия на пути взаимного сближения и достижения общих интересов во имя дальнейшего развития и повышения благосостояния наших народов, - сказал Абдулазиз Камилов. - Активизировались и расширяются торговые, инвестиционные, транспортно-коммуникационные, кооперационно-производственные и культурно-гуманитарные связи, приграничное и межрегиональное сотрудничество, взаимодействие в области обеспечения безопасности и совместного противодействия современным вызовам и угрозам».
Как было подчеркнуто, по расчетам экспертов ООН, при эффективной кооперации стран Центральной Азии региональный ВВП за 10 лет может вырасти как минимум в два раза, и это реальная задача, которую государства региона должны поставить во имя взаимного процветания.
Глава МИД Узбекистана выразил надежду, что сотрудничество с Японией, вносящей огромный вклад в социально-экономическое развитие стран Центрально-азиатского региона, и в дальнейшем будет служить всестороннему эффективному использованию его огромного незадействованного потенциала, еще большей интеграции в мировую систему торгово-экономических и транспортных связей.
По итогам Совещания принято Совместное заявление, в котором обозначены состояние сотрудничества в формате «Центральная Азия + Япония» и определены перспективные направления дальнейшего развития взаимодействия.