Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 май куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Қозоғистон Президентини таваллуд куни билан самимий табриклаб, мустаҳкам соғлик ва давлат хизматидаги фаолиятида муваффақият тилади.
Олий даражадаги мунтазам ва самарали мулоқотлар Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларининг жадал ривожланиши ва изчил мустаҳкамланиб боришига хизмат қилаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Қасим-Жомарт Тоқаевнинг жорий йил апрель ойида Ўзбекистонга амалга оширган илк давлат ташрифи савдо-иқтисодиёт, инвестиция ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги амалий ҳамкорлик, шунингдек, маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтириш учун кенг имкониятлар очгани алоҳида таъкидланди.
Президентлар минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Суҳбат сўнгида давлатимиз раҳбари Қасим-Жомарт Тоқаевга жорий йил 9 июнь куни бўлиб ўтадиган Қозоғистон Президенти сайлови муваффақиятли ўтишини тилади.

Сегодня, 17 мая, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента Казахстана с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья и больших успехов в государственной деятельности.
С глубоким удовлетворением отмечено, что регулярные и продуктивные контакты на высшем уровне способствуют динамичному развитию и последовательному укреплению узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Особо подчеркнуто, что первый государственный визит Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан в апреле этого года открыл широкие возможности для практического взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах, а также углубления культурно-гуманитарного диалога.
Президенты также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки и регионального сотрудничества.
В завершение беседы глава нашего государства пожелал Касым-Жомарту Токаеву успешного проведения предстоящих 9 июня этого года президентских выборов в Казахстане.