Шавкат Мирзиёев эски уйларда яшаётган одамларга муносиб шароитлар яратиш бўйича топшириқ берди
Президент Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятига ташрифи чоғида Андижон шаҳридаги эски маҳаллага кириб, одамларнинг турмуш шароитларини кўздан кечирди.
Шаҳар марказида жойлашган бу маҳаллада уйлар ичма-ич, тартибсиз қуриб ташланган. Муҳандислик тармоқлари йўқлиги сабаб деворлар нураб, санитария ҳолати ёмонлашиб қолган эди.
Давлатимиз раҳбари бу аҳвол билан бевосита танишиб, одамлар билан суҳбатлашди. Бундай шароит халқимизга ярашмаслигини, маҳалла аҳолиси янги қурилаётган замонавий уйларга кўчирилиб, муносиб шароитлар билан таъминланишини таъкидлади.
Одамлар халқнинг дардини ҳис қилгани, турмуш шароитларини яхшилашга эътибори ва ғамхўрлиги учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Шу ерда Андижон шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган бунёдкорлик ишлари муҳокама қилинди. Жумладан, мазкур эски маҳалла ҳудудида 9 қаватли 70 та та турар жой барпо этиш бўйича вазифалар белгиланди.
Давлатимиз раҳбарига «Andijаn сity» ишбилармонлик шаҳарчаси қурилиш лойиҳаси ҳақида ҳам маълумот берилди. Қарийб 70 гектар майдонда бунёд этилиши мўлжалланган ушбу шаҳарча беш юлдузли меҳмонхона, конгресс холл, офислар, соғломлаштириш ва кўнгилочар жойлар, ресторанлар, 7, 9 ва 12 қаватли турар жойлардан иборат бўлади.
Президентимиз бу шаҳарча узоқни ўйлаб, комплекс ёндашув асосида қурилиши, у Андижон учун намуна, андоза бўлиши кераклигини таъкидлади. Шу бўйича мутасаддиларга кўрсатма ва тавсиялар берди.

The President urges to deliver decent conditions for residents of dilapidated houses
During his trip to the Andijan region, President Shavkat Mirziyoyev has visited an old mahalla in downtown Andijan and enquired into living conditions here.
The houses in this mahalla in the city center are located randomly. Due to the lack of public utilities, the walls are eroded and showered; the sanitary state of the mahalla is generally unfavorable.
The head of state got familiar with this situation and talked to people. He noted that such a state of affairs is not up to our people, the residents of the mahallas will be provided with new modern housing and upright environment.
The locals expressed deep gratefulness to the President for understanding the people, for the attention and care for improving the living standards.
Shavkat Mirziyoyev also discussed the scheduled construction works in the city of Andijan. In particular, 70 nine-story apartment buildings in this old neighborhood are projected to be erected.
The President was briefed about the project for building Andijan Сity business center. The scheme envisages the construction of a five-star hotel, a congress hall, offices, recreational and entertainment facilities, restaurants, seven-, nine- and twelve-story houses on an area of almost 70 hectares.
The center, according to the head of our state, should be built on the basis of an integrated approach; it will become a model and standard for Andijan. Officials in charge have been given corresponding directives and recommendations.