Шавкат Мирзиёев андижонликларнинг яшаш шароитларини кўздан кечирди
Давлатимиз раҳбари вилоятга аввалги ташрифлари чоғида аҳолининг маиший шароитларини яхшилаш, кўп қаватли уй-жойлар барпо этиш бўйича топшириқлар берган эди. Шунга мувофиқ Андижон шаҳрига яқин Хўжаобод тумани Хидирша массивидан 54 гектар ер ажратилиб, икки сотихли 220 та уй, оилавий поликлиника, болалар боғчаси, маҳалла гузари, маданият маркази, кутубхона, гўзаллик салони, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари, тикувчилик корхонаси қурилди. Маҳаллага «Мустақилликнинг 27 йиллиги» деб ном берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур маҳаллада амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди. Дилфуза Ҳожиматова хонадонида бўлиб, оиланинг яшаш шароитлари, фарзандлари тарбияси билан қизиқди.
Янги маҳаллада Андижон шаҳридаги «Ферузбек текс» масъулияти чекланган жамиятининг тикув корхонаси ташкил этилган. Бу ерда маҳалладаги 500 нафар хотин-қиз иш билан таъминланган.
Президентимиз корхонада тайёрланаётган кийимлар намуналарини кўздан кечирди, ишчи хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
Шавкат Мирзиёев маҳалладаги «Келажак болажонлари» мактабгача таълим муассасасини ҳам кириб кўрди. 165 бола қатнайдиган боғчада рус ва инглиз тиллари, тасвирий санъат, мусиқа ва спорт, чеварлик тўгараклари ташкил этилган. Мўъжазгина компьютерлар болаларни кичик ёшдан ахборот технологияларига қизиқтиради.
“Мустақилликнинг 27 йиллиги” маҳалласида иккинчи босқичда яна 612 та икки сотихли уй ва 7 та кўп қаватли турар жой, 615 ўринли мактаб, 160 ўринли болалар боғчаси фойдаланишга топширилади.
Шу ерда Андижон шаҳри Бош режаси асосида амалга ошириладиган лойиҳалар, 2019-2020 йилларда 150 та кўп қаватли уй ва таунхаус типидаги коттежлар қуришга оид таклифлар ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз уйларни одамларга маъқул тарзда ва керакли миқдорда лойиҳалаштириш, бинолар билан бирга коммуникация тармоқлари ҳам ўтказиш зарурлигини таъкидлади. Уйларни энергия ва ичимлик суви билан таъминлайдиган инновацион ускуналарни кенг қўллаш бўйича топшириқлар берилди.
Маданият марказида чолғисоз уста Абдумалик Мадраимов давлатимиз раҳбарининг ҳар бир уйда дўмбира бўлиши керак, деган ташаббусига мувофиқ олиб бораётган ишлари ҳақида сўзлаб берди.
Бешта ташаббус асосида вилоятда ёшларнинг санъатга қизиқишини ошириш, спорт билан машғул қилиш, компьютер технологиялари ва интернетдан самарали фойдаланишга ўргатиш, ёшлар ўртасида китобхонликни тарғиб қилиш, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш масалалари бўйича кўрсатмалар берилди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями жизни андижанцев
В городе Андижане очень высока плотность населения. Глава государства в ходе предыдущих поездок в область дал поручения по улучшению бытовых условий, строительству многоэтажного жилья. Так, недалеко от города, на массиве Хидирша площадью 54 гектара были возведены 220 домов на две сотки, семейная поликлиника, детский сад, махаллинский гузар, центр культуры, библиотека, салон красоты, пункты торговли и бытового обслуживания, швейное предприятие. Махалля получила название "Мустакилликнинг 27 йиллиги".
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проделанной здесь созидательной работой, побывал дома у семьи Дилфузы Хожиматовой, поинтересовался условиями ее жизни и тем, как воспитываются дети.
В новой махалле введено в строй швейное предприятие общества с ограниченной ответственностью "Ферузбек текс" города Андижана. Здесь трудятся 500 женщин, проживающих в махалле.
Президент осмотрел образцы изготавливаемой на предприятии одежды, побеседовал с работницами.
Шавкат Мирзиёев посетил также действующее в махалле дошкольное образовательное учреждение «Келажак болажонлари». В детском саду, рассчитанном на 165 детей, организованы кружки русского и английского языков, изобразительного искусства, музыки и спорта, вышивки. Мини-компьютеры способствуют формированию интереса к информационным технологиям с раннего детства.
В дальнейшем в махалле "Мустакилликнинг 27 йиллиги" запланировано строительство еще 612 домов площадью две сотки и 7 многоквартирных домов, школы на 615 мест и детского сада на 160 мест.
Здесь же представлена информация о проектах в рамках генерального плана города Андижана, предложениях по строительству 150 многоквартирных домов и коттеджей типа "таунхаус" в 2019-2020 годах.
Президент отметил, что дома необходимо проектировать так, чтобы они были удобными для людей, следует также прокладывать коммуникационные сети. Поручено широко применять инновационные решения, обеспечивающие автономное энерго- и водоснабжение домов.
В махаллинском центре культуры мастер музыкальных инструментов Абдумалик Мадраимов, вдохновленный инициативой главы нашего государства о том, что домбра должна быть в каждом доме, рассказал о своей работе.
Даны указания по повышению интереса молодежи к искусству, занятию спортом, обучению эффективному использованию компьютерных технологий и интернета, пропаганде чтения среди молодежи и обеспечению занятости женщин области на основе Пяти инициатив.