Президент Боғистон кўчасидаги янги уйларни бориб кўрди
Тошкент шаҳрининг Чилонзор тумани Боғистон кўчасидаги уйлар режалаштирилган лойиҳалар изчил амалга оширилаётганига яна бир мисол. Президент Шавкат Мирзиёев 2018 йил 21 декабрь куни бу ерга келиб, қурилиш макетлари билан танишган, зарур кўрсатмалар берган эди. Орадан беш ой ўтиб, бу ерда улкан ва замонавий мавзе пайдо бўлди.
9 қаватли 24 та уй бунёд этилиши лойиҳалаштирилган. Ҳозирда 10 та уйда қурилиш якунланиб, ички ва ташқи пардозлаш ишлари олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбарига уйларнинг қурилиш технологияси, сифати ҳақида маълумот берилди.
Уйлар инновацион усуллар асосида қурилган бўлиб, деворлари қўшимча материаллар билан қопланган. Бу иссиқликни сақлаш, энергияни тежаш имконини беради. Иситиш ва совитиш тизими ҳар бир хонадонда мустақил бошқарилади.
Президентимиз бу уйларнинг сифати, энергияни тежаши халқимизга маъқуллиги, шу тажриба асосида мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам турар жойларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.

Президент ознакомился с новыми домами на улице Богистон
Дома, возведенные на улице Богистон Чиланзарского района Ташкента, являются очередным примером последовательной реализации запланированных проектов. Президент Шавкат Мирзиёев уже посещал это место 21 декабря 2018 года; тогда он ознакомился с макетами домов и дал необходимые указания. Пять месяцев спустя здесь появился современный жилой массив.
Проектом предусмотрено возведение 24 девятиэтажных домов. В настоящее время завершено строительство 10 домов, в них выполняются внутренняя отделка и фасадные работы.
Главе государства рассказали о примененных при строительстве технологиях, качестве домов.
Жилье сооружено на основе инновационных методов, применены энергоэффективные материалы, сохраняющие тепло. У каждой квартиры автономное управление отоплением и охлаждением.
Президент отметил, что качество и экономичность таких домов придутся по душе нашему народу, и указал на необходимость расширения жилищного строительства с использованием этого опыта и в других регионах страны.