Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 май куни пойтахтимиздаги Сузук ота мажмуасига ташриф буюрди.
Яқин-яқингача Сузук ота зиёратгоҳини кўпчилик билмас, мақбара ва эски масжид зах тортиб қолган эди. Шавкат Мирзиёев 2017 йил 26 май куни Сузук ота мажмуасида бўлиб, мақбара ҳамда масжидни реконструкция қилиш, атрофини ободонлаштириш бўйича топшириқлар берган эди. 2018 йил 9 февралда қурилишнинг бориши билан танишиб, мажмуа ёнида ҳунармандлар учун уй-жойлар барпо этиш зарурлигини таъкидлаганди.
Бугун мазкур ташаббуслар тўла рўёбга чиқди. Мақбара ва масжид қурилиб, қарийб 8 гектарлик майдон ободонлаштирилди. Мажмуага кириш биносида музей, кутубхона, маҳалла идораси ва бошқа объектлар жойлаштирилди. Мақбаранинг икки томонида ҳунармандлар учун ҳар бири 4,5 сотихли ўттизта коттеж барпо этилди.
Бугунги ташриф чоғида Президентимиз ушбу бунёдкорлик ишлари билан танишди. Мақбара зиёрат этилиб, Қуръон тиловат қилинди.
Шу ерда диний уламолар, нуронийлар билан суҳбат бўлиб ўтди. Давлатимиз раҳбари уларни Рамазон ойи билан яна бир бор табриклаб, янгиланган мажмуанинг шундай улуғ айём кунларда очилиши хайрли эканини таъкидлади.
- Бошқа давлатлар йўқ тарихини бор қилишга ҳаракат қилади. Биз буюк тарихимизни, алломаларимиз меросини халқимизга, ёшларимизга тўлиқ етказиб беролмадик. Ўзлигимизни англаш нуқтаи назаридан шундай жойларга эътибор берсак, бунга ҳамма эътибор қаратади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, Сузук ота ўймакор уста бўлган. Бугун унинг қадамжоси атрофида ҳунармандчилик уйлари ташкил этилгани чуқур мазмун-моҳият касб этди. Икки қаватли бу хонадонларнинг биринчи қавати устахона ва дўкон учун ажратилган. Бу ўзига хос ҳунармандчилик маркази бўлиб, мажмуа билан бирга ноёб туризм масканига айланади.
Президентимиз ушбу уйларни, ёғоч қирмачилик ва хаттотлик устахоналарини кириб кўрди.
- Ҳунармандчилик – ҳалол касб. Бугунги кунда энг катта вазифамиз – иш жойлари яратиш. Ҳунармандларга шароит яратсак, ҳам ўзини боқади, ҳам бошқаларни иш билан таъминлайди. Шогирдлар тарбияласа, қанча ёшлар ҳунарли бўлади, ўз тадбиркорлигини очиб, даромад топади, - деди давлатимиз раҳбари.

Suzuk-ota complex, a new center of learning and enlightenment
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited today the Suzuk-ota complex in Tashkent.
Until recently, the pilgrimage site Suzuk-ota, whose existence was known to very few, including the old mosque, had been in poor condition. Shavkat Mirziyoyev visited the Suzuk-ota complex on May 26, 2017. Then, the head of state gave instructions for the reconstruction of the mausoleum and the mosque, as well as the improvement of the adjacent territory. And on 9 February 2018, the President got acquainted with the progress of works and insisted that housing for artisans next to the complex be erected.
These initiatives have found their practical implementation today. The mausoleum and the mosque stand fine-looking, and an area of almost 8 hectares has been landscaped. One of the buildings of the complex houses a museum, a library, the mahallas citizens’ assembly and other institutions. On both sides of the complex, 30 cottages for artisans have been built.
Today, the President got acquainted with the results of the works undertaken. Surahs from the Holy Koran were recited.
Shavkat Mirziyoyev held a conversation with religious leaders and aksakals here. The head of state congratulated them on the month of Ramadan and noted that the opening of the renovated complex on these blessed days is a good sign.
“Other states seek to write a story that actually did not exist. In contrast, we cannot fully bring our great history, the legacy of our ancestors to our people, the youth. By paying attention to such places, we encourage everyone to enquire into self-identity and history,” Shavkat Mirziyoyev pointed out.
Worth reminding that Suzuk-ota was a master in woodcarving. Therefore, the construction of a handicraft village around his mausoleum has a deep symbolic meaning. The first floor of two-storey cottages will house workshops and stores. They, in combination with the complex, will turn into a tourist center.
The President examined the houses, visited woodcarving and calligraphy workshops.
“Handicrafts is an honest profession. Today, the biggest challenge facing us is creation of jobs. We will deliver conditions for artisans, and they will support themselves and provide work to others. They will train disciples, and scores of young people will master the craft, set up their own business, generate income,” the head of our state summed up.