Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 май куни пойтахтимиздаги Хотира майдонига ташриф буюрди. Мотамсаро она ҳайкали пойига гулчамбар қўйиб, тинчлик учун, авлодлар келажаги учун жон фидо қилган юртдошларимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Мотамсаро она сиймосида урушинг барча дарду ташвишлари, мудҳиш оқибатлари мужассам. Чунки эл-юрт ҳимоячиларини вояга етказган ҳам, урушнинг азоб-уқубатларини энг кўп тортган ҳам муштипар оналардир.
Шукурки, бугун мамлакатимиз тинч-осойишта. Ўғил-қизлар соғ-саломат, ота-оналарнинг кўнглида ҳаловат. 9 май – Хотира ва Қадрлаш куни бизни шу осуда ҳаётнинг қадрига етишга, барча халқлар билан дўст ва ҳамкор бўлиб, ёруғ келажак бунёд этишга даъват қилади.
Ушбу сана муносабати билан турли вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари вакиллари ҳам Мотамсаро она ҳайкали пойига гуллар қўйди. Бу ерга келган ёшлар ота-боболари, бугунги ёруғ кунлар учун фидо бўлган инсонларни ёд этиб, тинчлик қадри ва аҳамияти ҳақида хулосалар чиқарди.

Шавкат Мирзиёев почтил память предков
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 мая посетил Площадь памяти в столице Ташкенте. Глава государства возложил венок к подножию памятника Скорбящей матери и отдал дань уважения памяти соотечественников, пожертвовавших своей жизнью во имя мира и будущего потомков.
В образе Скорбящей матери воплощены вся боль и тяготы войны, ее трагические последствия. Ибо матери воспитали защитников Родины, на них же выпала доля самых горьких испытаний войны.
Сегодня в нашей стране царят мир и спокойствие. Дети здоровы, в душах матерей – спокойствие. 9 мая – День Памяти и Почестей призывает нас ценить эти мирные дни, дружить и сотрудничать со всеми народами, строить светлое будущее.
В связи с этим днем цветы к подножию монумента возложили также представители различных министерств и ведомств, общественных организаций. Пришедшая сюда молодежь почтила память отцов и дедов, людей, павших во имя нынешних светлых дней, извлекла из прошлого уроки о ценности и значимости мира.