Президент заргарлик тармоғини ривожлантириш бўйича муҳим вазифалар қўйди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 май куни заргарлик тармоғини ривожлантириш, заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчиларга шароитни кенгайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Заргарлик маҳсулотлари бутун дунёда талаб юқори бўлган товарлардандир. Жаҳон заргарлик саноатида ишлаб чиқариш ҳажми йилига 5-6 фоизга ўсаётгани, товар айланмаси 250 миллиард доллардан ошаётгани унинг улкан экспорт салоҳиятидан далолат беради.
Мамлакатимизда бу тармоқ эътибордан четда қолганди. Заргарлик корхоналари асбоб-ускуналарининг 80 фоизи эскирган, айримларида ишлаб чиқариш тўхтаган эди.
Қимматбаҳо металларни заргарларга сотишда ҳам кўплаб чекловлар бор эди. Жорий йил 1 мартдан бошлаб қимматбаҳо металларни ишлаб чиқарувчиларга биржа орқали тўғридан-тўғри сотишга рухсат берилди.
Эндиги мақсад – заргарликни чинакам саноат даражасига олиб чиқиш.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун хомашёдан самарали фойдаланиш, тармоққа фаол инвестиция жалб этиб, замонавий ишлаб чиқаришни ташкил этиш кераклигини таъкидлади.
Тилла, платина ва кумуш нархининг юқорилиги сабабли тизим корхоналари айланма маблағи кўп эмас. Шу боис заргарлик саноатида солиқ юкини қайта кўриб чиқиш, импорт қилинадиган хомашё ва ускуналарни божхона тўловларидан озод қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Давлат заргарлик корхоналарига халқаро брендга эга компаниялар инвестицияларини жалб қилиш, ишлаб чиқарувчилар учун қимматбаҳо металлар харид қилишга имтиёзли кредит ажратиб, уларни қўллаб-қувватлаш зарурлиги қайд этилди.
Юртимизда заргарлик асосан тақинчоқлар ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Аслида эса бу соҳанинг йўналишлари кўп. Тилладан ясалган соат, ручка ва турли эсдалик совғалари, кумушдан тайёрланган ошхона тўпламлари жаҳон бозорида жуда харидоргир.
Масалан, 4 килограмм кумуш ишлатиладиган битта ошхона тўплами ўртача 4 минг доллар туради. Мамлакатимизда йилига юз тоннадан зиёд кумуш ишлаб чиқарилишини инобатга олсак, бундай маҳсулотлар экспортини бир неча миллион долларга етказиш мумкинлиги ойдинлашади.
Яна бир масала. Ўзбекистонда берилл, аметист, феруза, малахит, лазурит, опал каби қимматбаҳо тошлар захиралари бўлса-да, улар саноат даражасида ўзлаштирилмаган.
Шулардан келиб чиқиб, йиғилишда заргарликнинг барча турларини ривожлантириш, тармоқ учун зарур тошларни ўзлаштиришни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ҳозирда якка тартибдаги заргар-тадбиркорлар ўз маҳсулотларини тўғридан-тўғри сотиш ҳуқуқига эга эмаслиги сабабли воситачи дўконларга топширишга мажбур бўлмоқда. Шунингдек, асиллик даражасини белгилаш, тайёр заргарлик буюмларини чет элга олиб чиқишга оид тартибларнинг мураккаблиги ҳам аҳоли ва тадбиркорларга ноқулайлик туғдирмоқда.
Президентимиз мазкур масалаларни ҳал этиш учун заргарлик маҳсулотларини эркин бозорга олиб чиқишдаги тўсиқларни олиб ташлаш, якка тартибда заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчиларга ўз маҳсулотларини сотиш ҳуқуқини бериш зарурлигини таъкидлади.
Асиллик даражасини белгиловчи тамғани маҳаллий ишлаб чиқарувчи корхонанинг ўзи қўйиши, жисмоний шахслар томонидан заргарлик буюмларини чет элга олиб чиқиш тартиби соддалаштирилиши лозимлиги қайд этилди. Чакана савдо нуқталарида заргарлик буюмларини қабул қилиш ва сотишнинг электрон ҳисобини юритиш, ноқонуний савдонинг олдини олиш бўйича топшириқлар берилди.
“Ўзбекзаргарсаноати” уюшмаси фаолиятини янада такомиллаштириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Йиғилишда берилган топшириқ ва зарур чора-тадбирларни ўз ичига олган қарор лойиҳаси тайёрлаш вазифаси қўйилди.

Президент поставил важные задачи по развитию ювелирной отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 мая провел совещание по вопросам развития ювелирной отрасли и расширения условий для производителей ювелирных изделий.
Ювелирная продукция является одним из самых востребованных в мире товаров. Тот факт, что в глобальной ювелирной индустрии объемы производства  растут на 5-6 процентов ежегодно, совокупный оборот превышает 250 миллиардов долларов, свидетельствует о его огромном экспортном потенциале.
В нашей стране до недавнего времени данной отрасли уделялось слабое внимание. Восемьдесят процентов оборудования ювелирных предприятий были изношены, на некоторых предприятиях производство остановилось.
Существовало множество ограничений на продажу драгоценных металлов ювелирам. С 1 марта текущего года разрешена прямая реализация драгметаллов производителям через биржу.
Следующая цель – вывести ювелирное дело на уровень полноценной промышленности.
На совещании глава государства отметил необходимость эффективного использования сырья, активного привлечения инвестиций в отрасль и организации современных производств.
Высокая стоимость золота, платины и серебра ограничивают возможности предприятий отрасли по формированию оборотного капитала. В связи с этим поручено пересмотреть налоговую нагрузку на ювелирную отрасль, освободить импортируемые сырье и оборудование от таможенных платежей.
Указано, что следует стимулировать привлечение в  государственные ювелирные предприятия инвестиций всемирно известных компаний, поддерживать производителей и выделять им льготные кредиты на закупку драгоценных металлов.
В нашей стране ювелирное производство специализируется в основном на изготовлении украшений. В действительности же отрасль имеет множество других направлений. К примеру, высоким спросом пользуются часы, канцелярские принадлежности и сувениры из золота, кухонные наборы из серебра.
Так, один серебряный столовый набор, на изготовление которого уходит 4 килограмма серебра, стоит в среднем 4 тысячи долларов. Учитывая, что в нашей стране за год добывается более ста тонн серебра, можно экспортировать продукцию на миллионы долларов.
В Узбекистане имеются залежи таких драгоценных камней, как берилл, аметист, бирюза, малахит, лазурит, опал, однако их промышленное освоение не налажено.
На совещании даны указания по развитию всех направлений ювелирного дела, организации добычи необходимых отрасли драгоценных камней.
В настоящее время индивидуальные предприниматели-ювелиры не имеют права на продажу своей продукции напрямую и вынуждены пользоваться услугами магазинов-посредников. Вместе с тем сложность порядка пробирования, вывоза готовых ювелирных изделий за рубеж создают неудобства для населения и предпринимателей.
Президент отметил, что для решения этих вопросов необходимо снять ограничения на поставку ювелирной продукции на рынок, предоставить индивидуальным производителям право на продажу своей продукции.
Отмечалось, что отечественные предприятия должны сами осуществлять клеймение продукции, необходимо упростить порядок вывоза ювелирных изделий за рубеж физическими лицами. Даны поручения по налаживанию электронного учета приема и продажи ювелирных изделий в точках розничной торговли, предотвращению незаконной торговли ими.
Отдельное внимание уделено вопросам совершенствования деятельности ассоциации “Узбекзаргарсаноати”.
Поручено подготовить проект постановления, предусматривающий необходимые меры для исполнения данных на совещании поручений.