“Ҳукумат соати”да Халқ таълим вазирлигининг ахбороти эшитилди
Таълим тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш, профессионал кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш, соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ва инновацион лойиҳаларни жорий этиш ҳамда халқ таълими муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш соҳа ривожида ва охир оқибат мамлакат тараққиётининг янада ривожланишида муҳим омил ҳисобланади.
Шу боис, Олий Мажлис Қонунчилик палатасида ўтказилган навбатдаги “Ҳукумат соати”га “Умумий ўрта таълим мактаблари биноларини сақлаш, синфхоналари, дарсликлар ва лаборатория жиҳозлари билан таъминлаш ҳолатини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги масала киритилди.
Мазкур масала бўйича депутатларга ахборот бериш ва уларнинг саволларига атрофлича жавоб қайтариш учун парламент қуйи палатасига Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Умаров таклиф этилди.
Йиғилишда таъкидланганидек, ўтган давр мобайнида барча соҳалардаги каби таълим йўналишида ҳам чуқур ислоҳотлар, янгиланишларни амалга оширишга қаратилган қатор ибратли ишлар амалга оширилди. Айниқса, таълим сифатини яхшилаш, мактаб ўқувчиларига зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида тизимли чора-тадбирлар бажарилди. Хусусан, дарсликларни такомиллаштиришда инновацион ёндашув асосида ўқувчиларни мантиқий фикрлашга йўналтирилган таълимий ўйинлар, машқлар, масалалар, топшириқлар дарсликлар мазмунига сингдирилди. Ўқувчиларнинг фикрлаш ва амалий кўникмаларини шакллантиришга қаратилган халқаро баҳолаш дастури PISA, TIMSS талабларига мос келадиган лаборатория ва амалий топшириқлар билан бойитилди.
Шунингдек, халқ таълими тизимидаги умумтаълим мактабларининг ўқув ва бошқарув жараёнини автоматлаштириш мақсадида “Мактаб таълим жараёнини бошқаришнинг автоматлаштирилган дастурий тизими – xt.uzedu.uz” ва OPENEMIS (emis.uzedu.uz) ахборот тизими йўлга қўйилди.
Ахборотда қайд этилганидек, бугунги кунда республикамиздаги умумтаълим мактабларининг жиҳозланиш даражаси 72 фоиздан ошмайди. Улар ҳам замонавий эмас, бугунги кун талабларига тўлиқ жавоб беради, деб бўлмайди. 50 фоизи маънан ва жисмонан эскирган. Шу жумладан, мактабларда жами 11 минг 468 та комплект компьютер техникалари мавжуд бўлиб, мактабларнинг бу борадаги таъминлаганлик даражаси 72,1 фоизга етади. 2018 йилда жами 1 716 та умумтаълим мактаби замонавий компьютер синфлари (интерактив панел, проектор, компьютер, кондиционер) билан таъминланди.
Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан биргаликда 2020-2024 йилларда спорт иншоотларини қуриш-таъмирлаш ва жиҳозлаш дастури лойиҳаси ишлаб чиқилган бўлиб, унда 2 302 та умумтаълим мактабида спорт заллари барпо этиш, 9 446 та спорт залини жиҳозлаш назарда тутилган.
Президентимизнинг 2019 йил 29 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ, умумтаълим мактабларининг эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда, уларни қуриш-таъмирлаш ва жиҳозлаш ишларини 2030 йилга қадар тўлиқ якунлаш белгиланган.
“Ҳукумат соати”да Умумтаълим муассасалари битирувчилари шаҳодатномасини электрон рақамли имзо орқали тасдиқлаш тизими (attestat.uzedu.uz)нинг яратилгани, мактабнинг 1-синларига қабул қилиш Давлат хизматлари марказлари ҳамда Ягона интерактив давлат хизматлари портали (qabul.uzedu.uz) орқали электрон тарзад амалга оширилаётганлиги депутатлар томонидан алоҳида эътироф этилди.
Парламент аъзоларининг қайд этишича, вилоятлар марказлари, айниқса, Тошкент шаҳридаги аксарият мактабларда битта синфдаги ўқувчилар сони белгиланган нормативдан юқори – 40 нафардан ортиқни ташкил этмоқда. Бу санитария-гигиена талабларига ҳам жавоб бермайди. Қолаверса, ўқувчиларнинг сифатли таълим олишида муайян тўсиқларни юзага келтирмоқда.
Тадбирда депутатлар томонидан кўтарилган шу каби кўплаб масалаларни бартараф этиш юзасидан Халқ таълими вазирлигининг аниқ ёндашуви, истиқболдаги режалари атрофлича баён этилди.
Қизғин баҳс-мунозараларга бой кечган “Ҳукумат соати”да Халқ таълим вазирлигига умумий ўрта таълим мактаблари биноларини сақлаш, синфхоналари, дарсликлар, лаборатория жиҳозлари ҳамда ўқув анжомлари билан таъминлаш ҳолатини янада яхшилаш чора-тадбирларини кўриш юзасидан аниқ тавсиялар берилди. Айниқса, тизимда олиб борилаётган ишларни янада жонлантириш, соҳада ўқитиш методикасини такомиллаштириш, таълим-тарбия жараёнига илғор услубларни, хусусан, индивидуаллаштириш тамойилларини босқичма-босқич татбиқ этиш масалалари юзасидан бир қатор тавсиялар берилди.
Соҳага оид барча ютуқ, камчиликлар, долзарб муаммолар маорифчилар ҳамда парламент аъзолари томонидан қизғин ва амалий руҳда муҳокама этилди, аниқ вазифалар белгиланди, келгусида тадбирлар ижроси устида самарали парламент назоратини олиб боришга келишиб олинди.

На «Правительственном часе» заслушана информация Министерства народного образования
Повышение на качественно новый уровень системы образования, подготовка, переподготовка, повышение квалификации профессиональных кадров, внедрение в сферу современных информационно-коммуникационных технологий и инновационных проектов и укрепление материально-технической базы учреждений народного образования является важным фактором в развитии сферы, и в конечном итоге, дальнейшем продвижении страны.
В связи с этим, на очередной «Правительственный час», проведенный в Законодательной палате Олий Мажлиса, внесен вопрос «О мерах по улучшению состояния содержания зданий средних общеобразовательных школ, обеспечения их лабораторным оборудованием, учебниками, классными кабинетами».
Для предоставления депутатам информации по данному вопросу и подробного ответа на их вопросы в нижнюю палату парламента был приглашен первый заместитель министра народного образования Республики Узбекистан Алишер Умаров.
Как отмечалось на заседании, за прошедший период как и во всех сферах также и в системе образования осуществлена весомая работа на пути реализации коренных реформ, обновлений. Особенно, проведены последовательные меры в целях улучшения качества образования, создания необходимых условий для учащихся школ. В частности, в совершенствовании учебников на основе инновационных подходов содержание учебников обогащено образовательными играми, упражнениями, вопросами, задачами, направленными на развитие логического мышления у школьников. Также дополнены лабораторными и практическими заданиями, соответствующими требованиям международной программы оценки PISA, TIMSS, направленных на формирование у учащихся мышления и практических навыков.
Также в целях автоматизации учебного и административного процесса в общеобразовательных школах системы народного образования налажена информационная система «Автоматизированная программная система управления процесса школьного образования – xt.uzedu.uz» и OPENEMIS (emis.uzedu.uz).
Как отмечено в информации, в настоящее время уровень оснащенности образовательных школ в республике не превышает 72 процентов. Нельзя сказать, что они также полностью соответствуют современным требованиям. 50 процентов устарели как морально, так и физически. В частности, в школах имеются 11 тысяч 468 комплектов компьютерной техники, уровень обеспеченности школ в этом направлении достигает 72,1 процента. В 2018 году 1 716 общеобразовательных школ обеспечены современными компьютерными классами (интерактивная панель, проектор, компьютер, кондиционер).
Совместно с Министерством физической культуры и спорта разработан проект программы строительства, ремонта и оснащения спортивных сооружений в 2020-2024 годах, в ней предусмотрено создание спортивных залов в 2 302 общеобразовательных школах, оснащение 9 446 спортивных залов.
Согласно Указу Президента страны «Об утверждении Концепции развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года» от 29 апреля 2019 года, исходя из потребностей общеобразовательных школ, намечено полное завершение до 2030 года работ по их строительству, ремонту и оснащению.
На «Правительственном часе» депутатами особо отмечалось, что создана система подтверждения электронной цифровой подписью аттестата выпускников общеобразовательных учреждений (attestat.uzedu.uz), прием в 1-класс школы осуществляется в электронном формате через Центры госуслуг и Единый портал интерактивных услуг (qabul.uzedu.uz).
Как отметили члены парламента, в большинстве школ областных центров, особенно, города Ташкента количество учащихся в одном классе превышает установленную норму, то есть составляет 40 человек. Это не соответствует санитарно-гигиеническим требованиям. Наконец, создает определенные преграды в получении школьниками качественного образования.
В мероприятии были подробно изложены конкретная позиция, перспективные планы Министерства народного образования по поднятым депутатами вопросам в деле устранения множества подобных вопросов.
На «Правительственном часе», прошедшем в духе оживленной дискуссии, Министерству народного образования даны конкретные рекомендации по принятию мер дальнейшего улучшения состояния содержания зданий средних общеобразовательных школ, классных кабинетов, обеспечения учебниками, лабораторным оборудованием и учебными принадлежностями. Особенно, дан ряд рекомендаций по дальнейшей активизации, проводимой в системе работы, совершенствованию методики обучения в сфере, поэтапному внедрению передовых методов в образовательно-воспитательный процесс, в частности, принципов индивидуализации.
Все успехи, недостатки, актуальные проблемы касательно сферы обсуждены в конструктивном духе представителями системы народного образования и членами парламента, намечены конкретные задачи, решено осуществлять эффективный парламентский контроль за исполнением предстоящих мероприятий.