Шавкат Мирзиёев: Ҳамма иқтисодий соҳаларда асосий мезон - даромад
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 май куни Фарғона туманидаги «Комилжон ота Мамажонов» фермер хўжалиги даласида вилоят деҳқонлари билан суҳбатлашди.
Миришкорлар бу мавсум ёғингарчилик кўп бўлгани, шунга қарамай барча экинлардан яхши ҳосил кутилаётганини қайд этди. Давлат хариди учун пахта ва ғалла нархлари кескин оширилгани фермер ва ишчиларнинг даромадини кўпайтириб, меҳнатга муносабатини ўзгартирганини таъкидлашди.
- Ҳамма иқтисодий соҳаларда асосий мезон - даромад, - деди Шавкат Мирзиёев. - Манфаатдорлик бўлса, иш, натижа бўлади. Бозор талабини ўрганиб, ақл билан иш тутилса, даромад кўпаяди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 14 мартдаги «Мева-сабзавотчилик соҳасида қишлоқ хўжалиги кооперациясини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори маҳсулотлар етиштириш ва сифатли сақлаш, қўшилган қиймат занжирини яратиш, экспорт барқарорлигини таъминлаш учун замин яратгани қайд этилди. Фарғона вилоятида ҳам томорқа ер эгалари ва фермерлар кооперация тамойили асосида бирлашиб, мева-сабзавотчилик кластерларига айланмоқда. Бозорбоп маҳсулотлар йиғилиб, қўшни мамлакатларга экспорт қилинмоқда.
- Қишлоқ хўжалигида кластер тизими яхши натижа беради. Чунки у ўзи етиштиради, ўзи қайта ишлайди, ўзи сотади, одамларни иш билан таъминлайди. Яна бир муҳим томони, туманларда ишбилармонлик муҳити пайдо қилади. Катта даромад топаётганларни кўриб, бошқаларнинг ҳам дунёқараши ўзгаради, интилади, улардан ўрганади, - деди Президент.
«Комилжон ота Мамажонов» фермер хўжалиги ҳам ғаллачилик ва сабзавотчиликка ихтисослашган. Шунингдек, 7 гектарда токзор ташкил этилган. Экиндан бўшаган ерда мош етиштириш, 5 гектар лимонарий ташкил этиш режалаштирилган. Бугунги кунда ғалла авжида ўсмоқда.
Шу ерда қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тармоқларида амалга ошириладиган лойиҳалар, ишга туширилиши режалаштирилган корхоналар ҳақида маълумот берилди.

Shavkat Mirziyoyev: Profitability the main criterion in all sectors of the economy
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited the crop fields of the farm “Komiljon ota Mamajonov” in Fergana district and talked with the farmers of the region.
The farmers noted that this season was rich in rainfall, but despite this they expect a good harvest from all types of crops. A significant increase in the price of cotton and grain for government purchases has raised the incomes of farmers and workers, changed their attitude to their work.
“The main criterion in all economic spheres is profitability. Where there is interest, there is both work and result. If you study market demand and work wisely, revenues will rise,” Shavkat Mirziyoyev pointed out.
It was stressed that the presidential resolution defining measures for the development of agricultural cooperation in the fruit and vegetable industry, inked March 14 this year, has helped create the basis necessary for the preparation and quality storage of products, establish a value chain, ensure the stability of exports.
In Fergana region, cooperation is also being established between owners of homestead lands and farmers, who set up fruit and vegetable clusters together. Here, the products in demand are procured and exported.
“In agriculture, the cluster system has proven itself with a good effect. It grows crops itself, it processes and sells products, and it provides people with job. Another important point is the formation of a business environment in districts. The example of those who generate impressive income inspires others, encourages them to strive more and learn,” the President suggested.
The farm “Komiljon ota Mamajonov” specializes in the cultivation of grain and vegetables. It also boasts a vineyard on 7 hectares. It intends to grow mung bean on free areas, organize a lemon orchard on 5 hectares. Wheat is developing well these days.
The President was also briefed on projects under elaboration and enterprises to be put into operation in agriculture and the food industry.