Шавкат Мирзиёев: Ҳамма иқтисодий соҳаларда асосий мезон - даромад
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 май куни Фарғона туманидаги «Комилжон ота Мамажонов» фермер хўжалиги даласида вилоят деҳқонлари билан суҳбатлашди.
Миришкорлар бу мавсум ёғингарчилик кўп бўлгани, шунга қарамай барча экинлардан яхши ҳосил кутилаётганини қайд этди. Давлат хариди учун пахта ва ғалла нархлари кескин оширилгани фермер ва ишчиларнинг даромадини кўпайтириб, меҳнатга муносабатини ўзгартирганини таъкидлашди.
- Ҳамма иқтисодий соҳаларда асосий мезон - даромад, - деди Шавкат Мирзиёев. - Манфаатдорлик бўлса, иш, натижа бўлади. Бозор талабини ўрганиб, ақл билан иш тутилса, даромад кўпаяди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 14 мартдаги «Мева-сабзавотчилик соҳасида қишлоқ хўжалиги кооперациясини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори маҳсулотлар етиштириш ва сифатли сақлаш, қўшилган қиймат занжирини яратиш, экспорт барқарорлигини таъминлаш учун замин яратгани қайд этилди. Фарғона вилоятида ҳам томорқа ер эгалари ва фермерлар кооперация тамойили асосида бирлашиб, мева-сабзавотчилик кластерларига айланмоқда. Бозорбоп маҳсулотлар йиғилиб, қўшни мамлакатларга экспорт қилинмоқда.
- Қишлоқ хўжалигида кластер тизими яхши натижа беради. Чунки у ўзи етиштиради, ўзи қайта ишлайди, ўзи сотади, одамларни иш билан таъминлайди. Яна бир муҳим томони, туманларда ишбилармонлик муҳити пайдо қилади. Катта даромад топаётганларни кўриб, бошқаларнинг ҳам дунёқараши ўзгаради, интилади, улардан ўрганади, - деди Президент.
«Комилжон ота Мамажонов» фермер хўжалиги ҳам ғаллачилик ва сабзавотчиликка ихтисослашган. Шунингдек, 7 гектарда токзор ташкил этилган. Экиндан бўшаган ерда мош етиштириш, 5 гектар лимонарий ташкил этиш режалаштирилган. Бугунги кунда ғалла авжида ўсмоқда.
Шу ерда қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тармоқларида амалга ошириладиган лойиҳалар, ишга туширилиши режалаштирилган корхоналар ҳақида маълумот берилди.

Шавкат Мирзиёев: Прибыльность - основной критерий во всех сферах экономики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил поле фермерского хозяйства «Комилжон ота Мамажонов» Ферганского района и побеседовал с фермерами области.
Земледельцы отметили, что этот сезон выдался богатым на осадки, несмотря на это они ожидают хороший урожай от всех видов культур. А значительное повышение цен на хлопок и зерно для государственных закупок увеличило доходы фермеров и работников, изменило их отношение к своему делу.
- Основной критерий во всех экономических сферах - прибыльность. Будет заинтересованность, будут и работа, и результат. Если изучать рыночный спрос и работать с умом, доходы вырастут, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что постановление Президента "О мерах по развитию сельскохозяйственной кооперации в  плодоовощной отрасли" от 14 марта текущего года создало необходимую базу для заготовки и качественного хранения продукции, создания цепочки добавленной стоимости, обеспечения стабильности экспорта.
В Ферганской области также налаживается кооперация между владельцами приусадебных земель и фермерами, которые вместе создают плодоовощные кластеры. Здесь заготавливается и экспортируется востребованная продукция.
- В сельском хозяйстве кластерная система дает хороший результат. Кластер сам выращивает, сам перерабатывает и продает продукцию, обеспечивает людей работой. Еще один важный момент - формируется деловая среда в районах. Пример тех, кто получает большой доход, вдохновляет и других, побуждает их больше стремиться и учиться, - сказал Президент.
Фермерское хозяйство «Комилжон ота Мамажонов» специализируется на выращивании зерна и овощей. Также разбит виноградник на 7 гектарах. На свободных площадях намечено выращивать маш, планируется организовать лимонарий на 5 гектаров. В эти дни хорошо развивается пшеница.
Здесь же представлена информация о запланированных проектах и предприятиях, которые будут введены в строй в сельском хозяйстве и пищевой промышленности.