«Темурбеклар мактаби»нинг битирувчилари олий ўқув юртларига имтиҳонсиз қабул қилинади
Мамлакатимиз Қуролли Кучларини мустаҳкамлаш жараёнида ёшлар ўртасида ватанпарварлик тарбиясини кучайтириш, ҳарбийларнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугун армия ва ҳарбий таълим муассасалари ўзликни англаш, миллий ғурур, мустаҳкам ирода мактабига айланди. Ёш аскар ва курсантлар учун ҳарбий қасамёд қабул қилишдан аввал «Ўзбекистон тарихи» фани ва «Темур тузуклари» китоби бўйича синов ўтказиш йўлга қўйилди.
Президентимизнинг 2017 йили қабул қилинган «Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида»ги фармонида бу борада яна бир муҳим банд белгиланди. Буюк саркарда Амир Темур бобомизнинг мардлиги ва ватанпарварлиги, жасорати ва адолатпарварлигини ёшларимизга ўрнак қилиш мақсадида мамлакатимиздаги барча ҳарбий лицейларга «Темурбеклар мактаби» деб ном берилди.
Чунки ҳар бир йигит-қиз, айниқса, ҳарбийлик касбини танлаган ёшлар жонажон Ватанимиз тарихини, халқ қаҳрамонлари, буюк саркарда ва қўмондонлар ҳаёти ва жасоратини чуқур билиши, улар билан фахрланиши керак. Бу инсонда миллий ғурурни, ватанпарварлик, фидойилик ҳиссини тарбиялайди.
Фарғонадаги «Темурбеклар мактаби»да таълим-тарбия ишлари шу асосда йўлга қўйилган. Айни пайтда бу ерда 437 ўқувчи таҳсил олмоқда. Уларга 31 нафар педагог ходим ва 22 нафар ҳарбий сабоқ бермоқда.
Мактаб ёшларни Мудофаа вазирлиги тасарруфидаги олий ҳарбий билим юртлари ва бошқа ўқув муассасаларига аниқ фанларга чуқурлаштирилган ҳолда тайёрлашга ихтисослашган. Шинам фан синфлари, компьютер хоналари, касбий ва тарихий адабиётларга бой кутубхонада бунинг учун барча шароит яратилган.
Ўқувчилар дарсдан бўш вақтини фойдали ўтказиши учун турли фан ва спорт тўгараклари фаолияти йўлга қўйилган.
Давлатимиз раҳбари ҳозирда ҳарбий лицейларнинг номи ўзгаргани, энди унинг мазмун-моҳияти, таълим сифати ҳам Темур бобомизга муносиб бўлиши зарурлигини таъкидлади.
- «Темурбеклар мактаби» ёшлар ҳам, ота-оналар ҳам ҳавас қиладиган маскан бўлиши керак. Бунинг учун уларнинг мавқеи, савияси, билим бериш даражаси юқори бўлиши зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз «Темурбеклар мактаби»ни ривожлантириш бўйича янги тизимни белгилаб берди. Унга кўра, бу мактабларга ёшлар чекланган миқдорда танлаб олинади, ўқувчилар замонавий ахборот технологиялари ва камида иккита хорижий тилни пухта ўрганади, жисмоний тарбия билан мунтазам шуғулланиб, ҳар томонлама баркамол, ёшлар орасида етакчи бўлиб шаклланади. Ушбу мактаблар битирувчилари олий таълим муассасаларига имтиҳонсиз қабул қилинади.
Давлатимиз раҳбари «Темурбеклар мактаби»да яратилган шароитларни кўздан кечирди, ўқувчилар билан суҳбатлашди.
Шу ерда Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари билан мулоқот бўлиб ўтди. Президентимиз уларни яқинлашиб келаётган Хотира ва қадрлаш куни билан табриклади. Нуронийлар юртимизга тинчлик-фаровонлик тилаб дуолар қилди.

Выпускники школ "Темурбеклар мактаби" будут приниматься в вузы без экзаменов
В процессе укрепления Вооруженных Сил нашей страны особое внимание уделяется усилению патриотического воспитания молодежи, повышению интеллектуального потенциала военнослужащих. Сегодня армия и военные училища стали школой национального самосознания и гордости, непоколебимой воли. Налажена экзаменация молодых солдат и курсантов по предмету "История Узбекистана" и книге "Уложения Темура" перед принесением ими воинской присяги.
Важным шагом в этом направлении стало принятие Указа главы государства "О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана" в 2017 году. Чтобы отвага и патриотизм, мужество и справедливость великого полководца Амира Темура служили неизменным ориентиром для молодежи, все военные лицеи в нашей стране названы "Темурбеклар мактаби".
Ибо каждый молодой человек, особенно тот, кто выбрал военную профессию, должен глубоко знать историю Родины, жизнь и подвиги народных героев, великих полководцев и военачальников, гордиться ими. Это воспитывает национальную гордость, патриотизм, самоотверженность.
На основе этих принципов налажена учебно-воспитательная работа в школе "Темурбеклар мактаби" в Фергане. Сегодня здесь учатся 437 человек. Им преподают 31 педагог и 22 военнослужащих.
Школа специализируется на подготовке молодежи к поступлению в высшие военные училища при Министерстве обороны и другие образовательные учреждения с уклоном на точные науки. В просторных классах, компьютерных кабинетах, библиотеке с профильной и исторической литературой созданы все условия.
Для содержательного проведения свободного от учебы времени действуют различные научные кружки и спортивные секции.
Глава государства отметил, что суть и содержание, качество образования в школах должны соответствовать их новому названию, деяниям нашего великого предка Темура.
- Школы «Темурбеклар мактаби» должны вызывать восхищение и молодежи, и родителей. Для этого необходимо повысить статус этих школ, их авторитет, уровень обучения здесь.
Президент определил новую систему по развитию школ «Темурбеклар мактаби». Так, молодежь в эти учреждения будет отбираться на конкурсной основе, учащиеся должны будут освоить современные информационные технологии и не менее двух иностранных языков, регулярно заниматься физической культурой, стать всесторонне гармонично развитыми личностями и лидерами молодежи. Выпускники школ будут приниматься в вузы без экзаменов.
Глава государства осмотрел созданные в школе условия, побеседовал с учащимися.
Здесь же состоялась встреча с участниками Второй мировой войны. Президент Шавкат Мирзиёев поздравил их с приближающимся Днем памяти и почестей. Ветераны прочитали молитву с пожеланиями мира и благополучия нашей стране.