«Темурбеклар мактаби»нинг битирувчилари олий ўқув юртларига имтиҳонсиз қабул қилинади
Мамлакатимиз Қуролли Кучларини мустаҳкамлаш жараёнида ёшлар ўртасида ватанпарварлик тарбиясини кучайтириш, ҳарбийларнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугун армия ва ҳарбий таълим муассасалари ўзликни англаш, миллий ғурур, мустаҳкам ирода мактабига айланди. Ёш аскар ва курсантлар учун ҳарбий қасамёд қабул қилишдан аввал «Ўзбекистон тарихи» фани ва «Темур тузуклари» китоби бўйича синов ўтказиш йўлга қўйилди.
Президентимизнинг 2017 йили қабул қилинган «Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида»ги фармонида бу борада яна бир муҳим банд белгиланди. Буюк саркарда Амир Темур бобомизнинг мардлиги ва ватанпарварлиги, жасорати ва адолатпарварлигини ёшларимизга ўрнак қилиш мақсадида мамлакатимиздаги барча ҳарбий лицейларга «Темурбеклар мактаби» деб ном берилди.
Чунки ҳар бир йигит-қиз, айниқса, ҳарбийлик касбини танлаган ёшлар жонажон Ватанимиз тарихини, халқ қаҳрамонлари, буюк саркарда ва қўмондонлар ҳаёти ва жасоратини чуқур билиши, улар билан фахрланиши керак. Бу инсонда миллий ғурурни, ватанпарварлик, фидойилик ҳиссини тарбиялайди.
Фарғонадаги «Темурбеклар мактаби»да таълим-тарбия ишлари шу асосда йўлга қўйилган. Айни пайтда бу ерда 437 ўқувчи таҳсил олмоқда. Уларга 31 нафар педагог ходим ва 22 нафар ҳарбий сабоқ бермоқда.
Мактаб ёшларни Мудофаа вазирлиги тасарруфидаги олий ҳарбий билим юртлари ва бошқа ўқув муассасаларига аниқ фанларга чуқурлаштирилган ҳолда тайёрлашга ихтисослашган. Шинам фан синфлари, компьютер хоналари, касбий ва тарихий адабиётларга бой кутубхонада бунинг учун барча шароит яратилган.
Ўқувчилар дарсдан бўш вақтини фойдали ўтказиши учун турли фан ва спорт тўгараклари фаолияти йўлга қўйилган.
Давлатимиз раҳбари ҳозирда ҳарбий лицейларнинг номи ўзгаргани, энди унинг мазмун-моҳияти, таълим сифати ҳам Темур бобомизга муносиб бўлиши зарурлигини таъкидлади.
- «Темурбеклар мактаби» ёшлар ҳам, ота-оналар ҳам ҳавас қиладиган маскан бўлиши керак. Бунинг учун уларнинг мавқеи, савияси, билим бериш даражаси юқори бўлиши зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз «Темурбеклар мактаби»ни ривожлантириш бўйича янги тизимни белгилаб берди. Унга кўра, бу мактабларга ёшлар чекланган миқдорда танлаб олинади, ўқувчилар замонавий ахборот технологиялари ва камида иккита хорижий тилни пухта ўрганади, жисмоний тарбия билан мунтазам шуғулланиб, ҳар томонлама баркамол, ёшлар орасида етакчи бўлиб шаклланади. Ушбу мактаблар битирувчилари олий таълим муассасаларига имтиҳонсиз қабул қилинади.
Давлатимиз раҳбари «Темурбеклар мактаби»да яратилган шароитларни кўздан кечирди, ўқувчилар билан суҳбатлашди.
Шу ерда Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари билан мулоқот бўлиб ўтди. Президентимиз уларни яқинлашиб келаётган Хотира ва қадрлаш куни билан табриклади. Нуронийлар юртимизга тинчлик-фаровонлик тилаб дуолар қилди.

Graduates of Temurbeklar Maktabi schools to be admitted to universities without exams
In the process of consolidating the Armed Forces of the country, special attention is paid to bolstering the patriotic education of young people and uplifting the intellectual potential of military personnel. Today, the army and military schools have become schools of national identity and pride, of unshakable will. Now, young soldiers and cadets are examined on the discipline “History of Uzbekistan” and the book “The Code of Temur” before taking military oath.
An important step in this direction became the adoption of a presidential resolution outlining measures to improve the effectiveness of youth policy and support the activities of the Youth Union of Uzbekistan, signed in 2017. In order for the bravery and patriotism, courage and justice of the great commander Amir Temur to serve as a reference point for young people, all military lyceums in the country are called “Temurbeklar Maktabi”.
Every young man, especially the one who chooses the military profession, should know in depth the history of the Motherland, the life and feats of national heroes, outstanding commanders and military leaders, and be proud of them. This fosters national self-identity, patriotism and dedication.
Building on these principles, educational process has been established at the Temurbeklar Maktabi school in Fergana. Today, 437 cadets study here. They are taught by 31 teachers and 22 military servicemen.
The school specializes in training young people for admission to higher military schools under the Ministry of Defense and other educational institutions with a focus on exact sciences. All the conditions are there in spacious classrooms, computer halls, and the library with specialized and historical literature.
For the meaningful arrangement of free time, there are various scientific training centers and sports clubs.
President Shavkat Mirziyoyev noted that the essence and substance as well as quality of education in schools should be in tune with their new title and the deeds of our great ancestor Temur.
“Temurbeklar Maktabi schools should be admired by both young people and parents. For this, it is necessary to raise the status of these schools, their authority, and the level of education here,” the Head of the state insisted.
The President came up with a new development system for Temurbeklar Maktabi school. Thus, young people in these institutions will be selected out on a competitive basis, cadets will have to master contemporary information technologies and at least two foreign languages, regularly engage in physical culture, become fully harmoniously developed individuals and leaders of young people. School graduates will be admitted to universities without exams.
The Head of the state enquired into the conditions created at the school, and talked with cadets.
A meeting with Second World War veterans took place here. President Shavkat Mirziyoyev congratulated them on the upcoming Day of Memory and Honor. Veterans offered a prayer with wishes of peace and prosperity to the country.