Шавкат Мирзиёев: Тиббий жиҳозларни юртимизда ишлаб чиқариш ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий жиҳатдан яхши натижа беради
Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳридаги «Listem-Fergana» қўшма корхонасини бориб кўрди.
Жанубий Корея билан ҳамкорликда ташкил этилган мазкур қўшма корхонада рентген асбоб-ускуналари ишлаб чиқарилади. Бу нафақат юртимиз, балки минтақада юқори технологияли тиббий техника тайёрлайдиган ягона завод ҳисобланади.
Корхона лойиҳасининг умумий қиймати 8 миллион доллар бўлиб, йилига икки турдаги 300 дона рентен аппарати ишлаб чиқаришга мўлжалланган. Биринчи босқич доирасида 35 киши иш билан таъминланган. Йил якунига қадар яна юзга яқин иш ўрни яратилиши кўзда тутилган.
Ҳозирда кейинги босқични ҳаётга татбиқ этиш устида иш олиб бориляпти. Бунинг натижасида йиллик ишлаб чиқариш қувватини 500 донага, маҳсулотлар турини 10 дан ошириш режалаштирилган. Бу шу пайтгача катта валюта маблағлари эвазига импорт қилинаётган тиббий ускуналар ўрнини тўлдириш, ички бозорни арзон ва юқори сифатли жиҳозлар билан таъминлашга хизмат қилади. Корхона тўла қувват билан ишлай бошлагач, маҳсулотни экспортга йўналтириш ҳам мўлжалланган.
«Listem-Fergana»нинг рентген ускуналарига ҳозирданоқ талаб юқори. Бу ерда ишлаб чиқарилган дастлабки «Smart DR» рақамли рентген аппарати чет эллардаги муқобилларидан уч баробар арзон. Масалан, унинг нархи 50 минг АҚШ долларини ташкил этади. «Philips» компаниясининг шу каби техникаси 144 минг доллар, «Siemens» компаниясиники эса 168 минг доллар атрофида баҳоланади.
«Smart DR» рентген аппаратида соатига 15 мижозни текширувдан ўтказиш мумкин. Олинган тасвирлар компьютер хотирасида 5 йилгача сақланади. Бу касалликлар динамикасини кузатишда муҳим аҳамиятга эга. Тасвирни интернет орқали юбориш ҳам мумкин. Бу бошқа шифокорлар билан масофадан туриб маслаҳатлашиш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашда тўғри ташхис қўйиш муҳимлиги, тиббий жиҳозларни юртимизда ишлаб чиқариш ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий жиҳатдан яхши натижа беришини таъкидлади. Шавкат Мирзиёев энди корхонада маҳаллийлаштириш даражасини ошириш, саноат кооперациясини ривожлантириш, ходимлар малакасини юксалтириш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда «Hyundai» компанияси билан ҳамкорликда «Қўқон» эркин иқтисодий зонасида электромобиллар ишлаб чиқариш, Водил кўмир конида кўмир қазиб чиқариш, тошдан экологик тоза қоғоз ишлаб чиқаришга оид режалар, «Фарғонаазот» ва «Қўқонсуперфосфат» акциядорлик жамиятларини модернизация қилишга қаратилган лойиҳалар муҳокама қилинди.
Президентимиз лойиҳаларни маъқуллаб, уларни амалга оширишда сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.

Shavkat Mirziyoyev: Production of medical equipment in our country to have immense economic, social effect
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited a joint venture Listem-Fergana in the city of Ferghana.
The company, organized jointly with partners from South Korea, produces X-ray equipment. It is the only manufacturer of such high-tech medical machinery not only in our country, but also in the entire region.
The project cost of the enterprise is 8 million dollars, and it is capable of producing 300 pieces of X-ray machines of two kinds per year. During the first phase of the project, 35 people were provided with work. By the end of the year, about 100 more jobs are expected to be created.
Currently, efforts are underway to implement the second phase of the scheme. As a result, it is planned to bring the annual production to 500 pieces, to expand the range of products to more than 10 types. All this would help supply the domestic market with affordable and high-quality medical equipment, which today is imported into our country at the expense of tremendous foreign exchange funds. After the enterprise reaches its full capacity, it plans to establish exports.
Listem-Fergana products are in great demand already. The first model of the enterprise – the digital radiograph Smart DR – costs 50 thousand US dollars, which is thrice as cheap as foreign counterparts. For example, similar equipment from Philips costs 144 thousand dollars, the Siemens device is $168 thousand.
With the use of Smart DR it is possible to serve 15 patients an hour. Pictures are stored in the memory of the device for up to 5 years, which is important for monitoring the dynamics of the disease. Shots can be sent via the internet to other doctors for distance collective diagnosis.
The head of state noted that correct diagnosis is important for improving the health of the population, while the production of medical equipment in our country will have immense economic and social effect. Shavkat Mirziyoyev instructed to uplift the level of localization and skills of workers in the enterprise, and promote industrial cooperation.
The premises have served today also for the consideration of projects on the organization of production of electric vehicles jointly with Hyundai in the Kokand free economic zone, of coal mining at the Vodil deposit, of manufacturing environmentally friendly paper made of stone, as well as the modernization of Ferganaazot and Kokandsuperfosfat joint-stock companies.
The President approved the presented projects and noted the need to pay special attention to quality and deadlines in their implementation.