Шавкат Мирзиёев: Тиббий жиҳозларни юртимизда ишлаб чиқариш ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий жиҳатдан яхши натижа беради
Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳридаги «Listem-Fergana» қўшма корхонасини бориб кўрди.
Жанубий Корея билан ҳамкорликда ташкил этилган мазкур қўшма корхонада рентген асбоб-ускуналари ишлаб чиқарилади. Бу нафақат юртимиз, балки минтақада юқори технологияли тиббий техника тайёрлайдиган ягона завод ҳисобланади.
Корхона лойиҳасининг умумий қиймати 8 миллион доллар бўлиб, йилига икки турдаги 300 дона рентен аппарати ишлаб чиқаришга мўлжалланган. Биринчи босқич доирасида 35 киши иш билан таъминланган. Йил якунига қадар яна юзга яқин иш ўрни яратилиши кўзда тутилган.
Ҳозирда кейинги босқични ҳаётга татбиқ этиш устида иш олиб бориляпти. Бунинг натижасида йиллик ишлаб чиқариш қувватини 500 донага, маҳсулотлар турини 10 дан ошириш режалаштирилган. Бу шу пайтгача катта валюта маблағлари эвазига импорт қилинаётган тиббий ускуналар ўрнини тўлдириш, ички бозорни арзон ва юқори сифатли жиҳозлар билан таъминлашга хизмат қилади. Корхона тўла қувват билан ишлай бошлагач, маҳсулотни экспортга йўналтириш ҳам мўлжалланган.
«Listem-Fergana»нинг рентген ускуналарига ҳозирданоқ талаб юқори. Бу ерда ишлаб чиқарилган дастлабки «Smart DR» рақамли рентген аппарати чет эллардаги муқобилларидан уч баробар арзон. Масалан, унинг нархи 50 минг АҚШ долларини ташкил этади. «Philips» компаниясининг шу каби техникаси 144 минг доллар, «Siemens» компаниясиники эса 168 минг доллар атрофида баҳоланади.
«Smart DR» рентген аппаратида соатига 15 мижозни текширувдан ўтказиш мумкин. Олинган тасвирлар компьютер хотирасида 5 йилгача сақланади. Бу касалликлар динамикасини кузатишда муҳим аҳамиятга эга. Тасвирни интернет орқали юбориш ҳам мумкин. Бу бошқа шифокорлар билан масофадан туриб маслаҳатлашиш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашда тўғри ташхис қўйиш муҳимлиги, тиббий жиҳозларни юртимизда ишлаб чиқариш ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий жиҳатдан яхши натижа беришини таъкидлади. Шавкат Мирзиёев энди корхонада маҳаллийлаштириш даражасини ошириш, саноат кооперациясини ривожлантириш, ходимлар малакасини юксалтириш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда «Hyundai» компанияси билан ҳамкорликда «Қўқон» эркин иқтисодий зонасида электромобиллар ишлаб чиқариш, Водил кўмир конида кўмир қазиб чиқариш, тошдан экологик тоза қоғоз ишлаб чиқаришга оид режалар, «Фарғонаазот» ва «Қўқонсуперфосфат» акциядорлик жамиятларини модернизация қилишга қаратилган лойиҳалар муҳокама қилинди.
Президентимиз лойиҳаларни маъқуллаб, уларни амалга оширишда сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев: Производство медицинского оборудования у нас в стране даст огромный экономический и социальный эффект
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил совместное предприятие «Listem-Fergana» в городе Фергане.
Предприятие, организованное совместно с партнерами из Южной Кореи, производит рентгеновское оборудование. Это единственный производитель такой высокотехнологичной медицинской техники не только в нашей стране, но и во всем регионе.
Проектная стоимость предприятия - 8 миллионов долларов, оно способно выпускать в год 300 штук рентгеновских аппаратов двух видов. В рамках первого этапа проекта обеспечены работой 35 человек. До конца года предусмотрено создание еще около 100 рабочих мест.
В настоящее время ведется работа над реализацией второго этапа проекта. В результате намечено довести годовое производство до 500 штук, расширить ассортимент до более чем 10 видов. Все это позволит обеспечить внутренний рынок доступной и высококачественной медицинской техникой, которая сегодня импортируется в нашу страну за счет больших валютных средств. После выхода предприятия на полную мощность планируется наладить экспорт.
Уже сейчас продукция «Listem-Fergana» пользуется большим спросом. Первая модель предприятия - цифровой рентгенограф «Smart DR» - стоит 50 тысяч долларов США, что втрое дешевле зарубежных аналогов. Например, аналогичная техника от компании «Philips» стоит 144 тысячи долларов, аппарат производства «Siemens» - 168 тысяч долларов.
С использованием «Smart DR» можно обслуживать 15 пациентов за час. Снимки хранятся в памяти аппарата до 5 лет, что важно для наблюдения за динамикой заболевания. Снимки можно отправлять через интернет другим врачам для коллективной постановки диагноза дистанционно.
Глава государства отметил, что правильная диагностика имеет важное значение для укрепления здоровья населения, производство медицинского оборудования в нашей стране даст огромный экономический и социальный эффект. Шавкат Мирзиёев дал поручения по повышению уровня локализации и квалификации работников на предприятии, развитию промышленной кооперации.
Здесь же рассмотрены проекты по организации совместно с компанией «Hyundai» производства электромобилей в свободной экономической зоне "Коканд", добыче угля на Вуадильском месторождении, выпуску экологически чистой бумаги из камня, а также по модернизации акционерных обществ "Ферганаазот" и "Кокандсуперфосфат".
Президент одобрил представленные проекты и отметил необходимость уделения особого внимания качеству и соблюдению сроков при их реализации.