Маънавий-маърифий ишлар самарадорлигини ошириш бўйичақўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатимизда маънавий-маърифий ишларни тизимли ташкил этиш, бу борада амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг самарадорлигини ошириш, аҳоли, айниқса, ёшларнинг интеллектуал салоҳияти, онгу тафаккури ва дунёқарашини юксалтириш, мафкуравий иммунитетини мустаҳкамлаш, ватанпарварлик, халққа муҳаббат ва садоқат туйғуси билан яшайдиган баркамол авлодни тарбиялашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шу билан бирга, жаҳонда ғоявий-мафкуравий курашлар кескин давом этаётган, маънавий таҳдидлар кучайиб бораётган ҳозирги даврда ёшлар ўртасида миллий қадриятларга беписандлик, зарарли ёт ғоялар таъсирига берилиш, жиноятчилик ва экстремизм ҳаракатларига адашиб қўшилиб қолиш ҳолатлари ҳамон учрамоқда.
Маънавий-маърифий ишларнинг таъсирчанлигини ошириш, маънавият соҳасидаги ички ва ташқи таҳдид ҳамда хавф-хатарларга қарши самарали курашиш, жамиятда мафкуравий иммунитетни мустаҳкамлаш, давлат ва жамоат ташкилотларининг бу борадаги фаолиятига яқиндан кўмаклашиш мақсадида:
1. Қуйидагилар Республика Маънавият ва маърифат кенгаши (кейинги ўринларда Республика кенгаши деб юритилади) фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
аҳоли ўртасида фаол фуқаролик позициясини шакллантириш, жамиятда миллий ва умуминсоний қадриятларга асосланган демократик тамойилларни қарор топтириш;
мамлакатимизда амалга оширилаётган сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маънавий-маърифий ислоҳотларнинг, қабул қилинаётган қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка самарали етказиш;
оила, маҳалла, таълим муассасалари ва меҳнат жамоаларида ижтимоий-маънавий муҳитни ўрганиш ва соғломлаштиришга қаратилган фаолиятда иштирок этиш,“маҳалла–туман–вилоят–республика” принципи асосида ҳудудлар кесимидаги ижтимоий-маънавий муҳит харитасини шакллантириш, бу жараёнга замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш;
“Жаҳолатга қарши маърифат” ғояси асосида жамиятда узлуксиз маънавий-маърифий тарбия ва тарғибот-ташвиқот ишларини ташкил этишнинг стратегик йўналишлари, таъсирчан, креатив ва инновацион услубларини ишлаб чиқиш;
тинчлик ва осойишталикка, мамлакатимизнинг барқарор тараққиётига, қадрият ва урф-одатларга ҳамда инсонпарварлик ғояларига хавф солувчи турли ички ва ташқи таҳдидларга қарши самарали тарғибот ишларини олиб бориш;
аҳолининг ижтимоий-маънавий ҳаётида бунёдкорлик ғояларини кучайтириш,диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик муҳитини янада мустаҳкамлаш.
2. Ўзбекистон Республикасида маънавий-маърифий ишлар самарадорлигини янада ошириш, аҳолининг интеллектуал салоҳияти ва дунёқарашини юксалтиришга, мафкуравий иммунитетини мустаҳкамлашга доир чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда – Чора-тадбирлар дастури) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Республика Маънавият ва маърифат кенгашининг таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари – Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туманлар (шаҳарлар) Маънавият ва маърифат кенгашлари (кейинги ўринларда – ҳудудий кенгашлар) раислари ўн кун муддатда ҳудудий кенгашлар таркибини қайта тасдиқласин.
Республика кенгашининг йиғилиши бир йилда бир марта Республика кенгаши раиси, бошқа вақтларда эса заруратга қараб Республика кенгаши раисининг ўринбосарлари томонидан ўтказилади;
ҳудудий кенгашларнинг йиғилишлари ҳудудий кенгашлар раислари томонидан ҳар ярим йилда бир марта ўтказилади;
Республика Маънавият ва маърифат маркази (кейинги ўринларда – Марказ) Республика кенгашининг, унинг ҳудудий бўлим ва бўлинмалари тегишли ҳудудий кенгашларнинг ишчи органлари ҳисобланади.
6. Марказ:
а) Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази билан биргаликда уч ой муддатда қуйидагиларни назарда тутган ҳолда, Узлуксиз маънавий тарбия концепцияси лойиҳасини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
маънавий тарбияни баҳолашнинг илмий асосланган индикаторлари;
бола тарбиясида миллий тарбия методлари ва замонавий педагогиканинг илғор ютуқларидан самарали фойдаланиш шакллари;
маънавий тарбияни шакллантиришда оила, таълим муассасалари, маҳалла, оммавий ахборот воситалари ва бошқа ижтимоий тузилмалар ўртасида самарали ҳамкорликни ўрнатиш механизмлари;
тарбияланувчилар билан бирга тарбиячиларнинг ҳам билими ва малакасини мунтазам ошириб боришни назарда тутувчи узлуксиз маънавий тарбия тизими;
маънавий тарбияни шакллантиришнинг ҳомиладорлик давридан бошланиши ва тарбиянинг ҳар бир босқичдаги ўзига хос хусусиятлари;
маънавий тарбиянинг тадрижий ривожланиш ва узлуксизлик тамойилларига асосланиши;
б) Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази билан биргаликда икки ой муддатда қуйидагиларни назарда тутган ҳолда, Жамиятда ижтимоий-маънавий муҳитнинг ҳолатини аниқлаш ва манзилли соғломлаштириш методикаси лойиҳасини ишлаб чиқсин ва Республика кенгашига киритсин:
ҳудудлардаги ижтимоий-маънавий муҳит ҳолатини хонадонма-хонадон юриб аниқлаш, тизимли мониторинг ва таҳлил қилишда замонавий ахборот-коммуникация воситаларидан фойдаланиш шакллари;
таҳлил натижаларини “маҳалла–туман–вилоят–республика” принципи асосида ҳудудлар кесимидаги ижтимоий-маънавий муҳит харитасида акс эттириш тартиби;
ижтимоий, иқтисодий ва психологик муаммоларни бартараф этишга қаратилган мақсадли ва манзилли тарғибот-ташвиқот ишларини амалга оширишга доир тавсиялар;
аҳолининг мафкуравий иммунитетини мустаҳкамлашга йўналтирилган инновацион методларни яратиш, илмий-амалий дастурларни амалиётга жорий этиш механизми;
в) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда уч ой муддатда Марказнинг ҳудудий бўлим ва бўлинмалари ходимлари, давлат органлари ҳамда бошқа ташкилотларнинг маънавий-маърифий ишлар учун масъул ходимларини Марказ ҳузуридаги “Маънавият тарғиботчиси” таълим муассасасида тизимли равишда ўқитиш амалиётини жорий этсин.
7. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясига:
“Madaniyat va maʻrifat” телеканалини Марказ, унинг ҳудудий бўлим ва бўлинмалари фаолиятини ёритиш масалалари бўйича Республика кенгашининг бош ахборот ҳамкори этиб белгилаш;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, Халқаро пресс-клуб ва бошқа оммавий ахборот воситалари билан биргаликда аҳолининг интеллектуал салоҳияти ва дунёқарашини юксалтиришга, мафкуравий иммунитетини мутаҳкамлашга, баркамол авлодни тарбиялашга қаратилган мақолалар, ток-шоулар, ижтимоий роликлар, кўрсатувлар, публицистик чиқишлар ва эшиттиришлар ташкил қилиш тавсия этилсин.
8. Марказ, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси ва Журналистлар ижодий уюшмасининг маънавий-маърифий ишларни амалга оширишдаги, юксак ижтимоий-маънавий муҳитни шакллантиришдаги самарали меҳнати ва ибратли фаолияти учун давлат органлари ва ташкилотлар ходимларига топшириладиган “Маънавият фидойиси” кўкрак нишонини таъсис этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Марказ манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда“Маънавият фидойиси” кўкрак нишонини таъсис этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарор лойиҳасини белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Марказ ҳузурида “Маърифат” тарғиботчилар жамияти нодавлат нотижорат ташкилоти шаклида таъсис этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясига “Маърифат” тарғиботчилар жамияти фаолиятини давлат субсидияси шаклида қўллаб-қувватлаштавсия этилсин.
10. Белгилансинки, 2019 йил 1 июндан ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳақ тўлашнинг тасдиқланган разрядларига кўра Марказ, унинг ҳудудий бўлим ва бўлинмалари ходимлари лавозим маошини аниқлашда
тариф коэффициентлари 1,7 баравар кўпайтирилган миқдорда қўлланилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Марказ, унинг ҳудудий бўлим ва бўлинмалари ходимларининг иш ҳақи миқдорини ошириш билан боғлиқ бўлган харажатлар учун 2019 йилги Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрлари доирасида маблағ ажратсин.
12. Марказ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 7 октябрдаги 336-сон қарори билан тасдиқланган Раҳбарлари ходимларни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиш тўғрисида илтимоснома киритиши мумкин бўлган давлат ҳокимияти органлари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, республика аҳамиятига молик бошқа давлат ташкилотлари рўйхатига киритилсин.
13. Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Ариповга – Чора-тадбирлар дастурини амалга ошириш юзасидан вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш ҳамда уларнинг ўз вақтида ва самарали бажарилиши юзасидан тизимли мониторинг ўрнатилиши;
Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Ф.Ш.Махмудовга – Чора-тадбирлар дастурида белгиланган вазифаларнинг тўлиқ амалга оширилиши, кейинги йиллар учун назарда тутилган чора-тадбирлар дастурлари ўз вақтида ва сифатли ишлаб чиқилишининг ташкил этилиши;
вазирликлар ва идоралар раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига – Чора-тадбирлар дастурида назарда тутилган вазифалар ижросининг тўғри ташкил этилиши ҳамда тадбирларнинг муддатида ва тўлиқ бажарилиши юзасидан жавобгарлик юклансин.
14. Марказ манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатдақонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдуваҳитов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по повышению эффективности духовно-просветительской работы
В стране уделяется особое внимание системной организации духовно-просветительской работы, повышению эффективности осуществляемых в этом направлении мер, повышению интеллектуального потенциала, сознания, мышления и мировоззрения, укреплению идеологического иммунитета и мировоззрения населения, особенно молодежи, воспитанию гармонично развитого поколения в духе патриотизма, любви и преданности народу.
Вместе с тем в настоящее время, когда в мире продолжается острая идеологическая борьба и усиливаются угрозы духовности, все еще встречаются случаи пренебрежительного отношения молодежи к национальным ценностям, попадания ее под влияние чуждых идей, вступления по незнанию на путь преступности и экстремизма.
В целях повышения действенности духовно-просветительской работы, эффективности борьбы с внутренними и внешними угрозами, рисками в области духовности, усиления в обществе идеологического иммунитета, тесного содействия деятельности государственных и общественных организаций в этом направлении:
1. Определить основными направлениями деятельности Республиканского совета по духовности и просветительству (далее – Республиканский совет):
формирование среди населения активной гражданской позиции, утверждение в обществедемократических принципов, основанных на национальных и общечеловеческих ценностях;
эффективное доведение до широкой общественности сути и значенияпроводимых в нашей стране политических, экономических, социальных, духовно-просветительских реформ, принимаемых актов законодательства;
участие в деятельности по изучению и оздоровлению социально-духовного климата в семье, махаллях, образовательных учреждениях и трудовых коллективах, формирование в разрезе регионов карты социально-духовного климата на основе принципа «махалля – район – область – республика», широкое внедрение в данный процесс современных информационно-коммуникационных технологий;
разработку стратегических направлений, действенных, креативных, инновационных методов организации в обществе непрерывного духовно-просветительского воспитания, пропагандистско-агитационной работы на основе идеи «Просвещение против невежества»;
проведение эффективной пропагандистской работы по противодействию различным внутренним и внешним посягательствам, представляющим угрозу миру и спокойствию, устойчивому развитию страны, национальным ценностям и традициям, идеям гуманизма;
дальнейшее усиление созидательных идей в социально-духовной жизни населения, укрепление атмосферы религиозной толерантности и межнационального согласия.
2. Утвердить Программу мер по дальнейшему повышению эффективности духовно-просветительской работы, развитию интеллектуального потенциала и мировоззрения, укреплению идеологического иммунитета населения в Республике Узбекистан (далее – Программа мер) согласно приложению № 1.
3. Утвердить состав Республиканского совета по духовности и просветительствусогласно приложению № 2.
4. Председателю Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимам областей, города Ташкента и районов (городов) – председателям советов по духовности и просветительству Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента и районов (городов) (далее – территориальные советы)в десятидневный срок переутвердить составы территориальных советов.
заседания Республиканского совета проводятся один раз в год председателем Республиканского совета, в другое время по необходимости – заместителями председателя Республиканского совета;
заседания территориальных советов проводятся один раз в каждые полгодапредседателями территориальных советов;
Республиканский центр духовности и просветительства (далее – Центр) является рабочим органом Республиканского совета, его территориальные отделы и отделения – рабочими органами соответствующих территориальных советов.
6. Центру:
а) совместно с Министерством дошкольного образования, Министерством народного образования, Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Научно-практическим исследовательским центром «Оила» в трехмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров проект Концепции непрерывного духовного воспитания, предусматривающий:
научно обоснованные индикаторы оценки духовного воспитания;
формы эффективного применения национальных методов воспитания ребенка и передовых достижений современной педагогики;
механизмы установления эффективного сотрудничества семьи, образовательных учреждений, махалли, средств массовой информации и других общественных структур в формировании духовного воспитания;
систему непрерывного духовного воспитания, предусматривающую постоянное повышение знаний и квалификации воспитанников и их воспитателей;
начало формирования духовного воспитания с периода беременности и своеобразные особенности воспитания на каждом этапе;
базирование духовного воспитания на принципах последовательного развития и непрерывности;
б) совместно с Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Научно-практическим исследовательским центром «Оила» в двухмесячный срок разработать и внести в Республиканский совет проект Методики определения и адресного оздоровления состояния социально-духовного климата в обществе, предусматривающий:
методы определения социально-духовного климата в регионах посредством подворового обхода, формы применения современных информационно-коммуникационных средств в проведении системного мониторинга и анализа;
порядок отображения результатов анализа на карте социально-духовного климата в разрезе регионов на основе принципа «махалля – район – область – республика»;
рекомендации по реализации целевых и адресных пропагандистско-агитационных работ, направленных на устранение социальных, экономических и психологических проблем;
механизм создания инновационных методов, направленных на укрепление идеологического иммунитета населения, внедрения в практику научно-практических программ;
в) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в трехмесячный срок внедрить в практику обучение на системной основе работников территориальных отделов и отделений Центра, а также работников государственных органов и других организаций, ответственных за духовно-просветительскую работу, в образовательном учреждении «Маънавият таргиботчиси» при Центре.
7. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана:
определить телеканал «Madaniyat va maʻrifat» в качестве генерального информационного партнера Республиканского совета по вопросам освещения деятельности Центра, его территориальных отделов и отделений;
совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана, Международным пресс-клубом и другими средствами массовой информации организацию статей, ток-шоу, социальных роликов, передач, публицистических выступлений, направленных на повышение интеллектуального потенциала и мировоззрения, укрепление идеологического иммунитета населения, воспитание гармонично развитого поколения.
8. Одобрить предложение Центра, Союза писателей Узбекистана и Творческого союза журналистов об учреждении нагрудного знака «Маънавиятфидойиси», вручаемого работникам государственных органов и организаций за плодотворный труд и самоотверженную работу в духовно-просветительской деятельности, формировании высокого социально-духовного климата.
Центру совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок в установленном порядке внести в Кабинет Министров проект постановления о мерах по учреждению нагрудного знака «Маънавият фидойиси».
9. Принять к сведению, что при Центре учрежденообщество пропагандистов «Маърифат» в форме негосударственной некоммерческой организации.
Рекомендовать Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан оказывать поддержку обществу пропагандистов «Маърифат» в форме государственных субсидий.
10. Установить, что с 1 июня 2019 года при установлении должностного оклада работников Центра, его территориальных отделов и отделений согласно утвержденным разрядам оплаты труда по единой тарифной сетке тарифные коэффициенты применяются с увеличением в 1,7 раза.
11. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить в рамках параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год средства на расходы, связанные с увеличением размера заработной платы работников Центра, его территориальных отделов и отделений.
12. Включить Центр в Перечень органов государственной власти, органов государственного и хозяйственного управления, других государственных организаций республиканского значения, руководители которых могут ходатайствовать о постоянной прописке работников в городе Ташкенте и Ташкентской области, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 7 октября 2016 года № 336.
13. Возложить ответственность на:
Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. – за установление системного мониторинга по координации деятельности министерств, ведомств и других организаций по своевременной и эффективной реализации Программы мер;
заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш. – за организацию полноценной реализации задач, предусмотренных в Программе мер, своевременную и качественную разработку программы мер на последующие годы;
руководителей министерств и ведомств, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за правильную организацию исполнения задач, предусмотренных Программой мер, а также своевременную и полноценную реализацию мероприятий.
14. Центру совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.