Чет тилларни ўқитиш ва амалий тилшунослик соҳасида ҳалқаро ҳамкорлик
Тошкентда чет тилларни ўқитиш ва амалий тилшунослик соҳасидаги долзарб масалаларга бағишланган халқаро анжуман бўлиб ўтмоқда.
Анжуманнинг биринчи кун тадбирлари И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетининг Тошкент шаҳридаги филиалида бошланди.
Корея Республикаси халқаро тадқиқотлар университети (KUIS – Korea University of International Studies, Сеул), Россия давлат нефть ва газ университетининг Тошкент шаҳридаги филиали ва пойтахтимиздаги “ERIELL Prof Education” ўқув маркази ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда маҳаллий ва хорижлик олимлар, ўқитувчилар, талабалар иштирок этди.
Россия давлат нефть ва газ университетининг Тошкент шаҳридаги филиали директори ўринбосари – ижрочи директори Абдулла Магрупов, "Буюк Келажак" халқаро нодавлат ташкилоти Экспертлар кенгаши ижрочи директори Зуҳра Азимова ва бошқалар Ўзбекистонда барча соҳалар каби илм-фан ва таълим йўналишида катта ўзгаришлар бўлаётгани, бу хорижий давлатлар билан халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашда яхши самара беришини қайд этди.
Тадбирда чет тилларни ўқитиш ва амалий тилшуносликнинг долзарблиги, таржима муаммолари, кўптиллиликнинг муҳим омиллари ва бу борада ечимини кутаётган масалалар таҳлилига асосий эътибор қаратилди.
– Халқаро анжуман Ўзбекистонда биринчи бор ўтказилмоқда, – деди Пусан миллий университети профессори Азамат Акбаров. – Бундан олдин бу каби анжуманлар Босния ва Герцеговина, Хорватия, Қозоғистонда ташкил этилган. Нуфузли тадбирнинг юртимизда бўлиб ўтаётгани дунё ҳамжамияти олдида ўз нуфузини мустаҳкамлаб бораётган Ўзбекистондаги янги ислоҳотлар билан боғлиқдир. Негаки, бугун биз барча соҳалар бўйича халқаро алоқаларни мустаҳкамлаб, амалий натижаларга эришмоқдамиз. Чет тилларини ўқитиш масалаларидаги ўзаро илмий ҳамкорлигимиз ҳам шундай эзгу мақсадларга қаратилгани билан эътиборга лойиқ.
Анжуманда 35 мамлакатдан 300 дан ортиқ тил, маданиятлараро таълим ва тилшунослик соҳаси мутахассислари қатнашмоқда. Улар 16 йўналишда ўз тажрибалари билан ўртоқлашади. “Oxford university press” нашриёти тайёрлаган китоблар кўргазма-савдоси ҳам бўлиб ўтади.
– Бу анжуманга таклиф этилганимдан хурсандман, – деди Янги Зеландиянинг Мэсси университети профессори Синтия Уайт. – Чунки бу ерда чет тилларини ўрганиш билан боғлиқ масалаларда маҳаллий ва хорижий мутахассис, олимларнинг маърузаларини тингладик. Шу вақтга қадар, университетимиз учун ўзбек олимлари билан алоқаларни яхши йўлга қўйиш имкони бўлмади. Истагимиз, бу каби анжуманлар сабаб икки давлат олимлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашдир.
Тадбирда амалий тилшунослик ва профессионал йўналтирилган таржима муаммолари, маданиятлараро мулоқот каби масалалар юзасидан фикр алмашилди.

Международное сотрудничество в области преподавания иностранных языков и практической лингвистики
В Ташкенте проходит международная конференция, посвященная обсуждению актуальных вопросов преподавания иностранных языков и практической лингвистики.
Первые мероприятия конференции начались в филиале Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте.
В конференции, организованной Корейским университетом международных исследований (KUIS – Korea University of International Studies) совместно с филиалом Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, столичным учебным центром "ERIELL Prof Education", приняли участие отечественные и зарубежные ученые, преподаватели, студенты.
Заместитель директора – исполнительный директор филиала Российского государственного университета нефти и газа в городе Ташкенте Абдулла Магрупов, исполнительный директор Экспертного совета Международной негосударственной некоммерческой организации "Буюк Келажак" Зухра Азимова и другие отметили, что в Узбекистане осуществляются масштабные преобразования во всех направлениях, в том числе в сферах науки и образования, что дает позитивные результаты в дальнейшем укреплении международного сотрудничества с зарубежными государствами.
На мероприятии основное внимание уделялось анализу вопросов актуальности преподавания иностранных языков, практической лингвистики, проблемам профессионально ориентированного перевода, важным факторам полиязычия, а также существующим проблемам в данном направлении.
– Международная конференция впервые организована в Узбекистане, – говорит профессор Пусанского национального университета Азамат Акбаров. – Предыдущие подобные конференции были организованы в Боснии и Герцеговине, Хорватии, Казахстане. Проведение престижного мероприятия в нашей стране связано с осуществляемыми реформами в Узбекистане, авторитет которого в мировом сообществе возрастает. Сегодня мы укрепляем международные связи и добиваемся практических результатов во всех сферах. Внимания заслуживает и тот факт, что наше взаимное научное сотрудничество по вопросам преподавания иностранных языков также направлено на достижение этих благих целей.
В конференции участвуют более 300 специалистов в области языкового и межкультурного образования, лингвистики из 35 стран мира. Они делятся своим опытом по 16 направлениям. В рамках конференции будет также организована выставка книг, выпущенных издательством "Oxford University Press".
– Я рада, что меня пригласили на эту конференцию, – говорит профессор Университета Мэсси в Новой Зеландии Синтия Уайт. – Мы заслушали доклады местных и иностранных специалистов, ученых по вопросам изучения иностранных языков. До настоящего времени наш университет не имел возможности для эффективного налаживания связей с узбекскими учеными. Посредством таких конференций мы намерены укрепить сотрудничество между учеными двух стран.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как проблемы практической лингвистики, профессионально ориентированного перевода, межкультурного диалога.