Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 май куни Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва саноат вазири Суҳайл бин Муҳаммад ал-Мазруий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари учрашувни очар экан, олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш мақсадида мамлакатимизга келган Бирлашган Араб Амирликларининг қатор вазирлик ва идоралари, етакчи инвестиция, молия, логистика, қурилиш ва бошқа компаниялари раҳбарларидан иборат нуфузли делегацияни самимий қутлади.
Ўз навбатида, БАА энергетика ва саноат вазири Суҳайл ал-Мазруий Амирликлар делегацияси номидан давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ҳамда БАА Президенти Шайх Халифа бин Зоид Ол Наҳаён, Абу-Даби Амирлиги валиаҳди, БАА Қуролли Кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён ва БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай Амирлиги ҳокими Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактумнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Жорий йил март ойида Абу-Даби ва Дубай шаҳарларида ўтказилган олий даражадаги самарали музокаралар дўстлик ва шерикликка асосланган икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга хизмат қилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Кейинги ойларда бўлиб ўтган юқори даражадаги делегациялар алмашинуви эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни амалга оширишнинг аниқ йўналишлари ва биринчи галдаги чора-тадбирларини белгилаб олиш имконини бергани таъкидланди.
Учрашувда Ўзбекистонда иқтисодиётнинг турли тармоқларида истиқболли лойиҳаларни, жумладан, электр станцияларини қуриш ва модернизация қилиш, янги конларни ўзлаштириш ва углеводород хомашёсини чуқур қайта ишлашни кенгайтириш, замонавий кимё саноати ва агросаноат корхоналари, логистика марказларини ташкил этиш, мамлакатимиз ҳудудларида инфратузилмани ривожлантириш ва бошқа қўшма ташаббусларни амалга ошириш масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Иқтисодиёт рақобатбардошлигини оширишга қаратилган самарали ислоҳотларни амалга оширишда тажриба алмашиш, шунингдек, юқори малакали кадрлар тайёрлаш соҳасида ҳамкорлик қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Бугунги кунда шерикликнинг ҳар бир устувор йўналишида тегишли таклифларни ишлаб чиқиш ва икки томонлама тадбирларни ўтказиш бўйича ишчи гуруҳлар фаолият юритмоқда.
Меҳмонлар Ўзбекистондаги давлат ва жамият ҳаётининг барча жабҳаларини қамраб олган кенг кўламли ислоҳотларни, шунингдек, ҳамкорлик учун мавжуд катта имкониятларни юксак баҳоладилар.
Учрашув якунида мамлакатларимиз халқлари фаровонлиги йўлида кўп қиррали муносабатларни изчил ривожлантириш ва мустаҳкамлаш борасидаги интилиш қатъий экани таъкидланди.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов
Сегодня, 2 мая, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и промышленности Сухейлем бин Мухаммадом аль-Мазруи.
Открывая встречу, глава нашего государства искренне приветствовал представительную делегацию ОАЭ в составе руководителей ряда министерств и ведомств, ведущих инвестиционных, финансовых, логистических, строительных и других компаний, прибывшую в Узбекистан в целях практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
В свою очередь, министр энергетики и промышленности Сухейль аль-Мазруи от имени эмиратской делегации выразил глубокую признательность Президенту Республики Узбекистан за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Объединенных Арабских Эмиратов шейха Халифы бин Заида аль-Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами ОАЭ шейха Мухаммада бин Заида аль-Нахаяна и вице-президента, Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, правителя Эмирата Дубай шейха Мухаммада бин Рашида аль-Мактума.
С глубоким удовлетворением отмечено, что продуктивные переговоры на высшем уровне в марте этого года в Абу-Даби и Дубае послужили выводу двусторонних отношений дружбы и партнерства на качественно новый уровень.
Подчеркнуто, что состоявшиеся в последние месяцы обмены визитами делегаций высокого уровня позволили определить конкретные направления и первоочередные меры по реализации принятых решений и подписанных соглашений.
В ходе встречи предметно рассмотрены вопросы реализации перспективных проектов в различных отраслях экономики, в том числе по строительству и модернизации электростанций, освоению новых месторождений и глубокой переработке углеводородного сырья, созданию современных химических и агропромышленных предприятий, логистических центров, развитию инфраструктуры в регионах Узбекистана, а также другие совместные инициативы.
Отмечена важность обмена опытом в продвижении эффективных реформ, направленных на повышение конкурентоспособности экономики страны, а также расширения сотрудничества в сфере подготовки высококвалифицированных кадров.
В настоящее время по каждому приоритетному направлению партнерства действуют рабочие группы по выработке соответствующих предложений и проведению конкретных двусторонних мероприятий.
Эмиратская сторона высоко оценила широкомасштабные преобразования, осуществляемые в Узбекистане с охватом всех сфер государственного и общественного строительства, а также имеющиеся большие возможности для взаимодействия.
В завершение беседы подтверждена обоюдная приверженность последовательному развитию и укреплению многоплановых отношений на благо народов двух государств.