Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил апрель ойида Россия Федерациясига давлат ташрифи асносида Бойсун туманидаги "Мустақилликнинг 25 йиллиги" газ конида қидирув ва ўзлаштириш ишларини амалга ошириш, газ-кимё мажмуаси қуриш бўйича битим имзоланган эди.
Умумий қиймати 5,27 миллиард АҚШ долларига тенг ушбу лойиҳа икки босқичда амалга оширилади.
2018-2022 йилларга мўлжалланган биринчи босқичда йилига 5 миллиард куб метр газни қайта ишлаш қувватига эга завод қурилади.2023-2025 йилларга мўлжалланган иккинчи босқичда 1,5 миллиард куб метр газни қайта ишлаш ҳисобига йилига 500 минг тонна полимер маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватига эга газ-кимё мажмуаси барпо этилади. Лойиҳа амалга оширилгандан сўнг 2 минг 200 иш ўрни яратилади.
Ҳозирги кунда газ конининг 3D сейсмик қидирув ишлари ўтказилмоқда, “Eriell” компанияси томонидан 7 та баҳолаш қудуғи бурғуланмоқда. Объектда "Baker Hughes”, “Halliburton” ва “Schlumberger” хорижий компаниялари мутахассислари ҳам меҳнат қилмоқда.
Бойсун туманида бошланган навбатдаги лойиҳа мамлакатимизнинг жанубий ҳудудини комплекс ривожлантириш, ёқилғи-энергетика, кимё, қурилиш саноати ва транспорт инфратузилмаси корхоналари қувватларини ошириш имконини беради.
Президентимизга лойиҳа доирасида амалга оширилаётган ишлар ва келгусида эришиладиган натижалар ҳақидаги тақдимот намойиш этилди.
Шавкат Мирзиёев конда ўтказилаётган геология-қидирув жараёни, уни ўзлаштириш, ташқи инфратузилмаларни ва газни қайта ишлаш заводини қуришни жадаллаштириш бўйича зарур кўрсатмалар берди.
Шу ерда Сурхондарё вилоятида 900 мегаватли иссиқлик электр станцияси қуриш, вилоятда саноат соҳасини ривожлантириш, муҳандислик тармоқларини модернизация қилиш, 2019-2020 йилларда Бойсун туманида аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш, Сариосиё туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган ишлар тақдимотлари ўтказилди.

During the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Russia in April 2017, a production sharing agreement was signed with Russian investors providing for the exploration and development of “Mustaqillikning 25 yilligi” field in Baysun district with further construction of the gas chemical complex.
The project worth 5.27 billion US dollars is planned to be implemented in two stages.
At the first stage, in 2018-2022, it is planned to build a processing plant with an annual capacity of 5 billion cubic meters per year. At the second stage, for 2023-2025, it is planned to build a gas chemical complex capable of producing 500 thousand tons of polymer products per year by processing 1.5 billion cubic meters of gas. 2.2 thousand jobs will be created after the project implementation.
At present, 3D seismic exploration continues at the gas field, Eriell company is drilling 7 appraisal wells. Specialists of Baker Hughes, Halliburton and Schlumberger foreign companies are working at the facility.
The project being implemented in Baysun will allow the complex development of the southern regions of the country, will become another impetus for the development of the fuel and energy, chemical industries, the construction industry and the transport infrastructure.