Шарғунда 105,5 миллион долларлик лойиҳа амалга оширилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Сариосиё туманидаги Шарғун кўмир конида олиб борилаётган ишлар билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 7 мартдаги қарорига мувофиқ “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти бошқарув тизими такомиллаштирилиб, кўмир саноатини барқарор ривожлантиришга йўналтирилган қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шарғун кўмири сифатининг юқорилиги, захираси кўплиги билан бошқалардан ажралиб туради. Бугунги кунда бу ерда 2017-2020 йилларга мўлжалланган 105,5 миллион долларлик лойиҳа амалга ошириляпти. Хитой билан ҳамкорликдаги ушбу лойиҳа натижасида 2021 йилдан бошлаб бир йилда 900 минг тонна тошкўмир қазиб олинади. 600 та иш ўрни яратилади. “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамиятининг Ангрен ва Янги-Ангрен иссиқлик электр станциялари, цемент заводлари, аҳоли ва бошқа истеъмолчиларга тошкўмир етказиб бериш кўпаяди.
Айни пайтда коннинг асосий захираси томон туннел қазиб борилмоқда. Ҳозиргача 2 километрдан зиёд шундай йўл қурилди. Яна 1,5 километрдан сўнг, 33 миллион тонналик асосий кўмир захирасига етиб борилади.
Давлатимиз раҳбарига Сурхондарё вилоятида тошкўмир қазиб чиқаришни ривожлатиришнинг асосий йўналишлари ҳақида маълумот берилди.
- Бундай сифатли кўмир ҳеч қаерда йўқ. Ақл, илм билан ундан самарали фойдаланиб, халқимиз манфаати учун ишлатишимиз керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу ернинг ўзида “Шарғункўмир” акциядорлик жамиятини модернизация қилиш, Бойсун ва Шеробод туманларидаги конларда кўмир қазиб чиқаришни ташкил этиш, Сариосиё тумани ва Шарғун шаҳарчасини 2019-2020 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти ҳам ўтказилди.
Шавкат Мирзиёев кончиликни янада ривожлантириш, бунинг учун соҳага оид замонавий технологияларни яхши биладиган мутахассислар тайёрлаш зарурлигини таъкидлади. Шарғун шаҳарчасини янгидан қуриш,  тадбиркорлик ва чорвачиликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берди.

A project worth 105.5 million dollars is implemented in Shargun
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with activities carried out at Shargun coal mine in Sariasiya district.
In accordance with the resolution of the Head of the state of March 7 this year, the management system of Uzbekcoal JSC was improved, a number of measures for sustainable development of the coal industry are being implemented.
Coal in Shargun stands out for its high quality and rich deposits. Currently, a project worth 105.5 million dollars is being implemented. As a result of this project, designed for 2017-2020 and implemented jointly with Chinese partners, 900 thousand tons of coal per year will be mined starting from 2021. 600 people will be employed. Coal supplies to Angren and New Angren thermal power plants, cement plants, the population and other consumers will increase.
Currently, a mine is being laid to the main deposits of the field. 2 kilometers of the tunnel is already laid, after another 1.5 kilometers access to the main area of coal deposits will be provided, the volume of which is estimated at 33 million tons.
The Head of the state has been provided with information on the main directions of coal mining development in Surkhandarya region.
– There is no such qualitative coal anywhere else. We need to use it effectively, wisely and according to science, for the good of our people, – the President said.
A presentation of projects for modernization of Shargunkumir JSC, organization of coal mining at Baysun and Sherabad districts’ fields, the socio-economic development of Sariasiya district and Shargun town until 2020 was held.
Shavkat Mirziyoyev noted the need for further development of mining, training professionals for the industry who have mastered the modern technology. The President gave instructions for updating Shargun town, development of entrepreneurship and animal husbandry.