Шарғунда 105,5 миллион долларлик лойиҳа амалга оширилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Сариосиё туманидаги Шарғун кўмир конида олиб борилаётган ишлар билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 7 мартдаги қарорига мувофиқ “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти бошқарув тизими такомиллаштирилиб, кўмир саноатини барқарор ривожлантиришга йўналтирилган қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шарғун кўмири сифатининг юқорилиги, захираси кўплиги билан бошқалардан ажралиб туради. Бугунги кунда бу ерда 2017-2020 йилларга мўлжалланган 105,5 миллион долларлик лойиҳа амалга ошириляпти. Хитой билан ҳамкорликдаги ушбу лойиҳа натижасида 2021 йилдан бошлаб бир йилда 900 минг тонна тошкўмир қазиб олинади. 600 та иш ўрни яратилади. “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамиятининг Ангрен ва Янги-Ангрен иссиқлик электр станциялари, цемент заводлари, аҳоли ва бошқа истеъмолчиларга тошкўмир етказиб бериш кўпаяди.
Айни пайтда коннинг асосий захираси томон туннел қазиб борилмоқда. Ҳозиргача 2 километрдан зиёд шундай йўл қурилди. Яна 1,5 километрдан сўнг, 33 миллион тонналик асосий кўмир захирасига етиб борилади.
Давлатимиз раҳбарига Сурхондарё вилоятида тошкўмир қазиб чиқаришни ривожлатиришнинг асосий йўналишлари ҳақида маълумот берилди.
- Бундай сифатли кўмир ҳеч қаерда йўқ. Ақл, илм билан ундан самарали фойдаланиб, халқимиз манфаати учун ишлатишимиз керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу ернинг ўзида “Шарғункўмир” акциядорлик жамиятини модернизация қилиш, Бойсун ва Шеробод туманларидаги конларда кўмир қазиб чиқаришни ташкил этиш, Сариосиё тумани ва Шарғун шаҳарчасини 2019-2020 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти ҳам ўтказилди.
Шавкат Мирзиёев кончиликни янада ривожлантириш, бунинг учун соҳага оид замонавий технологияларни яхши биладиган мутахассислар тайёрлаш зарурлигини таъкидлади. Шарғун шаҳарчасини янгидан қуриш,  тадбиркорлик ва чорвачиликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берди.

В Шаргуне реализуется проект на 105,5 миллиона долларов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой работой на Шаргуньском угольном месторождении в Сарыасийском районе.
В соответствии с постановлением главы государства от 7 марта текущего года была усовершенствована система управления акционерного общества "Узбекуголь", реализуется ряд мер по устойчивому развитию угольной промышленности.
Уголь в Шаргуне выделяется своим высоким качеством и богатством залежей. В настоящее время здесь осуществляется проект на 105,5 миллиона долларов. В результате данного проекта, рассчитанного на 2017-2020 годы и реализуемого совместно с китайскими партнерами, начиная с 2021 года будет добываться 900 тысяч тонн угля в год. Работу получат 600 человек. Увеличатся поставки угля в Ангренскую и Новоангренскую тепловые электростанции, цементные заводы, населению и другим потребителям.
В настоящее время прокладывается шахта к основным задежам месторождения. Уже проложено 2 километра тоннеля, после еще 1,5 километра будет обеспечен выход к основному массиву залежей угля, объем которых оценивается в 33 миллиона тонн.
Главе нашего государства представлена информация об основных направлениях развития добычи угля в Сурхандарьинской области.
- Такого качественного угля больше нигде нет. Нам необходимо использовать его эффективно, с умом и по науке, во благо нашего народа, - сказал Президент.
Здесь же прошла презентация проектов по модернизации акционерного общества "Шаргункумир", организации добычи угля на месторождениях Байсунского и Шерабадского районов, социально-экономическому развитию Сарыасийского района и городка Шаргунь до 2020 года.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость дальнейшего развития горного дела, подготовки для отрасли специалистов, освоивших современные технологии. Дал поручения по обновлению городка Шаргунь, развитию предпринимательства и животноводства.