Тўполанг дарёсининг энергетика қуввати оширилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 апрель куни Сариосиё туманидаги Тўполанг гидроэлектр станциясини бориб кўрди.
Мамлакатимизда гидроэнергетикани ривожлантириш учун табиий шароитга эга жойлар кўп. Бу имкониятдан самарали фойдаланиб, энергия ишлаб чиқаришни кўпайтириш иқтисодиётимизнинг энг муҳим йўналишларидан бирига айланди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 2 майдаги қарори билан 2017-2021 йилларда гидроэнергетикани янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури белгиланди. Ўша йили 18 майдаги фармонга мувофиқ, «Ўзбекгидроэнерго» акциядорлик жамияти ташкил этилди. Соҳада ягона техник сиёсатни амалга ошириш, қайта тикланадиган энергия манбаларини изчил ошириш, мавжуд гидроэлектр станцияларни замонавий технологиялар асосида қайта жиҳозлаш ва янги қувватларни ташкил этишга қаратилган муҳим вазифалар белгилаб берилди.
Шу асосда Тўполанг гидроэлектр станциясида ҳам модернизация қилинмоқда. Бу ерда ҳар бири 15 мегаватт бўлган иккита агрегат ишлаб турган эди. Президентимиз топшириғига мувофиқ, аввалига Тўполанг сув омбори тўғони 20 метрга кўтарилди. Натижада унинг сиғими 380 миллион куб метрдан 500 миллионга етказилди. Айни пайтда жами қуввати 145 мегаваттли яна иккита агрегат ўрнатиш бўйича иш олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, ҳар бири қарийб 38 мегаватт бўлган Зарчоб-1 ва Зарчоб-2 кичик гидроэлектр станциялари ҳам барпо этиляпти. Шу тариқа энергия олиш қуввати жами 250 мегаваттга етказилади.
Аҳамиятлиси шундаки, бу ресурслар табиий ва қайта тикланувчандир. Экологияга ҳеч қандай зарар етказмаган ҳолда барқарор энергия ишлаб чиқарилиб, саноат корхоналари, турли идоралар ва аҳолига етказиб берилади.
Давлатимиз раҳбари янги тўғон ва гидроэлектр станцияни кўздан кечирди.
- Бу тарихий воқеа, - деди Шавкат Мирзиёев. - Бу ишлар келажак учун, болаларимиз учун. Келгусида Сурхондарё гидро энергия ҳисобидан бемалол иқтисодиётини таъминласа бўлади.
Шу ерда сув омборлари ва гидроэлектр станциялари ҳолатини мониторинг қилишга ихтисослашган техник тизимлар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президент сув омборлари тўғонларини мустаҳкамлаш ва доимий назорат қилиш, хавфсизлигини таъминлаш, илмий ишланмалар асосида улардан фойдаланиш коэффицентини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Выработка энергии на реке Тупаланг возрастет
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с ходом модернизации Тупалангской гидроэлектростанции в Сарыасийском районе Сурхандарьинской области.
В нашей стране имеется большой потенциал для развития гидроэнергетики. Эффективное использование этих возможностей и наращивание энергогенерирующих мощностей стали одним из важных направлений развития экономики.
Постановлением Президента от 2 мая 2017 года утверждена программа мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики в 2017-2021 годах. Указом от 18 мая того же года было организовано акционерное общество «Узбекгидроэнерго». Определены задачи по реализации единой технической политики в отрасли, расширению освоения возобновляемых источников энергии, переоснащению действующих ГЭС и созданию новых мощностей на основе современных технологий.
В соответствии с этим модернизируется и Тупалангская ГЭС. Прежде здесь работали два агрегата мощностью 15 мегаватт каждый. По поручению Президента высота плотины Тупалангского водохранилища была увеличена на 20 метров. В результате его вместимость доведена с 380 миллионов до 500 миллионов кубометров. Сейчас ведутся работы по монтажу еще двух агрегатов общей мощностью 145 мегаватт.
Кроме того, строятся малые гидроэлектростанции Зарчоб-1 и Зарчоб-2, мощность каждой - почти 38 мегаватт. Таким образом, общая мощность выработки энергии будет доведена до 250 мегаватт.
Гидроэнергетические ресурсы значимы тем, что являются естественным и возобновляемым источником энергии. ГЭС позволяют стабильно производить электроэнергию без вреда экологии и поставлять ее для нужд промышленности и коммунальной сферы, сельского хозяйства и населения.
Глава государства ознакомился с новой плотиной и гидроэлектростанцией.
- Это историческое событие, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Это делается ради будущего, ради наших детей. В дальнейшем Сурхандарья благодаря гидроэнергетике сможет полностью покрывать потребность своей экономики в электроэнергии.
Здесь же состоялась презентация технических систем для мониторинга состояния водохранилищ и обеспечения их безопасности.
Президент дал указания по укреплению плотин и постоянному контролю их безопасности, повышению эффективности эксплуатации водохранилищ на основе научных разработок.