Ташқи ишлар вазирлигининг Наманган вилоятидаги йиғилиши
2019 йилнинг 26 апрель куни Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов ва Ташқи ишлар вазири ўринбосари Алишер Абдуалиев Наманган вилояти ҳокимлигида ТИВ раҳбариятининг ташқи йиғилишини ўтказдилар.
Йиғилишда иштирок этиш учун Наманган вилоятига ушбу минтақага бириктирилган Ўзбекистоннинг Австрия, БАА, Бельгия, Буюк Британия, Эрон, Франция, Германия, Ҳиндистон, Италия, Корея Республикаси, Миср, Озарбайжон, Покистон, Польша, Россия, Сингапур, Туркия ва бошқа давлатлардаги элчилари келдилар.
Вилоят ҳокими Ҳайрулла Бозоров, тегишли вазирликлар ва идораларнинг минтақадаги бошқармалари вакиллари иштирокидаги тадбирда дипломатик ваколатхоналар кўмагида ишлаб чиқилган ва Шавкат Мирзиёевнинг Наманган вилоятига сўнгги ташрифи давомида тақдим этилган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Амалий йиғилиш давомида ТИВнинг ушбу минтақа бўйича “Йўл харитаси"га киритилган 48 та инвестицион лойиҳаларни амалга оширишни тезлаштириш масалалари, шунингдек, вилоятнинг турли туманларида тадбиқ этиш учун таклиф этилаётган истиқболли инвестиция лойиҳалари кўриб чиқилди.
Шу билан биргаликда, Наманган вилояти ҳокимлигида Ҳиндистон, Италия, Озарбайжон, Покистон, Россия, Таиланд ва Туркиядан келган хорижий инвесторлар билан учрашувлар ўтказилди ва истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.

Выездное совещание МИД в Наманганской области
26 апреля 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Илхом Неъматов и заместитель Министра иностранных дел Алишер Абдуалиев провели в Наманганском областном хокимияте выездное совещание руководства МИД.
Для участия в совещании в Наманганскую область прибыли закрепленные за этим регионом послы Узбекистана в Австрии, Азербайджане, Бельгии, Великобритании, Германии, Египте, Индии, Иране, Италии, ОАЭ, Пакистане, Польше, Республике Корея, России, Сингапуре, Турции, Франции и других странах.
На мероприятии с участием хокима области Хайруллы Базарова, представителей причастных региональных управлений министерств и ведомств обсужден ход реализации инвестиционных проектов, проработанных при содействии дипмиссий и презентованных в ходе недавней поездки Президента Шавката Мирзиёева в Наманганскую область.
В ходе рабочего совещания рассмотрены вопросы ускорения реализации 48 инвестиционных проектов, включенных в «Дорожную карту» МИД по данному региону, а также новые перспективные инвестпроекты, предлагаемые к реализации в различных районах области.
Наряду с этим, проведены встречи в хокимияте Наманганской области с иностранными инвесторами из Азербайджана, Индии, Италии, Пакистана, России, Таиланда и Турции, специально прибывшими для обсуждения перспективных проектов.