Ўзбекистон ва БМТ кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтиради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 апрель куни Пекин шаҳрида ўзи учун ажратилган қароргоҳда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари Бош котибни самимий қутлаб, Самарқанд ва Нью-йорк шаҳарларида ўтган мазмунли суҳбатларни илиқлик билан эслашини, ушбу мулоқотлар Ўзбекистон билан БМТ институтлари ва ташкилотлари ўртасидаги шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилганини таъкидлади. Шавкат Мирзиёев Самарқанддаги Марказий Осиё бўйича ва Тошкентдаги Афғонистон бўйича халқаро конференцияларни, Самарқанд шаҳрида ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми ва бошқа тадбирларни шахсан қўллаб-қувватлагани учун Антониу Гутерришга миннатдорлик билдирди.
Президентимиз Бош котибнинг БМТни ислоҳ қилиш, халқаро хавфсизлик ва барқарорликни, изчил тараққиётни таъминлаш йўлидаги ташаббуслари ва саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини билдирди. Ушбу ислоҳотлар Ўзбекистонда Ҳаракатлар стратегияси доирасида амалга оширилаётган қатъий ислоҳотларни фаол давом эттиришга хизмат қилишига умид билдирди.
БМТ Бош котиби Президентимиз билан яна бир бор учрашиб турганидан мамнун эканини таъкидлаб, Ўзбекистон ташаббуслари халқаро ва минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш, маънавият, таълим, экология, туризм каби соҳаларни ривожлантиришда муҳим ўрин тутаётганини қайд этди.
Ўзбекистон Марказий Осиёда ишонч ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, минтақадаги барча мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга қатъий интилмоқда. Энг муаммоли масалаларнинг ечими топилди, барча қўшнилар билан алоқалар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Кейинги икки йилда минтақа давлатлари билан товар айирбошлаш ҳажми қарийб 2 баробар ортди.
БМТ Бош Ассамблеясининг Марказий Осиё бўйича тарихий аҳамиятга эга резолюцияси ҳамда Маърифат ва диний бағрикенглик бўйича резолюцияси қабул қилингани Ўзбекистоннинг бу борадаги саъй-ҳаракатларининг халқаро эътирофи бўлди. Мамлакатимиз Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенцияни тайёрлаш ва қабул қилиш бўйича муҳим ташаббусни ҳам илгари сурган.
БМТ Бош котибининг кўмаги туфайли БМТ шаъфелигида Оролбўйи учун кўп шериклик асосидаги Траст фонди фаолият бошлади. Оролбўйида умумий қиймати 3 миллиард доллардан ортиқ лойиҳалар ишлаб чиқилган ва амалга оширилмоқда.
Антониу Гутерриш Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Оролбўйида аҳоли турмуши сифати ва даражасини ошириш, замонавий уй-жой, ижтимоий инфратузилма ва саноат объектларини қуриш, умуман, Орол фоижасининг салбий оқибатларини юмшатиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирларни юксак баҳолади. Беш ой мобайнида Оролнинг қуриган тубидаги 500 минг гектардан ортиқ майдонда ҳимоя ўрмонзорлари экилди, 1,1 миллион гектар майдонда қум тутиш тизими яратилди.
Учрашувда, жорий йил октябрь ойида Нукусда бўлиб ўтадиган Оролбўйида экологик инновация ва технологияларни ривожлантириш бўйича халқаро конференция якунида Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясига ушбу ҳудудни "Экологик инновация ва технологиялар ҳудуди" сифатида эълон қилишга доир махсус резолюция қабул қилиш ташаббуси билан чиқиши режалаштирилгани таъкидланди.
Бундан ташқари, 2020 йилда Тошкент шаҳрида Озон қатламини емирувчи моддалар бўйича Монреал протоколини амалга ошириш масалаларига бағишланган халқаро конференция ўтказилиши қайд этилди.
Суҳбат чоғида Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда тинч йўл билан ҳал этиш минтақамизда барқарорликни таъминлашнинг муҳим омили экани таъкидланди. Ўзбекистон Афғонистонни минтақавий иқтисодий ҳамкорликка фаол жалб этмоқда, ушбу мамлакат учун савдо, инфратузилма ва ижтимоий лойиҳаларни илгари сурмоқда.
Антониу Гутерриш Ўзбекистон билан кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтириш учун зарур барча кўмакни кўрсатишга тайёр эканини яна бир бор тасдиқлади.

Uzbekistan and the UN continue to expand cooperation
On April 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the United Nations Secretary-General António Guterres, at his residence in Beijing.
The Head of the state warmly greeted the Secretary-General and noted that he remembers with special warmth the meaningful conversations with him in Samarkand and New York, which made it possible to strengthen Uzbekistan's partnership with the UN institutions and organizations. Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to António Guterres for his personal support for Conferences on Central Asia in Samarkand and on Afghanistan in Tashkent, Asian Forum on Human Rights in Samarkand and other events.
The President of Uzbekistan expressed his full support for initiatives and efforts of the Secretary-General on reforming the UN, ensuring international security and stability, and sustainable development. Shavkat Mirziyoyev noted that these reforms will actively contribute to promotion of irreversible reforms in Uzbekistan within the framework of the country's Development Strategy.
António Guterres noted that he was glad to meet the President of Uzbekistan. According to him, Uzbekistan's initiatives has an important place in strengthening international and regional security, further development of education, spirituality, ecology, tourism and other spheres.
Uzbekistan is strongly committed to strengthening relations of trust and good-neighborliness, expanding mutually beneficial cooperation with countries in the region. Solutions have been found to the most sensitive issues, and relations with all neighbors have been raised to a qualitatively new level. Over the past two years, trade turnover with neighboring countries has almost doubled.
International recognition of Uzbekistan's efforts is the adoption of historic resolutions on Central Asia and on Enlightenment and Religious Tolerance by the UN General Assembly. Uzbekistan promotes another initiative – on preparation and adoption of an International Convention on Youth Rights.
Due to assistance of Secretary-General António Guterres, the activities of Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea region under the auspices of the UN have been organized. Projects worth more than 3 billion USD have been adopted and are being implemented in this region.
António Guterres highly appreciated the measures taken in Uzbekistan on improving the level and quality of people’s life of the Aral Sea region, construction of modern housing, social and industrial infrastructure, as well as reducing overall negative consequences of the Aral Sea disaster. For five months, protective plantations on more than 500 thousand hectares of dried-up bottom of the Aral Sea were planted, and sand-accumulation furrows on 1.1 million hectares were created here.
It was noted that following the International Conference on Development of Environmental Innovations and Technologies in the Aral Sea region to be held in Nukus in October this year, Uzbekistan intends to initiate a special resolution of the UN General Assembly on the announcement of this region as “Environmental innovations and technologies zone”.
In addition, it was noted that in 2020 Tashkent will host International Conference on the execution of the Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer.
It was noted that early peaceful settlement of the situation in Afghanistan is the key factor in ensuring stability in the region. Uzbekistan actively connects Afghanistan to regional economic cooperation, promotes joint trade, infrastructure and social projects.
António Guterres reaffirmed his readiness to provide all necessary assistance to further expand cooperation with Uzbekistan.