Ўзбекистон ва БМТ кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтиради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 апрель куни Пекин шаҳрида ўзи учун ажратилган қароргоҳда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари Бош котибни самимий қутлаб, Самарқанд ва Нью-йорк шаҳарларида ўтган мазмунли суҳбатларни илиқлик билан эслашини, ушбу мулоқотлар Ўзбекистон билан БМТ институтлари ва ташкилотлари ўртасидаги шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилганини таъкидлади. Шавкат Мирзиёев Самарқанддаги Марказий Осиё бўйича ва Тошкентдаги Афғонистон бўйича халқаро конференцияларни, Самарқанд шаҳрида ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми ва бошқа тадбирларни шахсан қўллаб-қувватлагани учун Антониу Гутерришга миннатдорлик билдирди.
Президентимиз Бош котибнинг БМТни ислоҳ қилиш, халқаро хавфсизлик ва барқарорликни, изчил тараққиётни таъминлаш йўлидаги ташаббуслари ва саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини билдирди. Ушбу ислоҳотлар Ўзбекистонда Ҳаракатлар стратегияси доирасида амалга оширилаётган қатъий ислоҳотларни фаол давом эттиришга хизмат қилишига умид билдирди.
БМТ Бош котиби Президентимиз билан яна бир бор учрашиб турганидан мамнун эканини таъкидлаб, Ўзбекистон ташаббуслари халқаро ва минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш, маънавият, таълим, экология, туризм каби соҳаларни ривожлантиришда муҳим ўрин тутаётганини қайд этди.
Ўзбекистон Марказий Осиёда ишонч ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, минтақадаги барча мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга қатъий интилмоқда. Энг муаммоли масалаларнинг ечими топилди, барча қўшнилар билан алоқалар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Кейинги икки йилда минтақа давлатлари билан товар айирбошлаш ҳажми қарийб 2 баробар ортди.
БМТ Бош Ассамблеясининг Марказий Осиё бўйича тарихий аҳамиятга эга резолюцияси ҳамда Маърифат ва диний бағрикенглик бўйича резолюцияси қабул қилингани Ўзбекистоннинг бу борадаги саъй-ҳаракатларининг халқаро эътирофи бўлди. Мамлакатимиз Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенцияни тайёрлаш ва қабул қилиш бўйича муҳим ташаббусни ҳам илгари сурган.
БМТ Бош котибининг кўмаги туфайли БМТ шаъфелигида Оролбўйи учун кўп шериклик асосидаги Траст фонди фаолият бошлади. Оролбўйида умумий қиймати 3 миллиард доллардан ортиқ лойиҳалар ишлаб чиқилган ва амалга оширилмоқда.
Антониу Гутерриш Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Оролбўйида аҳоли турмуши сифати ва даражасини ошириш, замонавий уй-жой, ижтимоий инфратузилма ва саноат объектларини қуриш, умуман, Орол фоижасининг салбий оқибатларини юмшатиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирларни юксак баҳолади. Беш ой мобайнида Оролнинг қуриган тубидаги 500 минг гектардан ортиқ майдонда ҳимоя ўрмонзорлари экилди, 1,1 миллион гектар майдонда қум тутиш тизими яратилди.
Учрашувда, жорий йил октябрь ойида Нукусда бўлиб ўтадиган Оролбўйида экологик инновация ва технологияларни ривожлантириш бўйича халқаро конференция якунида Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясига ушбу ҳудудни "Экологик инновация ва технологиялар ҳудуди" сифатида эълон қилишга доир махсус резолюция қабул қилиш ташаббуси билан чиқиши режалаштирилгани таъкидланди.
Бундан ташқари, 2020 йилда Тошкент шаҳрида Озон қатламини емирувчи моддалар бўйича Монреал протоколини амалга ошириш масалаларига бағишланган халқаро конференция ўтказилиши қайд этилди.
Суҳбат чоғида Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда тинч йўл билан ҳал этиш минтақамизда барқарорликни таъминлашнинг муҳим омили экани таъкидланди. Ўзбекистон Афғонистонни минтақавий иқтисодий ҳамкорликка фаол жалб этмоқда, ушбу мамлакат учун савдо, инфратузилма ва ижтимоий лойиҳаларни илгари сурмоқда.
Антониу Гутерриш Ўзбекистон билан кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтириш учун зарур барча кўмакни кўрсатишга тайёр эканини яна бир бор тасдиқлади.

Узбекистан и ООН продолжат расширять полномасштабное сотрудничество
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 апреля в отведенной для него резиденции в Пекине провел встречу с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
Глава нашего государства тепло поприветствовал Генерального секретаря и отметил, что с особой теплотой вспоминает содержательные беседы с ним в Самарканде и Нью-Йорке, которые позволили укрепить партнерство Узбекистана с институтами и организациями ООН. Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Антониу Гутерришу за личную поддержку конференций по Центральной Азии в Самарканде и по Афганистану в Ташкенте, Азиатского форума по правам человека в  Самарканде и других мероприятий.
Президент Узбекистана выразил полную поддержку инициативам и усилиям генсека по реформированию ООН, обеспечению международной безопасности и стабильности, устойчивому развитию. Шавкат Мирзиёев отметил, что эти преобразования будут активно содействовать продвижению необратимых реформ в Узбекистане в рамках исполнения Стратегии развития страны.
Антониу Гутерриш подчеркнул, что рад новой встрече с Президентом нашей страны. По его словам, инициативы Узбекистана занимают важное место в укреплении международной и региональной безопасности, дальнейшем развитии образования, духовности, экологии, туризма и других сфер.
Узбекистан решительно привержен укреплению отношений доверия и добрососедства, расширению взаимовыгодного сотрудничества со странами региона. Найдены решения по самым чувствительным вопросам, и связи со всеми соседями выведены на качественно новый уровень. За последние два года товарооборот с сопредельными государствами вырос почти вдвое.
Международным признанием усилий Узбекистана является принятие Генеральной ассамблеей ООН исторических резолюций по Центральной Азии и по просвещению и религиозной толерантности. Узбекистан продвигает еще одну инициативу – по подготовке и принятию Международной конвенции о правах молодежи.
Благодаря содействию Генерального секретаря Антониу Гутерриша организована деятельность многопартнерского Трастового фонда для Приаралья под эгидой ООН. Приняты и реализуются проекты в этом регионе на сумму свыше 3 миллиардов долларов.
Антониу Гутерриш высоко оценил принимаемые в Узбекистане меры по повышению уровня и качества жизни населения Приаралья, строительству в регионе современного жилья, объектов социальной и промышленной инфраструктуры, а также снижению в целом негативных последствий Аральской катастрофы. Так, за пять месяцев здесь высажены защитные насаждения на более чем 500 тысяч гектаров высохшего дна Арала, созданы песконакопительные борозды на 1,1 миллиона гектаров.
На встрече отмечалось, что по итогам предстоящей в октябре текущего года в Нукусе международной конференции по развитию экологических инноваций и технологий в Приаралье Узбекистан намерен инициировать специальную резолюцию Генассамблеи ООН по объявлению этого региона «Зоной экологических инноваций и технологий».
Кроме того, отмечено, что в 2020 году в Ташкенте пройдет международная конференция по вопросам реализации Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой.
Подчеркнуто, что ключевым фактором обеспечения стабильности в регионе является скорейшее мирное урегулирование ситуации в Афганистане. Узбекистан активно подключает Афганистан к региональному экономическому сотрудничеству, продвигает совместные торговые, инфраструктурные и социальные проекты.
Антониу Гутерриш вновь подтвердил готовность оказывать все необходимое содействие дальнейшему расширению полномасштабного сотрудничества с Узбекистаном.