994 нафар фуқарога кўчат ва уруғлик олишда амалий ёрдам кўрсатилди
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Самарқанд вилояти кенгаши ташаббуси билан томорқадан самарали фойдаланиш бўйича аҳоли ўртасида тарғибот тадбирлари олиб бориш ҳамда жойларда аниқланган муаммоларни ҳал этиш мақсадида ҳар бир туманда тарғибот ва мониторинг гуруҳлари ташкил қилинган.
– 18 мартдан 20 апрелга қадар гуруҳлар томонидан вилоят бўйича 13 минг 670 та хонадон ўрганилди, – дейди партия вилоят кенгаши бўлим мудири Қодир Шойимов. – Мониторинг давомида жами 44,4 гектар ер майдонидан самарали фойдаланилмаётганлиги кузатилди. Шунингдек, гуруҳларга 83 нафар фуқаро кредит олишда, 208 нафари суғориш ишларида, 2960 хонадон эгалари ерга ишлов бериш, 994 нафари эса зарур кўчат ва уруғлик олиш масаласида мурожаат қилди. Шундан келиб чиқиб, аҳоли муаммоларига ечим топишга эътибор қаратдик. Хусусан, 58 фуқарога кредит олишда, 144 нафар томорқа эгаларига ерни суғориш масаласида, 2384 та оила ерларига ишлов беришда амалий ёрдам кўрсатилди. 994 нафар фуқарога 24 минг 767 та кўчат ва уруғлик олишда амалий ёрдамлар кўрсатилди.
Бундан ташқари жойларда намунали томорқачилар тажрибасини оммалаштириш бўйича кўргазмали семинарлар, мутахассислар иштирокида аҳоли билан учрашувлар ташкил этилди.

Оказана практическая помощь 994 гражданам в приобретении саженцев и семян
По инициативе Самаркандского областного совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана в целях проведения пропагандистской работы среди населения по эффективному использованию приусадебных участков и решения выявленных на местах проблем в каждом районе созданы группы пропаганды и мониторинга.
- С 18 марта по 20 апреля группами изучено 13 тысяч 670 домовладений, - говорит заведующий отделом областного совета партии Кодир Шойимов. - Во время мониторинга выявлено, что 44,4 гектара земли используются неэффективно. Также 83 гражданина обратились по вопросу получения кредитов, 208 – по орошению, 2 960 владельцев домов – по обработке земли, 994 гражданина – по приобретению необходимых саженцев и семян. С учетом этого мы направили внимание на решение проблем. В частности, оказана практическая помощь 58 гражданам в получении кредитов, 144 владельцам приусадебных участков – в вопросе орошения, 2 384 семьям – в обработке земельных участков, 994 гражданам – в приобретении 24 767 саженцев и семян.
Кроме этого, организованы показательные семинары, встречи с населением с участием специалистов по популяризации опыта владельцев образцовых приусадебных участков.