Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан Пекинга келди.
Биринчи “Бир макон, бир йўл” халқаро форуми 2017 йилда ўтказилган, унда ҳам давлатимиз раҳбари қатнашган эди. Бу галги саммитда 40 дан зиёд мамлакат, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этиши кутилмоқда.
Анжуман кун тартибидан минтақадаги иқтисодий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, узоқ муддатли тараққиётнинг янги манбаларини излаб топиш борасидаги шерикликни фаоллаштириш, “яшил” иқтисодиёт ва инновацияларни илгари суриш, устувор инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари ўрин олган.
Форумнинг асосий тадбирлари эртага, 25 апрель куни бошланади.
Президент Шавкат Мирзиёев ХХР Раиси Си Цзиньпин, қатор давлатлар ва халқаро молиявий институтлар, шунингдек, Хитойнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказади.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Пекин
Первый международный форум “Один пояс, один путь”, в котором также принимал участие Президент Шавкат Мирзиёев, состоялся в 2017 году. В нынешнем саммите примут участие более 40 глав государств и правительств зарубежных стран, международных и региональных организаций.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего углубления экономического сотрудничества, активизации взаимодействия в поиске новых источников долгосрочного роста, продвижения «зеленой» экономики и инноваций, реализации приоритетных инфраструктурных проектов в регионе.
Основные мероприятия форума начнутся завтра, 25 апреля.
Президент Шавкат Мирзиёев проведет встречи с Председателем КНР Си Цзиньпином, руководителями ряда зарубежных стран и международных финансовых институтов, а также ведущих китайских компаний.