2019-2021 йилларда Республика аҳолисига эндокринология ёрдами кўрсатишни такомиллаштириш бўйича миллий дастурни тасдиқлаш тўғрисида
2019-04-19 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда соғлиқни сақлашни ислоҳ қилиш бўйича давлат дастурларини амалга ошириш доирасида аҳолига эндокринология ёрдамини кўрсатишнинг яхлит, вертикал интеграциялашган тизими яратилди. Эндокринология муассасаларини юқори технологияли ускуналар билан жиҳозлаш ва эндокрин касалликларни профилактика, диагностика қилиш ҳамда даволашнинг замонавий усулларини жорий этиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, эндокринология хизматини янада ривожлантириш эпидемиологик вазиятни баҳолаш ҳамда қандли диабет ва йод танқислиги ҳолати юзага келишининг олдини олиш бўйича комплекс чора-тадбирлар қабул қилишни, шунингдек, эндокринология йўналишларини болалар эндокринологиясининг талаб юқори бўлган йўналишлари билан биргаликда қайта кўриб чиқишни талаб этмоқда.
Ихтисослашган самарали ва замонавий эндокринология ёрдами тизимини шакллантириш, қандли диабет ва бошқа эндокрин касалликлар профилактикаси ва уларни барвақт аниқлаш чораларини янада такомиллаштириш, аҳолига ихтисослашган юқори малакали эндокринология ёрдамини кўрсатиш сифати ва имкониятларини ошириш мақсадида:
1. 2019-2021 йилларда республика аҳолисига эндокринология ёрдами кўрсатишни такомиллаштириш миллий дастури(кейинги ўринларда – Миллий дастур) иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Қуйидагилар Миллий дастурнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
эндокрин касалликларнинг олдини олиш, уларни барвақт аниқлаш ва аҳолини профилактика тадбирлари билан қамраб олиш бўйича вазиятни тубдан яхшилаш;
қандли диабетга чалинган беморларнинг онлайн-регистрини яратиш, беморларни даволаш амалиётига қандли диабетнинг сурункали асоратлари юзага келиши ва ривожланишини камайтиришга қаратилган клиник ёндашувларни жорий қилиш, шунингдек, беморларнинг ҳаёт сифатини яхшилаш;
вилоятлар эндокринология диспансерлари ва филиалларидаэндокрин хирургия, диабетик тўпиқ, диабетик нефропатия ва реанимация бўлимларини ташкил қилиш орқаликўрсатилаётган тиббий хизматлар турларини кенгайтириш;
“қандли диабет” ташхиси қўйилган болалар, ўсмирлар ва ҳомиладор аёлларни аналогли инсулин ҳамда инсулин юбориш учун мосламалар ва ўзини ўзи назорат қилиш воситалари билан таъминлаш бўйича комплекс чораларни амалга ошириш;
ҳудудий ўзини ўзи назорат қилиш мактаблари негизида профессионал инструкторларни жалб қилган ҳолда эндокрин касалликларга чалинган беморлар ва уларнинг оила аъзоларини касалликларни тўғри олиб бориш ва назорат қилишга ўқитиш;
эндокринология муассасаларининг тиббиёт кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш, шунингдек, уларнинг кадрлар салоҳиятини мустаҳкамлаш;
эндокринология соҳасидаги маҳаллий илмий тадқиқотлар кўламини, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва соғлиқни сақлаш амалиётига жаҳондаги илғор тажрибалар, илмий ишланмаларни татбиқ қилиш;
янги эндокринология муассасаларини қуриш, мавжудларини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш, уларни замонавий диагностика ва махсус тиббий ускуналар, воситалар ва инвентарлар билан жиҳозлаш (қўшимча жиҳозлаш) орқалиэндокринология муассасаларини модернизация қилиш ва уларнинг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш.
3. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлиги Миллий дастурда кўзда тутилган тадбирларни амалга ошириш учун халқаро молия институтлари ва халқаро ҳукумат молиявий ташкилотларининг имтиёзли кредитлари (қарзлари) ва грантларини жалб қилиш бўйича чоралар кўрсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Молия вазирлигининг қуйидагиларни мунтазам равишда амалга оширишни кўзда тутувчи тартибни жорий этиштўғрисидаги таклифига розилик берилсин:
қандли диабетнинг I тури билан касалланган болалар ва ўсмирлар учун аналогли инсулинлар ва ўзини ўзи назорат қилиш воситаларини (тест-чизиқчалар) марказлашган тарзда харид қилиш ва барча вилоят эндокринология диспансерлари орқали тарқатиш;
калий йодид препаратлари билан узлуксиз таъминлаш орқали аҳолининг касалликка чалиниш хавфи юқори бўлган гуруҳлари (болалар, ўсмирлар, ҳомиладор ва эмизикли аёллар) орасида йод танқислиги касалликларини профилактика қилиш.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетида ушбу бандни ижро этиш учун зарур маблағларни назарда тутсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда 2019 йил 1 августга қадар бирламчи тиббий-санитария ёрдамининг штатлар нормативларини қўшимча эндокринолог, шу жумладан, болалар эндокринологи лавозимларини киритишни кўзда тутган ҳолда қайта кўриб чиқсин.
Маълумот учун қабул қилинсинки, эндокринолог, шу жумладан, болалар эндокринологи лавозимларини киритиш бирламчи тиббий-санитария ёрдамининг мавжуд штат бирликлари доирасида амалга оширилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти оммавий ахборот воситаларида, шунингдек, аҳоли ўртасида кенг ёритилишини таъминласин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

Об утверждении Национальной программы по совершенствованию эндокринологической помощи населению Республики на 2019-2021 годы
2019-04-19 | Документы
В рамках реализации государственных программ реформирования здравоохранения в стране создана целостная, вертикально интегрированная система оказания эндокринологической помощи населению. Осуществляется работа по оснащению эндокринологических учреждений высокотехнологичным оборудованием и внедрению современных методов профилактики, диагностики и лечения эндокринных заболеваний.
Вместе с тем дальнейшее развитие эндокринологической службы требует принятия комплексных мер по оценке эпидемиологической ситуации и предупреждению возникновения сахарного диабета и йододефицитных состояний, а также пересмотру востребованных направлений эндокринологии, включая детское.
В целях дальнейшего формирования эффективной и современной системы специализированной эндокринологической помощи, совершенствования мер профилактики и раннего выявления сахарного диабета и других эндокринных заболеваний, повышения качества и доступности высококвалифицированной специализированной эндокринологической помощи населению:
1. Утвердить Национальную программу по совершенствованию эндокринологической помощи населению республики на 2019–2021 годы (далее – Национальная программа) согласно приложению.
2. Определить основными направлениями Национальной программы:
кардинальное улучшение ситуации по предупреждению и раннему выявлению эндокринных заболеваний и охвату населения профилактическими мероприятиями;
создание онлайн-регистра больных сахарным диабетом,внедрение в практику ведения больных клинических подходов, направленных на уменьшение частоты и прогрессирования хронических осложнений сахарного диабета, а также улучшение качества жизни пациентов;
расширение видов оказываемых медицинских услуг в областных эндокринологических диспансерах и филиала хпутем создания профильных отделений эндокринной хирургии, диабетической стопы, диабетической нефропатии и отделений реанимации;
реализацию комплексных мер по обеспечению детей, подростков и беременных женщин с диагнозом «сахарный диабет» аналоговым инсулином и устройствами для введения инсулина и средствами самоконтроля;
обучение пациентов с эндокринной патологией и членов их семей правильному ведению и контролю заболеваний на базе региональных школ самоконтроля с привлечением профессиональных инструкторов;
совершенствование системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации медицинских кадров, а также укрепление кадрового потенциала эндокринологических учреждений;
расширение спектра отечественных научных исследований в области эндокринологии, международного сотрудничества и внедрение передового мирового опыта научных разработок в практическое здравоохранение;
модернизацию и дальнейшее укрепление материально-технической базы эндокринологических учреждений путем строительства новых, реконструкции и капитального ремонта существующих, их оснащения (дооснащения) современным диагностическим и специальным медицинским оборудованием, инструментами и инвентарем.
3. Министерству инвестиций и внешней торговли и Министерству здравоохранения Республики Узбекистан принять меры по привлечению льготных кредитов (займов) и грантов международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций для реализации мероприятий, предусмотренных Национальной программой.
4. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения и Министерства финансов Республики Узбекистан о введении порядка, согласно которому на регулярной основе осуществляются:
централизованный закуп и распределение через областные эндокринологические диспансеры аналоговых инсулинов и средств самоконтроля (тест-полоски) для детей и подростков с сахарным диабетом I типа;
профилактика среди групп риска населения (дети, подростки, кормящие и беременные женщины) развития йододефицитных заболеваний путем непрерывного обеспечения препаратами калий йодида.
Министерству финансов Республики Узбекистан предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан средства, необходимые для реализации настоящего пункта.
5. Министерству здравоохранения совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов Республики Узбекистан в срок до 1 августа 2019 года пересмотреть штатные нормативы первичной медико-санитарной помощи, предусмотрев введение дополнительных должностей эндокринологов, в том числе детских эндокринологов.
Принять к сведению, что введение должностей эндокринологов, в том числе детских эндокринологов, осуществляется в пределах имеющихся штатных единиц первичной медико-санитарной помощи.
6. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента организовать широкое освещение сути и содержания настоящего постановления в средствах массовой информации, а также среди населения.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.