«Ўзбекинвест» компанияси ва K-Sure Корея суғурта савдо корпорацияси ўртасида келишув имзоланди
Жорий йилнинг 18-21 апрель кунлари Корея Республикасининг Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида корейс делегация таркибида K-Sure Корея суғурта савдо корпорацияси Президенти Ли Ин-Хо Тошкентда бўлди.
19 апрель куни «Ўзбекинвест» миллий суғурта компанияси ва K-Sure раҳбарияти ўртасида учрашув ташкил этилди ва унда икки мамлакат экспорт-кредит агентликлари ўртасида ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама этилди.
Таъкидлаш жоиз, «Ўзбекинвест» компанияси ва K-Sure экспорт кредитлари ва инвестицияларни суғурталовчилар Халқаро иттифоқи – Берн иттифоқининг тўла ҳуқуқли аъзоларидир.
Музокаралар якунида «Ўзбекинвест» экспорт-импорт миллий суғурта компанияси ва K-Sure Корея суғурта савдо корпорацияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида Келишув имзоланди.
Ушбу Келишув икки мамлакат экспортчилари томонидан бошқа мамлакатларга маҳсулотларини экспорт қилишда, Ўзбекистонда инвестицион лойиҳаларни суғурталаш, экспорт кредитларини суғурталаш ва қайта суғурталаш соҳасида ҳамда икки томонлама манфаатли ҳамкорликнинг бошқа масалаларида суғурта ҳимоясини тақдим этиш бўйича ҳамкорликнинг кенг имкониятларини яратади.

Компания «Узбекинвест» и корейская корпорация К-SURE подписали соглашение о сотрудничестве
В рамках государственного визита Республики Корея в Узбекистан, проходящего с 18 по 21 апреля текущего года, в составе корейской делегации в Ташкент прибыл Президент Корейской корпорации страхования торговли K-SURE г-н Ли Ин-Хо.
19 апреля состоялась встреча между руководителями НКЭИС «Узбекинвест» и K-SURE. В ходе встречи проведены переговоры и обсуждены вопросы по перспективным направлениям сотрудничества между Экспортно-кредитными агентствами двух стран.
Напомним, что K-Sure и НКЭИС «Узбекинвест» являются членами Бернского союза – Международного союза страховщиков экспортных кредитов и инвестиций.
По итогам проведенных переговоров подписано Соглашение о сотрудничестве между Национальной компанией экспортно-импортного страхования «Узбекинвест» и корейской корпорацией страхования торговли K-SURE.
Данное Соглашение открывает широкие возможности сотрудничества по предоставлению страховой защиты экспортерам двух стран, в том числе при экспорте продукции в третьи страны, в области страхования инвестиционных проектов в Узбекистан, а также по страхованию и перестрахованию экспортных кредитови другим вопросам взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.