Тошкентда ҳар йили ўтказиладиган хорижий тилларни ўқитиш ва амалий тилшунослик бўйича 9-халқаро конференция бўлиб ўтади
2019-04-19 | Жамият
“Korean University of International Studies”, И.М.Губкина номидаги Россия давлат нефт ва газ университетининг Тошкентдаги филиали, Тошкентдаги “ERIELL Prof Education” Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси кўмагида 2019 йилнинг 2-3 май кунлари ҳар йиллик хорижий тилларни ўқитиш, шунингдек, амалий тилшунослик ва ижтимоий тилшунослик - “FLTAL-2019” муаммоларига бағишланган халқаро конференция бўлиб ўтади.
Конференцияни ўтказишдан мақсад - хорижий тилларни ўрганиш жараёнини такомиллаштириш, шунингдек, замонавий тилшуносликнинг назарий ва амалий жиҳатлари бўйича муҳокамалар учун ахборот майдончасини яратишдир.
“FLTAL-2019” конференциясининг мавзуси “Кўп тилларни билувчи шахснинг ижодий салоҳияти: хорижий тилни ўрганиш жараёнига кўп тилларни билиш омилини таъсири масаласиъга замонавий тилшуносликнинг долзарб муаммоларига (назарий ва амалий) олимларнинг эътиборини жалб қилишга қаратилган.
“FLTAL-2019” доирасида тилшунослик, маданиятлараро мулоқот ва хорижий (иккинчи) тилни ўрганиш билан боғлиқ бўлган долзарб муаммолар муҳокама қилинади. Шунингдек, анъанавий ва янги, маҳаллий ва жаҳон тенденцияларининг динамик таъсирини, илғор ва консерватив нуқтаи назарини, барқарорлик ва барқарорликни, миллий ва глобал идентификация моделларини чуқур ўрганиш режалаштирилган. Шу муносабат билан, чет тилини ва амалий тилшуносликнинг универсал ва маданий ўзига хослиги каби долзарб муаммоларга алоҳида эътибор қаратилади.
Конференция маърузачилари: Синтия Уайт - Янги Зелландиянинг Массей халқаро тиллар ва тилшунослик университети мактабининг амалий тилшунослик фанлари профессори, Гарри Баркхузен - Янги Зелландиянинг Окланд маданий, тиллар ва тилшунослик университети мактаби профессори ва Виджай Бхатия - Гонконг шаҳар университетининг инглиз тили бўйича собиқ профессори.

Ежегодная 9-я международная конференция по вопросам преподавания иностранных языков и Прикладной лингвистики пройдет в Ташкенте
«Korean University of International Studies», Филиал Российского Государственного университета нефти и газа им. И.М.Губкина в г.Ташкенте и «ERIELL Prof Education» в Ташкенте при поддержке Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма проведут 2-3 мая 2019 года в Ташкенте ежегодную Международную конференцию по вопросам методики преподавания иностранных языков, а также по проблемам прикладной лингвистики и социолингвистики - «FLTAL-2019».
Цель конференции – создание информационной площадки для совершенствования процесса обучения иностранных языков, а также для дискуссий по теоретическим и прикладным аспектам современного языкознания.
Тема конференции FLTAL-2019 «Творческий потенциал полиязычной личности: к вопросу о влиянии фактора полиязычия на процесс изучения иностранного языка» нацелена на привлечение внимания ученых к актуальным проблемам современного языкознания (как теоретического, так и прикладного.
В рамках FLTAL-2019 будут обсуждаться проблемы, связанные с актуальными вопросами лингвистики, кросс-культурной коммуникации и обучения иностранному (второму) языку. Также планируется тщательное изучение динамического взаимодействия традиционного и нового, локальных и мировых тенденций, прогрессивных и консервативных взглядов, моделей стабилизации и дестабилизации, национальной и глобальной идентичности. В связи с этим, особое внимание будет уделяться такой актуальной проблеме, как универсальные и культурно-специфичные особенности в преподавании иностранного языка и в прикладной лингвистике.
Спикерами конференции выступят: Синтия Уайт - профессор прикладной лингвистики в Школе лингвистики и международных языков университета Массей, Новая Зеландия, Гарри Баркхузен - профессор в Школе культур, языков и лингвистики университета Окленда, Новая Зеландия и Виджай Бхатия – бывший профессор английского языка в городском университете Гонконга.