Ўзбекистон ва Франция молия вазирликларининг ўртасидаги янги босқич
Икки бўлинма ўртасидаги муносабатларнинг юқори даражасини ва давлат молиялари соҳасидаги ҳамкорликнинг мустаҳкам пойдеворини яратишга интилишларини ҳисобга олган ҳолда, 2019 йил 17 апрелда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Франция Республикаси Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги ўртасида ниятларнинг баённомаси имзоланди.
Бу 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ривожланишнинг бешта устувор йўналишлари бўйича ҳаракат стратегиясида белгиланган давлат молиясини такомиллаштиришнинг устувор йўналишларини амалга оширишга ёрдам беради. Ҳужжатга кўра, ғазна тизимини такомиллаштириш, даромадларни солиққа тортиш, давлат бюджети даромадларини йиғиш, ички аудит (тажриба алмашиш ва ахборот алмашиш, ўзаро ташрифларни ташкил этиш ва бошқалар) ва шунингдек, ахборот тизимларини жорий этиш бўйича келгуси ҳамкорлик режалаштирилган.
Маълумот учун: 2002 йилдан 2014 йилгача Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги "Давлат молиясини бошқариш ислоҳоти" лойиҳасини амалга оширди. Ушбу тизимда олиб борилаётган ислоҳотлар, шунингдек, Идоралараро келишувлар асосида Франциянинг Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги билан яқин ҳамкорликка асосланган. Франция тарафи ёрдами билан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ғазначилигининг ажралмас таркибини шакллантириш учун ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари тайёрланди.

Новый этап сотрудничества министерств финансов Узбекистана и Франции
С учетом высокого уровня отношений между двумя ведомствами и их стремлений заложить прочную основу для совместной работы в области государственных финансов 17 апреля 2019 года подписан Протокол о намерениях между Министерством финансов Республики Узбекистан и Министерством экономики и финансов Французской Республики.
Это будет способствовать реализации приоритетов совершенствования системы государственных финансов, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. В соответствии с документом намечено дальнейшее сотрудничество в части совершенствования системы казначейства, налогообложения доходов и сбора поступлений в Государственный бюджет, внутреннего аудита (обмен опытом и информацией, организация взаимных визитов и так далее), а также внедрения информационных систем.
Для справки: Министерство финансов Республики Узбекистан с 2002 по 2014 год реализовало проект «Реформа управления государственными финансами». Проводимые сейчас преобразования в этой системе опираются в том числе на тесное двустороннее сотрудничество с Министерством экономики и финансов Франции на базе межведомственных соглашений. При содействии французской стороны готовились проекты нормативно-правовых актов по созданию целостной структуры Казначейства Министерства финансов Узбекистана, велась работа по внедрению на законодательном уровне международных стандартов в области бюджетного учета и отчетности, а также интегрированию современных информационных технологий по автоматизации функций ведомства.