Ихтирочи ҳарбийлар. “Фарғона” полигонида рационализаторлик ишлари намойиш этилди
“Фарғона” полигонида Шарқий ҳарбий округи тасарруфидаги ҳарбий қисм ва муассасалари ўртасида ихтирочилик, рационализаторлик ва инновацион ғоялар кўргазмаси ўтказилди.
Жанговар тайёргарлик, жанговар таъминот, техник таъминот, рекета артиллерия қурол-аслаҳалари ҳамда тарбиявий ва мафкуравий ишлар каби бешта йўналиш бўйича ўтказилган кўргазмани ҳарбий округ қўшинлари қўмондонлиги, Фарғона “Темурбеклар мактаби”, Фарғона давлат университети ҳарбий кафедра талабалари ва Мудофаага кўмаклашувчи “Ватанпарвар” ташкилоти тингловчилари бевосита кузатиб борди.
Кўргазма давомида ҳарбий хизматчилар томонидан кашф этилган ҳарбий техникалар ва қурол-аслаҳаларнинг тактик-техник хусусиятларини янада такомиллаштиришга хизмат қилиши мумкин бўлган қурилмалар, ихтиролар намойиш этилди, фойдаланишда қулайлик яратувчи, жанговар ва маънавий-маърифий тайёргарлик машғулотларини ўтказишда янги инновацион технологиялар ва ускунларни қўллаш бўйича таклиф ва тавсиялар берилди.
90 дан ортиқ рационализаторлик ғоялари намойиш этилган кўргазма давомида иштирокчилар ҳали ҳеч ерда қўлланилмаган илғор техникалар билан танишди. Кичик сержант У.Матҳалилов томонидан яратилган ва полигон учун хизмат қиладиган оғир шароитларда нишонларни кўтариб тушуриш электрон мосламаси кўпчиликнинг диққат марказида бўлди.
Шунингдек, лейтенант И.Ҳамидуллаевнинг макетда ўқ отиш машқини янгича усулда симуляция қилиш мосламаси, шартнома бўйича ҳарбий хизматчи оддий аскар К.Амировнинг БТР-70 техникасида ташқи кучлар томонидан эҳтимолий ёнғин содир этилганида, техника ичидан ташқарига чиқмай туриб ёнғинни ўчириш мосламаси кўпчиликда қизиқиш уйғотди.
Майор С.Очилов тақдим этган дала шароитида ахлоқий-руҳий таъминотни шакллантиришга хизмат қиладиган автоном автожамланманинг лойиҳаси ҳам йиғилганларга маъқул бўлди.
Ғолиблар Шарқий ҳарбий округ қўшинлари қўмондони полковник Лутфулло Бузруков томонидан диплом ва эсадалик совғалари билан тақдирланди.
5 та йўналиш бўйича ғолиблар кейинги босқичга йўл олди, уларнинг ғояларини амалиётда қўшинларда қўллаш бўйича таклифлар киритилади.

Армейские изобретатели. На полигоне “Фергана” показаны рационализаторские работы
На полигоне “Фергана” прошла выставка рационализаторских, изобрететальных и инновационных идей в военной сфере среди воинских частей и учреждений Восточного военного округа.
За мероприятием наблюдали командование военного округа, ученики Ферганской “Темурбеклар мактаби”, студенты военной кафедры Ферганского государственного университета и ОСО “Ватанпарвар”. Выставка инновационных идей прошла по пяти направлениям: боевая подготовка, боевое и техническое обеспечение, ракетно-артиллерийское вооружение, а также воспитательная и идеологическая работа.
Среди более 90 рационализаторских идей участники смогли увидеть современные приспособления, которые могут усовершенствовать тактио-технические характеристики военной техники и вооружения, облегчить проведение занятий по боевой и духовно-просветительской подготовке.
В центре внимания было изобретение младшего сержанта У.Матхалилова, который показал приспособление для подъема полигонных мишеней при неблагоприятных погодных условиях.
Многих заинтересовал разработанный макет устройства симуляции огневой подготовки лейтенантом И.Хамидуллаевым и система тушения возгорания на внешней поверхности БТР-70, продемонстрированная рядовым по контракту К.Амировым, с помощью которой можно не выходя из техники потушить пожар.
Автономный комплекс проведения мероприятий по морально-психологическому обеспечению на базе автомобиля, разработанный майором С.Очиловым стал новинкой сезона.
Победители лучших рационализаторских работ по пяти направлениям примут участие в следующем этапе выставки. Высоко оцененные работы поощрены командованием войсками Восточного военного округа.