Ўзбекистон рус маданий марказига 25 йил
Шу кунларда Ўзбекистон рус маданият марказининг 25 йиллиги мамлакатимиз бўйлаб кенг нишонланмоқда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Фармойишига асосан, ушбу муносабат билан чора-тадбирлар дастури тасдиқланиб унинг доирасида турли маънавий-маърифий тадбирлар, учрашувлар ва мулоқотлар ташкил этилмоқда.
17 апрель куни Ўзбекистон жаҳон тиллари университетида ташкил этилган “Ўзбекистонда миллатлараро тотувликни асраш, рус тили ва маданиятини ривожлантириш ва ватандошлар ҳақидаги тарихий хотирани асрашда Ўзбекистон рус маданий марказининг роли” мавзуидаги илмий-амалий конференция Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси, Республика рус маданият маркази ҳамда Жаҳон тиллари университети ҳамкорлигида ташкил этилиб, унинг ишида тарихчи олимлар, тадқиқотчилар, Россия Федерацияси ва қўшни мамлакатлардан келган меҳмонлар иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Рустам Қосимов тадбир қатнашчиларни қутлаб, Ўзбекистоннинг рус миллатига мансуб фуқаролари мамлакатимизнинг барча соҳа ва тармоқларида фидокорона меҳнат қилиб, ривожланган бозор иқтисодиётига асосланган демократик ҳуқуқий давлат қуришга ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантиришга катта ҳисса қўшиб келаётганлари таъкидлаб, Мустақиллик йилларида миллий рус маданий марказларнинг бир нечта фаоллари давлат мукофотларига сазовор бўлганларини қад этиб ўтди.
Конференцияда Рус маданий марказининг фаолияти, мамлакатимизнинг турли даврларида рус олимларининг мамлакат илм-фани, маданиятини ривожлантириш, “халқ дипломатияси” асосида Россия Федерацияси билан мунтазам ва ўзаро фойдали муносабатларни йўлга қўйиш, хорижий мамлакатлар билан дўстона муносабатларни ва маданий-маърифий алоқаларни мустаҳкамлаш орқали ўз фаолияти мавзуларида маърузалар тингланди.
Мунозаларда қатнашганлар бу борадаги ишларни янада ривожлантириш ва самарадорлигини оширишга қаратилган амалий таклиф ва тавсияларни баён этдилар.
Конференция якунида рус ёзувчиларининг 100 томдан иборат бўлган асарларини ўзбек тилига таржимасидан иборат бўлган “Рус адабиётининг дурдоналари” китобининг тақдимоти ўтказилди.
Конференцияда қилинган маърузалари ҳамда унда билдирилган амалий таклиф мулоҳазалари алоҳида қўлланма сифатида чоп этилишига келишилиб, у мамлакатда миллатлараро ва конфессиялараро тотувлик, тинчлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича яхлит тизимни ривожлантиришга хизмат қилиши лозимлиги ҳақидаги фикрлар баён этилди.
Ўтказилган конференция ва Республика рус маданий маркази фаолияти учун янада қулай ва кенг имкониятлар яратиш, марказнинг ташаббус ва интилишларини қўллаб-қувватлаш, фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, Россия Федерацияси билан дўстлик ва маданий-маърифий алоқаларини янада ривожлантириш, “халқ дипломатияси” воситасида чет элдаги ватандошлар билан муносабатларни кенгайтиришга хизмат қилади.

Русский культурный центр Узбекистана: 25 лет плодотворной работы
В эти дни в республике широко отмечаются торжества, посвящённые 25-летию создания Русского культурного центра Узбекистана.
По этому случаю 17 апреля в Государственном университете мировых языков состоялась научно-практическая конференция на тему «Роль Русского культурного центра Узбекистана в укреплении межнационального согласия, сохранении русского языка и культуры, исторической памяти о соотечественниках в Республике Узбекистан».
На мероприятии, организованном Русским культурным центром Узбекистана при содействии Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами приняли участие представители руководства страны, министерств и ведомств, Посольства Российской Федерации в Республике Узбекистан, известные ученые и исследователи в области межнационального согласия, руководители национальных культурных центров, представители СМИ.
В своём выступлении советник Президента Республики Узбекистан Рустам Касымов сердечно приветствовал участников конференции и отметил, что в Узбекистане с первых дней независимости одним из приоритетов государственной политики стало создание для всех проживающих в республике наций и народностей максимально благоприятных условий для возрождения и сохранения традиционного культурного наследия. В этом плане представители русской диаспоры вносят большой вклад в развитие Узбекистана в разнличых сферах общественно-политической и культурной жизни страны. Русские, как и другие нации в Узбекистане пользуются равными гражданскими правами и свободами. При этом, русский язык продолжает выполнять наряду с государственным языком функцию языка межнационального и межгосударственного общения. Он подчеркнул, что в годы независимости их труд был высоко оценён руководством страны и многие из них были удостоены высоких правительственных наград.
На конференции были заслушаны многочисленные выступления, в которых отмечалась большая роль русской диаспоры в сохранении и развитии своей культуры, языка, обычаев и национальных традиций, а также её роли в укреплении межнационального согласия и толерантности в стране.
В ходе мероприятия состоялась презентация серии книг «Жемчужины русской литературы», переведенных на узбекский язык, состоящая из 100 томов.
Были заслушаны выступления вице-президента Академии наук Узбекистана, доктора исторических наук, профессора Б.Абдухалимова, директора Государственного казенного учреждения «Московский Дом соотечественника» П.Гладкова, руководителя Представительства «Россотрудничества» в Узбекистане, доктора исторических наук, профессора В.Шулика.
Отмечалось, что царящая в нашей республике атмосфера дружбы и сплоченности — важнейший фактор мира и стабильности, повышения эффективности проводимых реформ. Сегодня русские — это неотъемлемая часть большой дружной семьи народов Узбекистана. Представители диаспоры активно участвуют во всех сферах политической, общественной, хозяйственной, культурной, научной и спортивной жизни Республики. Многие представлены в органах власти различного уровня. Немало награжденных государственными наградами. Большинство из них родились и выросли в нашей стране, считают ее своей Родиной. А себя — ее сыновьями и дочерьми. Поэтому и живут интересами нашей республики, являются ее истинными патриотами.