Озарбайжон билан консуллик маслаҳатлашувлари
2019 йилнинг 12 апрель куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида консуллик соҳасида биринчи маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Учрашувда консуллик-ҳуқуқий соҳада икки мамлакат ўртасида баҳсли масалалар мавжуд эмаслиги таъкидланди ҳамда ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари, икки давлат қонунни қўлловчи органлари ўртасидаги жорий алоқаларга доир масалалар муҳокама қилинди.
Миграция соҳаси, фуқаролик, оилавий ва жиноий ишларда ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Музокаралар якунига кўра масалаҳатлашувлар ўтказиш тўғрисида протокол имзоланди. Мазкур ҳужжат икки мамлакат манфаатдор органлари ўртасида консуллик-ҳуқуқий соҳада эришилган келишувларни амалга оширишни тартибга солади.
Музокараларда икки томондан ҳам ташқи ишлар, адлия, ички ишлар, меҳнат вазирликлари, бош прокуратура, чегара хизматлари консуллик хизматлари ва Озарбайжоннинг Тошкент шаҳридаги Элчихонаси вакиллари иштирок этди.

Консульские консультации с Азербайджаном
12 апреля 2019 года в г.Ташкенте прошли первые консультации в консульской сфере между Узбекистаном и Азербайджаном.
В ходе встречи стороны, констатировав отсутствие каких-либо спорных вопросов между двумя странами в консульско-правовой сфере, обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества, а также текущее взаимодействие между правоприменительными органами двух стран.
Отдельное внимание было уделено вопросам миграционной сферы, оказания правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам.
В заключение переговоров был подписан протокол о проведении консультаций, регламентирующий реализацию заинтересованными ведомствами двух стран достигнутых договоренностей в консульско-правовой сфере.
С обеих сторон в переговорах приняли участие представители консульских служб министерств иностранных дел, юстиции, внутренних дел, труда, генеральных прокуратур, пограничных служб двух стран, а также Посольства Азербайджана в г.Ташкенте.