Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги инклюзив таълимни жорий этмоқда
2019 йил 15 апрель куни Тошкент шаҳрининг Яккасарой туманида 369-сонли мактабгача таълим муассасасининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Давлат-хусусий шерикчилик асосида хайрия фаолияти шаклида ташкил этилган мазкур таълим муассасаси бирлаштирилган турдаги биринчи МТМ бўлиб, унга ҳам соғлом тарбияланувчилар, ҳам жисмоний ривожланишида турли нуқсонлари бўлган болалар қатнаш имкониятига эга бўладилар.
Тошкент шаҳрининг Яккасарой туманида капитал таъмирланишдан кейин очилган 369-сонли МТМ биринчи инклюзив мактабгача таълим муассасаси бўлди. Бирлаштирилган турдаги МТМ рухий ривожланиши суст бўлган болалар учун ташкил этилган гуруҳлар ва умумий таълим гуруҳларидан иборат бўлади.
“Инклюзив таълим – ҳам соғлом, ҳам имконияти чекланган болаларга бирдек керак. Биз ҳар бир бола бағрикенг бўлишга ўргатиш билан бирга инсон қадриятлари унинг имкониятига боғлиқ эмаслиги ҳақидаги фикрни сингдирмоқчимиз. Ёшлик чоғида боланинг руҳий ҳолати очиқ, эгилувчан ва ўзлаштиришга тайёр бўлади. Инсонлар орасида турли феъл ва қиёфага эга инсонлар мавжудлигига ўрганган болалар келажакда ўзларидан фарқ қилган болаларга зулм етказмайди. Жисмоний ривожланишида турли нуқсонлари бўлган тарбияланувчилар учун МТМга қатнаш мулоқот қилиш кўникмаларига эга бўлиш имкониятини яратиб бериб, уларнинг кейинги ижтимоий мослашувини осонлаштиради. Болаларнинг бир-бири билан учрашиши фақатгина ўйин майдони ёки ошхона билан чекланиб қолмайди. Инклюзия тамойилини амалга ошириш мақсадида ҳар бир оддий гуруҳга уч нафар имконияти чекланган, масалан нутқида оғир нуқсонлар бўлган болалар қатнайдилар. Биз ҳомийлар томонидан кўллаб-қувватланадиган мактабгача таълим муассасалари сони кўпайишидан умид қилиб қоламиз”, - дейди Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин.
Яккасарой туманидаги 369-сонли МТМда рухий ривожланиши суст бўлган тарбияланувчилар учун 7 та гуруҳ (1 гуруҳда 15 нафаргача болалар назарда тутилган) ҳамда инклюзив йўналишдаги умумий таълим бўйича 7 та гуруҳ (1 гуруҳда 25 нафаргача болалар назарда тутилган) очилиши режалаштирилмоқда.
Ихтисослаштирилган гуруҳларга болалар  психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосаси асосида қабул қилинадилар. Таълим дастури “Илк Қадам” давлат дастурининг мослаштирилган варианти ҳисобланиб, унга дефектолог билан ҳар кунги машғулотлар киритилган. МТМда шахсни ҳар томонлама ривожлантириш учун барча шарт-шароитлар яратилган: у ерда шифокор кўрсатмаси бўйича якка тартибда ва кичик гуруҳ машғулотлари учун даволаш-жисмоний тарбия хонаси, жисмоний тарбия зали, ёзги бассейн, футбол майдони ва логопедия шохобчаси мавжуд, мусиқий таълим дастури эса тузатиш ритмикаси билан тўлдирилган. Шунингдек, мактабгача таълим муассасасида психолог фаолият юритиб, болалар билан машғулотлар ўтказишдан ташқари ота-оналар ва МТМ ходимлари билан консультациялар ҳам ўтказади.
Муассасани капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш ишлари ҳомийлик маблағлари ҳисобидан амалга оширилди. Яккасарой туманидаги 369-сонли МТМ оталиқ шаклидаги хайрия фаолияти давлат-хусусий шерикчилиги тарзидаги биринчи лойиҳадир, бу эса ҳомийлар томонидан келгусида муассасага беғараз ёрдам кўрсатилишини назарда тутади.
Оталиқ шаклидаги хайрия фаолият тарзида давлат-хусусий шерикликни жорий этиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 апрелдаги “Мактабгача таълим тизимини янада рағбатлантириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3651-сонли қарорига мувофиқ амалга оширилмоқда. Яккасарой туманидаги 369-сонли МТМ ҳамкорликнинг мазкур шаклидаги биринчи мактабгача таълим муассасаси бўлди.
Тошкент шаҳри Яккасарой туманидаги 369-сонли МТМ 1985 йилда қурилган. Мазкур муассаса 280 нафар тарбияланувчиларга мўлжалланган. 2018 йилнинг апрель ойида муассаса капитал таъмирланиши муносабати билан ёпилган бўлиб, таъмирлаш ишлари 2019 йилнинг 1 апрелида ўз ниҳоясига етди.

Министерство дошкольного образования Узбекистана внедряет инклюзивное образование
15 апреля 2019 года состоялось торжественное открытие дошкольного образовательного учреждения № 369 Яккасарайского района Ташкента. Образовательное учреждение на основе государственно-частного партнерства в форме филантропической деятельности стало первым ДОУ комбинированного типа, которое будут посещать как здоровые воспитанники, так и дети с особыми потребностями.
Открытое после капитального ремонта ДОУ № 369 Яккасарайского района Ташкента стало первым инклюзивным дошкольным учреждением. ДОУ комбинированного типа включает в себя группы для детей с задержкой психического развития и общеобразовательные группы.
«Инклюзивное образование нужно всем: и здоровым детям, и детям с ограниченными возможностями здоровья. Мы хотим научить каждого ребенка быть толерантным, привить мысль о том, что ценность человека не зависит от его способностей. В юном возрасте психика открыта, пластична и готова к восприятию. Привыкнув к тому, что люди бывают разными, дети не станут в будущем травить и смеяться над теми, кто отличается от них. Для воспитанников с особыми потребностями посещение ДОУ станет возможностью получить навыки общения, что облегчит дальнейшую социальную адаптацию. Дети будут встречаться друг с другом не только на игровой площадке или в столовой. В целях реализации принципа инклюзии каждую обычную группу будут посещать трое особенных детей, например, с тяжелыми нарушениями речи. Мы надеемся, что дошкольных учреждений, поддерживаемых спонсорами, будет становиться больше», — сказала министр дошкольного образования Узбекистана Агриппина Шин.
В ДОУ № 369 Яккасарайского района планируется открыть 7 групп для воспитанников с задержкой психического развития (до 15 детей в группе) и 7 групп общеобразовательного профиля с инклюзивной направленностью (до 25 детей в группе).
В специализированные группы дети будут приниматься на основании заключения медико-психолого-педагогической комиссии. Их обучающая программа представляет собой адаптированный вариант государственной программы «Илк Кадам» с добавлением ежедневных занятий с дефектологом. В ДОУ созданы все условия для всестороннего развития личности: оборудованы кабинет ЛФК для индивидуальных и подгрупповых занятий по назначениям врача, действуют физкультурный зал, летний бассейн, футбольное поле и логопедический пункт, а программа музыкального образования дополнена коррекционной ритмикой. Также в дошкольном учреждении работает психолог, проводящий кроме занятий с детьми консультации для родителей и персонала ДОУ.
Капитальная реконструкция и оснащение учреждения были проведены за счет спонсорских средств. В ДОУ № 369 Яккасарайского района впервые реализуется государственно-частное партнерство в форме филантропической деятельности в виде шефства, что подразумевает дальнейшее оказание спонсорами безвозмездной помощи учреждению.
Внедрение реализации государственно-частного партнерства в форме филантропической деятельности в виде шефства осуществляется в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-3651 «О мерах по дальнейшему стимулированию и развитию системы дошкольного образования» от 05.04.2018. ДОУ № 369 Яккасарайского района стало первым дошкольным учреждением с данной формой сотрудничества.
ДОУ № 369 Яккасарайского района Ташкента было построено в 1985 году. Дошкольное учреждение рассчитано на 280 воспитанников. В апреле 2018 года учреждение было закрыто на капитальную реконструкцию, завершившуюся 1 апреля 2019 года.