Ўзбекистонда Қозоғистон йили қардошлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашга хизмат қилади
2019-04-16 | Сиёсат
«Ўзбекистон» халқаро анжуманлар саройида 15 апрель куни Ўзбекистонда Қозоғистон йилининг расмий очилиш маросими бўлди.
Маросимни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев очиб, қардош қозоғистонликларни юртимизга ташрифи билан қутлади.
- Ўзбекистонда Қозоғистон йилининг очилиши стратегик шериклик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб, ишонч ва ўзаро қўллаб-қувватлаш кучайиб бораётганидан далолат беради. Ушбу муҳим воқеа халқларимиз ўртасидаги абадий ва самимий дўстлик, маданий ва маънавий яқинлик рамзидир, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбек ва қозоқ халқлари азалдан бир-бирига таянч бўлиб, қийинчиликларни енгиб ўтгани, бугунги кунда халқларимизнинг умумий келажагини ҳам биргаликда бунёд этаётгани таъкидланди.
- Бугунги кун Ўзбекистон ва Қозоғистон муносабатларида янги, тарихий кун сифатида халқларимиз ўртасидаги қардошлик алоқаларини ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратади, деб ишонаман, - деди давлатимиз раҳбари.
Маълумки, 2018 йилда Қозоғистонда Ўзбекистон йили деб эълон қилинган эди. Ушбу сана доирасида маданият, санъат, адабиёт, илм-фан, туризм ва бошқа соҳаларда 100 дан зиёд тадбирлар ўтказилди. Театр ва фольклор жамоалари, эстрада хонандаларининг ижодий сафарлари уюштирилди. Олмаота шаҳрида ўзбек адабиёти кунлари, Тараз, Чимкент, Қизилўрда, Туркистон шаҳарларида ўзбек киноси кунлари бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 13 мартдаги қарорига мувофиқ қозоқ шоири ва мутафаккири Абай Қўнонбоев ижодий меросини ўрганиш ташкил этилди. Қозоғистонда буюк бобомиз Алишер Навоий таваллудининг 577 йиллиги кенг нишонланди.
Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев Ўзбекистонда қозоқ тили ва маданиятини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор учун миннатдорлик билдирди. Қозоғистон йили доирасида ўтказиладиган тадбирлар қардош халқларимиз маданий алоқаларини янада мустаҳкамлашини қайд этди.
Мамлакатимизда Қозоғистон йилига катта тайёргарлик кўрилди. Унинг доирасидаги тадбирлар санъат, фан, таълим ва тадбиркорлик соҳалари вакилларига ўзаро манфаатли алоқаларни йўлга қўйиш, билим ва тажриба алмашиш учун янги уфқлар очади. Маданиятларимиз бир-бирини бойитишига, халқларимиз янада яқин бўлишига хизмат қилади.

Год Казахстана в Узбекистане послужит укреплению уз братства и отношений добрососедства
Во Дворце международных форумов «Узбекистан» состоялась торжественная церемония открытия Года Казахстана в Узбекистане.
Открыв церемонию, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил гостей из братского Казахстана.
- Год Казахстана в Узбекистане свидетельствует о динамично развивающихся отношениях стратегического партнерства, усиливающемся доверии, взаимной поддержке, неразрывности уз братства между нашими странами.
Это знаменательное событие также является символом вечной и искренней дружбы, культурной и духовной общности двух народов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Наши народы всегда служили опорой друг для друга, вместе противостояли вызовам и угрозам, а сегодня вместе строят общее будущее.
- Этот исторический для узбекско-казахстанских отношений день послужит прочным фундаментом для дальнейшего развития дружественных связей между нашими народами, - отметил глава нашего государства.
Как известно, 2018 год был объявлен в Казахстане Годом Узбекистана. В его рамках проведено свыше ста мероприятий в области культуры, искусства, литературы, науки, туризма и других сферах. Прошли гастроли театральных и фольклорных коллективов, артистов эстрады. Состоялись Дни узбекской литературы в Алматы, Дни узбекского кино в Таразе, Шымкенте, Кызылорде и Туркестане.
В соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 13 марта 2018 года налажено широкое изучение творческого наследия выдающегося казахского поэта и мыслителя Абая Кунанбаева. В Казахстане с размахом отмечено 577-летие со дня рождения нашего великого предка Алишера Навои.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выразил благодарность за уделяемое в Узбекистане внимание развитию казахского языка и культуры. Отметил, что мероприятия Года Казахстана еще более укрепят культурные связи между нашими братскими народами.
В нашей стране осуществлена масштабная подготовка к этому событию. Мероприятия в его рамках откроют новые горизонты представителям искусства, науки, образования, бизнеса наших стран для расширения взаимовыгодных контактов, обмена знаниями и достижениями. Все это будет способствовать взаимному обогащению культур, дальнейшему сближению наших народов.