Қозоғистон Президенти Тошкентга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев 14 апрель куни давлат ташрифи билан мамлакатимизга келди.
Тошкент халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Арипов кутиб олди.
Давлат ташрифининг асосий тадбирлари 15 апрель куни Кўксаройда бўлиб ўтади. Тор ва кенгайтирилган таркибдаги музокараларда икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилиниши, қатор муҳим икки томонлама ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган.

The President of Kazakhstan arrives in Tashkent
At the invitation of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Kazakhstan Kasym-Zhomart Tokayev has arrived on 14 April in our country with a state visit.
At the Tashkent International Airport the high-ranking guest was met by Uzbekistan’s Prime Minister Abdulla Aripov.
The state visit’s main events are scheduled for tomorrow, April 15, at the Kuksaroy country residence. During talks in contracted and extended formats, the two sides are expected to discuss the prospects of consolidation of bilateral and regional cooperation and intend to sign a range of documents.
The two Presidents are anticipated to attend the official opening ceremony of the Year of Kazakhstan in Uzbekistan.