АҚШ делегацияси билан учрашув
2019 йилнинг 11 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Америка Қўшма Штатларининг Афғонистондаги ярашиш масалалари бўйича махсус вакили Залмай Халилзод бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Таъкидланганидек, кўп йиллик афғон можаросини фақатгина курашаётган томонлар ўртасида тинчлик музокараларини ўтказиш йўли билан бартараф этиш мумкин. Мазкур шарт асосий қоида тўлароқ Тошкент декларацияси матнида илгари сурилган ва белгилаган. Ушбу ҳужжат дунёнинг етакчи давлатлари ва минтақа мамлакатлари вакиллари томонидан консенсус асосида қабул қилинган.
Шу нуқтайи назардан Ўзбекистон - АҚШ ҳамкорлигининг устувор йўналишлари ҳамда Афғонистонда йирик ижтимоий-иқтисодий обектларни барпо этишда ва инфратузилма лойиҳаларини тадбиқ этишда амалий ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги таклифлар муҳокама қилинди. Ушбу лойиҳалар Афғонистоннинг тинч ва барқарор ривожланишига, сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар жиҳатдан Марказий Осиё ҳудудининг узвий қисми бўлишига имкон яратади.

2019-04-12 | Политика
11 апреля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Соединенных Штатов Америки во главе со Специальным представителем по афганскому примирению Залмаем Халилзадом.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями относительно ситуации в Афганистане и перспектив начала мирного процесса в этой стране.
Как подчеркивалось, урегулирование многолетнего афганского конфликта возможно исключительно путем проведения мирных переговоров между противоборствующими сторонами. Это ключевое положение было инициировано и зафиксировано в тексте Ташкентской декларации по Афганистану, принятой на основе консенсуса представителями ведущих мировых держав и стран региона.
В этом контексте стороны обсудили приоритетные направления узбекско-американского взаимодействия, а также предложения о практическом сотрудничестве при строительстве крупных социально-экономических объектов и реализации инфраструктурных проектов в Афганистане, которые позволят стране мирно и стабильно развиваться, стать органической частью политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного пространства Центральной Азии.
На встрече в МИД также рассмотрены другие вопросы международной и региональной проблематики.
В беседе принял участие Специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев.