Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Янги мажмуа травматологик операциялар сонини йилига 8000 тага етказиш имконини беради
2019-04-11 | Соғлиқни сақлаш
Республика ихтисослаштирилган травматология ва ортопедия илмий-амалий тиббиёт марказининг замонавий андозалар даражасида барпо этилган ва энг сўнгги тиббий технологиялар билан жиҳозланган етти қаватли янги мажмуаси фойдаланишга топширилди.
Айни пайтда марказда консультатив поликлиника, тез ёрдам бўлими, 240 ўринга мўлжалланган 8 та стационар ва 6 та параклиник бўлим фаолият кўрсатмоқда. Йилига 85 мингдан ортиқ беморга юқори малакали даволаш-консультатив хизмати кўрсатиб келаётган марказ клиникасида 6 мингдан зиёд ноёб амалиётлар ҳам бажарилмоқда.
Барча қулайликларга эга янги мажмуанинг фойдаланишга топширилиши травматология соҳасида кўрсатилаётган тиббий ёрдамни янада такомиллаштиришга замин ҳозирлади. Марказдаги мавжуд ўринлар сони 300 тага етди. Бинода телемедицина, электрон ҳужжатлаштириш, юришни текширувчи лаборатория (GateLab), магнит-резонансли томография, интраоперацион микроскопия, интраоперацион нейромониторинг каби янги диагностика усуллари жорий этилади. Шу билан бирга, бу ерда елка, ошиқ ва майда бўғимларни эндопротезлаш, умуртқа диск чурраларини ёпиқ усулда олиб ташлаш, умуртқа дискларини лазер билан куйдириш, умуртқада эндоскопик операциялар, елка бўғимида артроскопик операциялар, туғма сколиозни оператив даволаш сингари замонавий даволаш технологияларини қўллаш имкониятлари ҳам пайдо бўлади. Сўнги бир йилда марказнинг 30 нафар ходими ҳориждаги нуфузли клиникаларда малака ошириб қайтди.
Мажмуанинг биринчи қаватида шикастланган беморларга шошилинч травматологик ёрдам кўрсатиш бўлими, иккинчи қаватида консультатив поликлиника, учинчи қаватида диагностика лабораториялари, тўртинчи ва бешинчи қаватида травматология ва шикастлар асорати бўлимлари, олтинчи қаватида реанимация бўлими ҳамда еттинчи қаватида операция бўлими жойлашган. Унда тиббиёти ривожланган нуфузли хорижий давлатлардаги замонавий клиникаларда мавжуд бўлган тиббий асбоб-ускуналар ўрнатилди ва компьютерлашган хизмат тизими барпо этилди.
Марказда операциялар сонини йилига 8000 тага, улардан янги технологияли операцияларни 6400 тага ошириш режалаштирилмоқда. Яратилаётган кенг имкониятлар туфайли тиббиёт туризмини ҳам ривожлантирилиб, 1500 нафардан ортиқ беморга ёрдам бериш имкони пайдо бўлади. Сўнгги ютуқларга асосланган операцион блок ва технологиялар АҚШ, Германия, Буюк Британия, Россия давлатларининг нуфузли тиббиёт марказ ва клиникалари билан алоқалар ўрнатилишини таъминлайди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А. Абдуваҳитов, Бош вазир ўринбосари А. Абдуҳакимов ва Соғлиқни сақлаш вазири А. Шадманов иштирок этди.

Министерство здравоохранения: Новый комплекс позволит количество травматологических операций в год довести до 8000
2019-04-11 | Здравоохранение
Сдан в экплуатацию новый семиэтажный комплекс Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра травматологии и ортопедии, построенный по современным меркам и оборудованный самыми последними медицинскими технологиями.
В данное время в центре действуют консультативная поликлиника, отделение скорой помощи, рассчитанные на 240 больных 8 стационарных и 6 параклинических отделений. А также в клинике центра ежегодно оказывается высококвалифицированная лечебно-консультативная помощь более 85 тысяч больным в год, проводятся более 6 тысяч уникальных операций.
Сдача в эксплуатацию имеющего все необходимые условия нового комплекса становится почвой для повышения уровня медицинской помощи, оказываемой в области травматологии и ортопедии. В частности, здесь будут внедрены такие новые методы диагностики, как телемедицина, электронное документирование, лаборатория по изучению походки (GateLab), магнитно-резонансная томография, интраоперационная микроскопия, интраоперационный нейромониторинг. Вместе с этим, здесь появится возможность использования таких современных лечебных технологий, как эндопротезирование плечевого и мелких суставов, удаление грыжи межпозвоночных дисков закрытым методом, сжигание лазером межпозвоночных дисков, эндоскопические операции на позвоночнике, артроскопические операции плечевого сустава, оперативное лечение врожденного сколиоза. За последний год 30 специалистов центра повысили квалификацию в передовых зарубежных клиниках.
На первом этаже нового комплекса расположено отделение оказания экстренной травматологической помощи, на втором этаже — консультативная поликлиника, на третьем — диагностические лаборатории, а на четвертом и пятом этажах — отделения травматологии и осложнений травм, на шестом этаже расположено реанимационное отделение и на самом верхнем этаже — операционное отделение. Здесь установлено медицинское оборудование, которое имеется в современных клиниках зарубежных стран с развитой медициной и создана система компьютеризированной службы.
С вводом нового комплекса в эксплуатацию планируется увеличить количество операций в центре до 8000, из них до 6400 (80 процентов) – высокотехнологичные операции. Благодаря создающимся условиям появится возможность развития медицинского туризма и оказать помощь более 1500 больным. Основанные на последних достижениях медицины операционный блок и технологии обеспечат установление связи с ведущими медицинскими центрами и клиниками США, Германии, Великобритании и России.
На мероприятии участвовали советник Президента Республики Узбекистан А. Абдувахитов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А. Абдухакимов и министр здравоохранения А. Шадманов.