"ОLTIN HUMO" соҳиблари аниқланди
Пойтахтимиздаги "Туркистон" саройида миллий кинематография соҳасида "ОLTIN HUMO" мукофотини топширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
"Ўзбеккино" миллий агентлиги ҳамда Ўзбекистон кино арбоблари ижодий уюшмаси томонидан ташкил этилган мазкур тадбирга санъат ва маданият намояндалари, кино ижодкорлар, талаба-ёшлар, кенг жамоатчилик вакиллари таклиф этилди.
"Ўзбеккино" миллий агентлиги бош директори Ф.Зокиров, Ўзбекистон кино арбоблари ижодий уюшмаси раиси М.Матчонов юртимизда миллий кинематография санъатини янада ривожлантириш, бу соҳада изланаётган ижодкорларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, халқимиз учун юксак бадиий савияли киноасарларни тайёрлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
"Ўзбеккино" миллий агентлиги томонидан бу борада кўплаб ижодий лойиҳалар амалга оширилмоқда. "ОLTIN HUMO" миллий мукофотининг таъсис этилиши ҳам кино соҳасида самарали изланаётган ижодкорларни аниқлаш, уларни янги ижодий парвозлар сари руҳлантириш, фаолияти эътиборга молик киночиларни халқимизга яқиндан танитишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
"ОLTIN HUMO" миллий кинотақдимотнинг саралаш комиссияси таниқли санъаткорлар, режиссёрлар, операторлар, сценарийнавислардан иборат эди. Ҳакамлар ҳайъатига атоқли режиссёр Юсуф Розиқовнинг раислик қилгани саралаш жараёнининг янада холис ва ҳаққоний кечишини таъминлади, десак янглишмаймиз. Асосий номинацияларга 2017-2018 йилларда яратилган, томошабинлар ҳукмига ҳавола этилган, премьералари ўтказилган картиналар қўйилди. Тақдим этилган ишларнинг бадиий жиҳатдан сифатли эканига, ижронинг пухта ва мукаммаллигига алоҳида эътибор қаратилди.
"ОLTIN HUMO" миллий мукофоти "Йилнинг энг яхши фильми", "Энг яхши режиссёрлик иши", " Энг яхши эркак роли", "Энг яхши аёл роли", "Томошабин меҳрини қозонган фильм", "Энг яхши ҳужжатли фильм", "Энг яхши компьютер графикаси", "Энг яхши овоз режиссёри", "Энг яхши монтажчи", "Энг яхши грим рассоми", "Энг яхши кино бастакори" каби ўн олти асосий номинациядан иборатдир.
...Тантанали мусиқа янграйди. Миллий кино санъатимиз тамал тошини қўйган устозлар ҳаётига оид видео лавҳа ғоят таъсирчан ва ҳаяжонли. Ўзбек кино мактабининг бой анъаналарини уларнинг машаққати ва меҳнатисиз тасаввур этиш қийин.
Дастлабки номинация эълон қилинади. Ўзбек кинематографияси ривожига қўшган ҳиссаси учун "ОLTIN HUMO" махсус мукофотига устоз санъаткорлар – Бахтиёр Ихтиёров, Абдураҳим Исмоилов, Ҳабибулла Файзиев, Хайрулла Саъдиев, Қамара Камолова, тожикистонлик машҳур актриса Сайрам Исаева муносиб топилди.
– Орадан йигирма йил ўтиб, яна Ўзбекистонда, ўзим таҳсил олган жонажон Тошкентда эканимдан ғоят бахтиёрман, – дейди С. Исаева. – Бизнинг заминимиз, тилимиз, қалбимиз, мақсад-муддаоларимиз ягона. Кино санъати байрами сифатида ўтаётган ушбу тадбир санъат фидойиларига чексиз қувонч бағишламоқда. Бундай мукофот ҳали кўп ишлашимиз, ижод қилишимиз учун имкониятдир.
– "Икки элнинг суюкли фарзанди" номли ҳужжатли фильмимиз "Энг яхши ҳужжатли фильм" номинациясида ғолиб бўлди, – дейди ёш режиссёр Музаффар Қорабоев. – Юртимизда кино санъатини равнақ топтириш учун яхши ташаббуслар ҳаётга татбиқ этиляпти. Санъаткорлар қўллаб-қувватланмоқда. Буларнинг барчаси яна янги-янги картиналарни тасвирга олишга илҳом бағишлайди.
Табдирда кўплаб номинация ғолиблари эълон қилинди ҳамда уларга ""ОLTIN HUMO" миллий мукофотининг махсус статуэткаси ва дипломи тантанали топширилди.

Выявлены победители "ОLTIN HUMO"
В столичном дворце "Туркистон" состоялось мероприятие, посвященное вручению премии "ОLTIN HUMO" в области национальной кинематографии.
На мероприятие, организованное Национальным агентством "Узбеккино" и Творческим союзом кинодеятелей Узбекистана, были приглашены деятели искусств и культуры, мастера кино, студенческая молодежь, представители широкой общественности.
Генеральный директор Национального агентства "Узбеккино" Ф.Закиров, председатель Творческого союза кинодеятелей Узбекистана М.Матчонов отметили, что в нашей стране особое внимание уделяется дальнейшему развитию национальной кинематографии, всемерной поддержке и стимулированию трудящихся в сфере деятелей, подготовке высокохудожественных кинопроизведений для нашего народа.
Национальным агентством "Узбеккино" реализуется множество творческих проектов в этом направлении. Учреждение национальной премии "ОLTIN HUMO" значимо тем, что она направлена на выявление деятелей творчества, эффективно трудящихся в области кинематографии, вдохновение их к новым творческим рубежам, представление народу кинематографистов, деятельность которых заслуживает широкого внимания.
Отборочная комиссия национальной премии "ОLTIN HUMO" состояла из мастеров искусства, режиссеров, операторов, сценаристов. Председателем жюри был выдающийся режиссер Юсуп Разыков, что обеспечило прохождение отборочного этапа еще более объективно и правдиво. На основные номинации были представлены картины, снятые и представленные вниманию зрителей в 2017-2018 годах. Особое внимание уделялось высокому художественному уровню представленных работ, профессиональному актерскому мастерству и исполнению.
Национальная премия "ОLTIN HUMO" состоит из шестнадцати основных номинаций, таких как "Лучший фильм года", "Лучшая режиссерская работа", "Лучшая мужская роль", "Лучшая женская роль", "Приз зрительских симпатий", "Лучший документальный фильм", "Лучшая графика", "Лучший звукорежиссер", "Лучший монтажер", "Лучший художник по гриму", "Лучший кинокомпозитор".
...Звучит торжественная музыка. Демонстрируется захватывающий видеоролик, рассказывающий о жизни деятелей, заложивших фундамент национального киноискусства. Богатые традиции узбекской школы кино невозможно представить без их кропотливого и нелегкого труда.
Объявляется первая номинация. За вклад в развитие узбекской кинематографии специальной премии "ОLTIN HUMO" удостоились актеры Бахтиёр Ихтиёров, Абдурахим Исмоилов, Хабибулла Файзиев, Хайрулла Саъдиев, Камара Камолова, известная таджикская актриса Сайрам Исаева.
– Счастлива, что спустя двадцать лет вновь оказалась в Узбекистане, родном Ташкенте, где проходили мои студенческие годы, – говорит С.Исаева. – Наши народы связывают родная земля, язык, единая душа, устремления и взгляды. Данное мероприятие, проходящее в качестве праздника искусства кино, придает его самоотверженным представителям безмерную радость. Эта премия – уникальная возможность для еще более самоотверженного труда, творчества и работы над собой.
– Наш документальный фильм "Любимый сын двух народов" победил в номинации "Лучший документальный фильм", – говорит молодой режиссер Музаффар Корабоев. – В нашей стране претворяются в жизнь инициативы для развития киноискусства. Оказывается поддержка деятелям искусства. Все это вдохновляет нас снимать все новые и новые картины.
В ходе мероприятия объявлены победители множества номинаций, которым вручены специальные дипломы и статуэтки национальной премии "ОLTIN HUMO".