Ўзбекистон – Беларусь қўшма мажлиси
Минск шаҳрида 9 апрель куни Фан ва технологиялар соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Беларусь биринчи қўшма мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов ҳамда Беларусь Республикаси Фан ва технологиялар давлат қўмитаси раиси Александр Шумилин раислигида ўтган тадбирда қўшма комиссиянинг ҳар икки давлат аъзолари, илмий доира вакиллари иштирок этди.
Мажлис ишчанлик ва конструктив руҳда ўтди. Унда томонлар ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришдан бирдек манфаатдор эканини қайд этди.
Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг 2018 йил сентябрь ойида мамлакатимизга расмий ташрифи чоғида икки мамлакат ҳукуматлари ўртасида фан ва технологиялар соҳасида ҳамкорлик бўйича келишувга эришилганди.
Ушбу ҳужжат асосида ўтган мазкур тадбирда Ўзбекистон – Беларусь ўртасида илмий-техник ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Инновацион лойиҳаларни жадаллаштириш ва тижоратлаштириш масалалари юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистон томони икки давлат технопарклари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш таклифини билдирди.
Тадбир доирасида энергетика, тиббиёт, ахборот-коммуникация, рақамли иқтисодиёт, аэрокосмик, робототехника, озиқ-овқат хавфсизлиги, экология соҳаларида, агросаноат, кимё, тоғ-кон саноатларида инновацион технологияларни қўллаш борасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш Ўзбекистон – Беларусь илмий-техник ҳамкорлигининг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Шунингдек, 2019-2021 йилларда илмий-техник лойиҳалар танлови доирасида тақдим этилган ишланмаларга юқори баҳо берилди, Ўзбекистон – Беларусь уч йиллик илмий-техник ҳамкорлик дастурини тасдиқлашга келишилди. Илғор тажрибалар билан ўртоқлашиш мақсадида олимлар ва мутахассислар алмашинувини йўлга қўйиш, илмий-техник ва инновацион соҳаларда конференциялар, семинарлар, кўргазмалар ва бошқа тадбирлар ўтказиш бўйича умумий ёндашувлар ишлаб чиқилди.
Шу куни Ўзбекистон делегацияси Беларусь Миллий техника университетида бўлиб, таълим муассасаси қошида ташкил этилган технопарк фаолияти билан танишди. Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги “Яшнабод” технопарки ва Беларусь Миллий техника университети қошидаги “Политехник” технопарки ўртасида ҳамкорлик битими имзоланди.

Uzbekistan – Belarus joint meeting
On April 9, Minsk hosted the first Uzbekistan – Belarus joint meeting on cooperation in science and technology.
The meeting was chaired by the Minister of Innovation Development of Uzbekistan Ibragim Abdurakhmanov and Chairman of the State Committee on Science and Technology of the Republic of Belarus Alexander Shumilin. It was attended by members of the government of the two countries, representatives of academia.
At the event, the state and prospects of scientific and technical cooperation between Uzbekistan and the Republic of Belarus were discussed. Views were exchanged on acceleration and commercialization of innovative projects. The Uzbek side forwarded a proposal to establish cooperation between the technoparks of the two countries.
The priority area of Uzbekistan – Belarus scientific and technical cooperation is the implementation of joint projects on application of innovative technologies in energy, medicine, information and communication technologies, digital economy, aerospace, robotics, food safety, ecology, agricultural production, chemical, mining industry.
At the same time, a high assessment was given to the developments presented within the framework of the competition of scientific and technical projects for 2019-2021. An agreement was reached on approving the program of three-year Uzbekistan – Belarus scientific and technical cooperation. Common approaches have been developed to exchange scientists and specialists in order to learn each other’s experience, hold conferences, workshops, exhibitions and other events in scientific, technical and other fields.
On the same day, Uzbekistan delegation visited the Belarusian National Technical University, became acquainted with activities of the technology park established at the educational institution. An Agreement of Cooperation was signed between Yashnabod Technopark under the Ministry of Innovation Development of the Republic of Uzbekistan and the Polytechnic Technopark under the Belarusian National Technical University.