Халқаро бахшичилик фестивали халқ ижодининг нодир намуналарини авлодларга безавол етказади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев барчани Халқаро бахшичилик санъати фестивалининг тантанали очилиши билан муборакбод этди.
Турли халқларнинг миллий ўзлигини, уларнинг тили ва ҳаёт тарзини, анъана ва урф-одатларини ифода этадиган бахшичилик санъати умумбашарий маданиятнинг узвий қисми сифатида барчамиз учун қадрлидир. Жаҳон маданий меросининг бу ўлмас асарлари бизга инсониятнинг наслу насаби, тарихий илдизлари, олижаноб идеаллари бир эканини, бинобарин, турли миллат ва элат вакилларининг келажак сари интилишлари ҳам муштарак эканини англатади, деди Шавкат Мирзиёев.
Табрикда бугунги замон талаби ва қадриятлар ҳимояси, бахшилар ижоди ва олимларнинг вазифаси ҳақида долзарб фикрлар ҳам айтилди. «Фольклор санъати бу – инсониятнинг болалик қўшиғидир», «Бахшилар нафақат халқ ўтмишининг акс-садоси, айни пайтда бугунги куннинг ҳам жарангдор овозидир» деган сўзлар бутун анжуманнинг мазмун-моҳиятини ифодалагандек бўлди.
Халқ достонлари фақат севги-муҳаббат тараннуми эмас, балки маданият, маърифат, тарбия воситаси бўлиб келган. Ёзма манбалар бўлмаган қадимги даврлардаёқ аждодларимиз оғзаки ижод орқали авлодларга мардлик, яхшилик, ҳалоллик, ватанпарварлик, дўстлик ибратини етказган. Шу жиҳатдан, бахшилар эзгулик элчилари бўлган ва ҳамиша эъзозланган.
Бугунги глобаллашув замонига келиб ушбу тарихий санъат эътибордан четда қолди. Катта бахшилар кексайиб, кўп жойларда бу мерос унутилиб бораётган эди. Чунки эътибор, қизиқиш, рағбат йўқ эди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Сурхондарёда бахшичилик мактаби ташкил этилгани уни асраб-авайлаш, ёш авлодга етказиш учун яхши шароит яратди. 2018 йил 1 ноябрь куни бу соҳага доир яна бир тарихий қарор - Президентимизнинг «Халқаро бахшичилик санъати фестивалини ўтказиш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Ташкилий қўмита тузилиб, кенг кўламли тайёргарлик ишлари олиб борилди. Фестиваль иштирокчилари, хорижлик меҳмонлар ва томошабинлар учун зарур шароит яратилди.
Анжуман ўтказиладиган майдон атрофи байрамона безатилган. Бахшичилик санъатига оид кўргазмалар, миллий соз ва либослар, ўтов ва сўзаналар, тасвирий ва амалий санъат асарлари, китоблар, альбомлар намойиши ташкил этилган.
Президент Шавкат Мирзиёев очилиш маросимидан сўнг ушбу кўргазмалар билан танишди. Қорақалпоғистон ва барча вилоятлардан келган фольклор жамоаларнинг чиқишларини томоша қилди, халқ ҳунармандчилиги маҳсулотларини кўздан кечирди. Ижодкор ва ҳунармандлар билан суҳбатлашиб, келгуси ишларига муваффақият тилади.
Халқаро бахшичилик санъати фестивали икки йилда бир марта ўтказилади, достончилик санъатини асраб-авайлаш ва кенг тарғиб қилиш, турли халқлар ўртасида дўстлик ва ижодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Международный фестиваль искусства бахши послужит делу сохранения и передачи будущим поколениям редчайших образцов народного творчества
2019-04-08 | Политика
В Термезе состоялась церемония открытия Международного фестиваля искусства бахши.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил на церемонии торжественного открытия и поздравил собравшихся с этим событием.
Искусство сказителей-бахши, отражающее национальную самобытность разных народов, их язык, образ жизни, обычаи и традиции, имеет особое значение как неотъемлемая часть общечеловеческой культуры. Эти бессмертные произведения, являющиеся яркими образцами мирового культурного наследия, свидетельствуют об общности исторических корней, благородных идеалов человечества и, естественно, о стремлении всех народов к прекрасному будущему, сказал Шавкат Мирзиёев.
В своем приветственном слове глава государства высказал актуальные мнения касательно современных требований, защите ценностей, творчестве бахши и миссии ученых.
Его слова "фольклорное искусство – это колыбельная песнь человечества" и "искусство бахши – это не только эхо прошлого, это и звонкий голос современности" стали выражением сути и значимости фестиваля.
Народный эпос служил не только воспеванию лучших человеческих качества, но и средством развития культуры, просвещения и воспитания. В древние времена, когда письмо еще не было изобретено, предания об отваге, добром деле, честности, патриотизме и дружбе передавались через устное творчество. Поэтому сказители-бахши служили послами гуманизма и всегда пользовались почетом.
В нынешнюю эпоху глобализации внимание к данному древнему искусству начало ослабевать. С уходом со сцены старшего поколения бахши, в отсутствие внимания, интереса и стимула их наследие постепенно утрачивалось.
Благодаря созданию по инициативе главы нашего государства школы бахши в Сурхандарье появились широкие возможности для сохранения данного искусства и обеспечения его преемственности. А 1 ноября 2018 года был принят еще один исторический документ - постановление Президента "О проведении Международного фестиваля искусства бахши".
Образован соответствующий организационный комитет, проделана масштабная подготовительная работа. Созданы необходимые условия для участников фестиваля, зарубежных гостей и зрителей.
Празднично украшена площадь, где проходит фестиваль. Организованы выставки об искусстве бахши, показ юрт и сюзане, произведений изобразительного и прикладного искусства, книг и альбомов.
Президент Шавкат Мирзиёев после церемонии открытия ознакомился с этими выставками. Посмотрел выступления фольклорных коллективов из Каракалпакстана и всех областей, осмотрел изделия ремесленничества. Побеседовал с артистами и ремесленниками, пожелал им успехов в творчестве.
Международный фестиваль искусства бахши проводится раз в два года. Он послужит сохранению и широкой пропаганде сказительского искусства, укреплению дружбы и творческого сотрудничества между народами.